Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
vinetou80
200p
200p
Posty: 395
Od: 7 lut 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tenczynek 20km od Krakowa USDA 6b

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Obrazek
LEGENDS NEVER DIE
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Asiminy przekwitły jakiś czas temu, na 2 drzewkach utrzymało się kilkadziesiąt zawiązków.Sporą część jednak usunąłem aby ich nie obciążać nadmiernie .Zostawiľem głównie klastry z jednym owockiem, ale też parę z 2 i 3.Były też klastry z 8 i 9, ale te usunąłem.
W tym roku aura sprzyja asiminom, widać to ewidentnie po przyrostach, które na ten moment już mają od 6 do 15 cm, a siewka już prawie 20 cm.Średnio jednak ok. 8-9 cm.Jak nie będzie jakiegoś ekstremalnego załamania pogody, to do końca sezonu 50-60 cm przyrosty nie będą rzadkością.

Obrazek
A jak tam u was, będzie coś na ząb w tym roku?
adam70
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 2 lis 2012, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Witam.U mnie także było kilkadziesiąt kwiatków .Mam pytanie ?Ile zawiązków zostawić ? Czy moje drzewko nie ma za gęsto gałęzi ?I jeszcze jedna sprawa.Chciałbym przeszczepić drugą odmianę na większe drzewko,czy ktoś się orientuje jakim sposobem i kiedy to się robi ? Dziękuję.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Witaj.
Całkiem ładne drzewko ,ma chyba ze 2m ,choć pień nie jest jeszcze zbyt gruby.
Gołym okiem widać,że twoja asimina nie cierpi na nadmiar gałązek ,więc nie musisz nic ciąć.Generalnie asimina nie ma tendencji do zagęszczania korony ,więc na ogół cięcie sprowadza się do usuwania uschniętych gałązek.Formować też raczej nie ma potrzeby.
Ilość owocków trzeba dobrac na oko,bo raczej nie ma na to żadnego wzoru matematycznego. NIe wiem jak uważają inni ,ale ja myślę,że w twoim przypadku max 6-8 owocków,przy czym w jednym klastrze nie więcej jak 2 sztuki .Jeśli nie masz klastrów z małą ilością zawiązków,to zredukuj na tych gdzie ich dużo do pożądanej ilości ,delikatnie ułamując nadmiar palcem. Można to zrobić teraz, a można dla pewności poczekać z tym tydzień -dwa .
adam70
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 2 lis 2012, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Witam.Do Pomidek.Nie jest osłonięta od wiatru .Jest szczepiona,kupił mi 2 asyminy kolega aalal29 .Kwitnie już 4 raz ,owocowała 4 szt w 2016r,2 szt w 2017r,ale były małe ok 7cm długości.Czy dobrze rozumiem,że szczepi się tak jak jabłonie na wiosnę zrazem uciętym w zimę przez stosowanie ? Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
vinetou80
200p
200p
Posty: 395
Od: 7 lut 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tenczynek 20km od Krakowa USDA 6b

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Obrazek

Obrazek

Miałem trochę nieprofesjonalny pędzel,ale dało radę.
Zdjęcie przedstawia akurat klaster z odmiany Georgia

adam70jak wstawiasz zdjęcie przez fotosik to wybieraj rozmiar 500pikseli,będzie optymalnie,ładne bananki :)
LEGENDS NEVER DIE
zaorla
200p
200p
Posty: 260
Od: 3 paź 2012, o 22:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Kontakt:

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

A ja w tym roku nie zapylałem pędzelkiem z braku czasu a jak się miałem za to zabrać to zauważyłem już pierwsze zawiązki. Na wszystkich asiminach zawiązały się banany bez mojej pomocy:)
Dereń jadalny(cornus mas)
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Ja podobnie jak kolega vinetou80 wolałem nie ryzykować i własnoręcznie zapylałem kwiaty. Ale to dobra wiadomość,że rodzime owady daja radę z zapyleniem.Ktoś już wcześniej pisał,że także jemu zawiązały się owoce bez zapylania. Bez względu na wszystko, zawsze warto jednak samemu zapylić choć kilka sztuk,wtedy będzie pewność że zbierze się jakiś plon.
MAłe sprostowanie odnośnie mojej ostatniej wypowiedzi. Z tym obrywaniem zawiazków lepiej jednak zaczekać ,aż nie będzie 100 %pewności ze się zawiązały.Z czasem widać które się powiększają a które stoja w miejscu. Co do ilości w klastrze, to przy tak małych drzewkach jakie mamy, 1-2 sztuki będzie jak na razie optymalnym rozwiązaniem.
Na mojej większej asiminie( 1,9m wys i 46mm średnicy pnia ) zostawię max 6-8 klastrów .NA mniejszej (1,6 m niecałe 30 mm średnicy pnia) max 3 -4). W zeszłym roku zostawiłem na mniejszej 5 owocków i porosły mikrusy, od 29 do ok 80 g . Jedyny plus że nasion było więcej.
Awatar użytkownika
vinetou80
200p
200p
Posty: 395
Od: 7 lut 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tenczynek 20km od Krakowa USDA 6b

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

zaorla pisze:A ja w tym roku nie zapylałem pędzelkiem z braku czasu a jak się miałem za to zabrać to zauważyłem już pierwsze zawiązki. Na wszystkich asiminach zawiązały się banany bez mojej pomocy:)
Wiesz u mnie mrówki były w każdym kwiatku,ale czy chodziły sobie od drzewa do drzewa to nie wiem.Nie mam czasu na takie szpiegostwo :)
Na pewno i jakieś żuki się trafiły i biedronka...



Obrazek
LEGENDS NEVER DIE
Awatar użytkownika
Balykan
200p
200p
Posty: 400
Od: 8 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia/pogranicze kaszubsko-kociewskie

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Ja jeszcze nie doczekałem się owoców, bo mam tylko Sunflower (muszę się zająć konkretniej tematem urodlinu, niestety u mnie tylko wysyłkowo, bo tutaj to jak Święty Graal), ale z tego, co zaobserwowałem w tym roku, to że kwiaty są chętnie odwiedzane przez chrząszcza kruszczycy złocistej i to na 100% zapylający owad dla tej rośliny. :)
darnok
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 kwie 2012, o 08:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Ja się przeprowadziłem na Dolny Śląsk, Wrocław. Czy ktoś w tamtych okolicach ma może urodlin? Warto dla owoców? Jak mieszkałem w Łódzkim, to się bałem, bo silne przymrozki.
Awatar użytkownika
vinetou80
200p
200p
Posty: 395
Od: 7 lut 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tenczynek 20km od Krakowa USDA 6b

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Oj wy leniwe ludzie ,przejdź się do Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu,zobaczysz,że tam się owocki zawiązały .Asiminy są tam w 2 miejscach.Macie tam świetny mikroklimat...
LEGENDS NEVER DIE
Dino_saur
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 247
Od: 28 lis 2014, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie
Kontakt:

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Trzy nasiona miałem, trzy stratyfikowałem. Trzy do wschodów dałem...
Jedno nie drgnęło.
Dwa ruszyły. I tu dziwna dla mnie sprawa. Wyszło coś na pół centymetra nad ziemię w pojemniku i z powrotem weszło w głąb. Pojemnik przeźroczysty, więc widzę mocny i gruby pęd korzeniowy (chyba) przy dnie pojemnika. Zero liścieni, zero liści, tylko kawałek korzenia(???) w pojemniku. Pierwszy raz coś takiego widzę, czy to typowe dla tej rośliny?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”