Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
vinetou80
200p
200p
Posty: 395
Od: 7 lut 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tenczynek 20km od Krakowa USDA 6b

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Dzisiaj zacząłem przesadzać odmianę Prolific zaszczepioną w tym sezonie,się okazało ,że mam aż 6 roślinek :)

Obrazek
LEGENDS NEVER DIE
dago
100p
100p
Posty: 115
Od: 25 kwie 2011, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

vinetou80 pisze:Dzisiaj zacząłem przesadzać odmianę Prolific zaszczepioną w tym sezonie,się okazało ,że mam aż 6 roślinek :)

Obrazek
Na jakiej podkładce szczepiłeś?
Awatar użytkownika
vinetou80
200p
200p
Posty: 395
Od: 7 lut 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tenczynek 20km od Krakowa USDA 6b

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

dago na siewce asiminy.
LEGENDS NEVER DIE
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Tak się zastanawiam ,dlaczego akurat Prolific ?Jest to odmiana późna ,chyba niezbyt atrakcyjna dla naszego klimatu.
albercik
200p
200p
Posty: 269
Od: 4 lis 2009, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zaleszany, pow. stalowowolski, Podkarpackie

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Słyszał ktoś z was coś o odmianie Jaspis?
Awatar użytkownika
vinetou80
200p
200p
Posty: 395
Od: 7 lut 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tenczynek 20km od Krakowa USDA 6b

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Kup sobie sam tą ściemę ze Szczecina... :)
LEGENDS NEVER DIE
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Czy ściema niewiadomo, ale na pewno sprawa trudna do zweryfikowania, bo z tego co pamiętam odmiana rzekomo pochodzi z Tajwanu.
Dziś po porwocie z pracy zastałem dość nieciekawy widok.Wiatr nie dość że postrącał sporą część owoców, to jeszcze wyłamał sporą gałąž na Overleese.Jako że wiatr wciąż przybierał na sile, nie chciałem ryzykować kolejnych uszkodzeń I większą część owoców oberwałem przy pomocy sekatora.
Ostatecznie nazbierało się blisko 13 kg owoców a więc całkiem sporo, głównie z Overleese.Większość owoców Overleese już jest dość miękka , owoce z Prolifica wciąż są twarde jak kamienie, ale pomalutku dojdą w domu.

Obrazek

dwa owocki na osobnym zdjęciu to najwięsze z poszczególnych odmian: Overleese 233g I Prolific 143 g .



Obrazek

Obrazek
Obrazek
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Na przedwiośniu dość mocno przyciąłem asiminy , bo długie i wiotkie gałązki coraz bardziej chyliły się ku ziemi I owoców w tym roku będzie wyraźnie mniej ale może za to będą większe, za to zawiązał się jeden siedmio-pak.
Obrazek

W tym roku siewka asiminy(obecnie ok 190cm) z nasiona wysianego wiosną 2015 r założyła po raz pierwszy pąki kwiatowe, a to oznacza że w przyszym roku zakwitnie. Jest więc szansa na owoce po 6 latach od momentu wysiania, jak na egzotykę nieźle.


Obrazek
Krasny
200p
200p
Posty: 495
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Fajnie popatrzeć, że u kogoś się udają :) Jakie odmiany najlepiej sobie radzą? W tym roku na moich były pąki po raz pierwszy. Niestety przymrozki załatwiły sprawę. Za to pogoda chyba wyjątkowo im sprzyja, bo bardzo bujnie rosną (w końcu). Może w przyszłym roku doczekam się jakiegoś owocka.
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Witam,kolegę. U mnie tak naprawdę dopiero od zeszłego roku zaczął się sensowny zbiór ,czyli po 6 latach od wysadzenia, wcześniej owocki były ,ale raptem kilka a i wielkość owoców pozostawiała wiele do życzenia. Nie wiem czy można wymienić odmiany ,które lepiej sobie radzą w naszych warunkach,więcej chyba zależy od kondycji sadzonek . Przynajmiej ja osobiście nie spotkałem się ze stwierdeniem że któraś odmiana jest pod tym względem lepsza. Do gorszych warunków wybiera na ogół odmiany pod kątem terminu dojrzewania,ale dobrze jakby moją opinię potwierdził lub obalił ktoś inny .Taką odmianą polecaną pod tym względem do trudniejszych warunków była Pennsylwania Golden 4 ,ale wszystkie PA Goldeny są pod tym względem dobre.Wielka szkoda,że pogoda odebrała szansę na plon,szczerze życzę jakiegokolwiek plonu w przyszłym roku,byłoby naprawdę fajnie :) .
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Dziś po przyjeździe z pracy zauważyłem że złamała się gałąź pod ciężarem klastra z siedmioma owocami . Po wrzuceniu na wagę pokazało ok 1300 g więc całkiem sporo.Owoce już lekko miękawe , więc do 2-3 dni powinny dojrzeć w ciepełku .Generalnie w tym roku, dojrzewanie opóźnione o ok. 10 dni w stosunku do poprzedniego roku I owoców mniej, ale za to kilka sztuk osiągnęło większe rozmiary niż zeszłoroczne. Jeszcze tych największych nie zrywałem , ale zrobię to na dniach, bo za tydzień przymrozki zapowiadają.


Obrazek

Obrazek
A jak u was z owocami w tym roku ?
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 899
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

U mnie drugi rok z rzędu to samo.
Pięknie kwitnie, zawiązują się owoce, no i stopniowo zaczynają opadać, aż wszystkie opadną
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Wielka szkoda, że ci zawiązki opadają.A powiedz mi,jakiej wielkości były te opadłe owocki , a zapylanie, wykonujesz ręcznie czy zdajesz się na owady?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”