Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

Z malutkiego (chociaż kilkuletniego) krzaczka zebrałam w tym roku dobrze ponad 4 kg owoców. Bardzo miłe zaskoczenie.
Zauważyłam, że krzak wytworzył odrosty, zastanawiam się, jak i kiedy zabrać się do oddzielenia ich i wysadzenia na nowe miejsce.
Będę wdzięczna za podpowiedzi.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

Ma ktoś doświadczenie z różnymi odmianami pigwowca? Szukam odmiany która dojrzewa najwcześniej,a wszędzie w opisach skupiają się na kwiatach. Podobno już pod koniec sierpnia (i we wrześniu) dojrzewają owoce odmiany Maksym, która jest nie do dostania. A termin dojrzewania potrafi się różnić i to bardzo, mam jednego pigwowca, który mimo ciepłej wiosny i długiego sezonu do dziś ma zielone, niedojrzałe owoce.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6641
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

Ja odmianę Maksym kupowałem w Szkółce Carya. Proponuję się dopytać co mają aktualnie bo cennik wysyłają tylko drogą e-mail.
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

Zapytałem. Spodziewana dostępność - sierpień 2019. Poza nimi nikt nie ma tej odmiany.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6641
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

Z tego co się orientuję to Maksym jest odmianą chronioną więc jeżeli nie wybierasz się na Ukrainę to warto się zapisać na termin sierpniowy. Ja mam bardzo ciekawą siewkę, która ma bardzo duże owoce i dojrzewa pod koniec sierpnia. Będę na wiosnę kombinował jak ją rozmnożyć. W szkółce Carya pigwowce są szczepione na pigwie ale ja chyba będę ukorzeniał sadzonki z mojej siewki.
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

Faktycznie dojrzewa tak wcześnie? A jak ze smakiem/aromatem? Podobno pigwowiec okazały ma mniej aromatyczne owoce, a pośredni jest krzyżówką okazałego i japońskiego.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6641
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia z 18 sierpnia 2018r. Na pierwszym owoce odmiany Maksym, na drugim Maksym i Cido (teoretycznie powinny dojrzeć nieco później) a na trzecim zdjęciu odmiana Nina.
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

A jak ze smakiem/aromatem?
Podobno pigwowca dość trudno rozmnożyć, sadzonki z pędów nie chcą się ukorzeniać.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3704
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

Za to z korzeni i pędów podziemnych łatwo.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 800
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

Ew. można próbować zaczepić np. na pigwie i posadzić głęboko, tak, żeby miejsce szczepienia było pod ziemią i liczyć na to że się ukorzeni (tzw. mamka). Duże prawdopodobieństwo że się ukorzeni, robiłem tak kiedyś z lilakami na ligustrze, chyba po 2 latach miały swoje korzenie, wykopałem i odciąłem resztki korzeni ligustru. Pigwę można by zostawić, po jakimś czasie sama pewnie obumrze.
Pozdrawiam,

J
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6641
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

Do tej pory "fachowcy"twierdzili, że najbardziej aromatyczne owoce mają odmiany Chaenomeles japonica Przedstawicielem tego gatunku jest odmiana Cido. Problemem tej odmiany (wg. innych nawet całego gatunku) jest w dużym stopniu samosterylność co oznacza konieczność użycia zapylacza (najlepiej innej odmiany). Co prawda pigwowiec Nina to odmiana Ch. superba ale prawdopodobnie jest stosowana na plantacjach towarowych jako zapylacz do Cido. Odmiany Maksym i Gold Calif to już inna bajka bo pochodzą od krzyżówki międzygatunkowej (Ch. x californica). W tej materii moja wiedza jest równa ZERO! W tym roku miałem po kilka owoców z w/w odmian więc nie trafiły do przerobu i trudno mi je porównywać. Mam nadzieję, że w sezonie 2019 porównanie odmian będzie już możliwe.
W literaturze pojawia się coraz więcej informacji odnośnie uprawy pigwowców. W końcu wyjaśniłem sobie problemy z pH gleby. Okazuje się, że przy zasadowym odczynie gleby pojawiają się chlorozy liści. Aktualne zalecenia to pH ok. 6 (odczyn lekko kwaśny). U mnie wygląd chlorozy wskazywał głównie na niedobór żelaza. Do tej pory podsypywałem nawet krzewy dolomitem. W sezonie 2019 już się nie będę wygłupiał. Na plantacjach towarowych stosuje się nawożenie podobne jak do nawożenia jabłoni. Ja postawię na Yara Mila complex. Wczoraj 3 egzemplarze Maksyma trafiły w końcu na docelowe miejsce. Do tej pory rosły w zadołowanych donicach.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8624
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

:wit U mnie gleba pH 7 z małą końcówką , a pigwowce rosną dobrze , liście
zielone . Nie wiem jaką mam odmianę , być może szlachetniejsze odmiany
bardziej wrażliwe .
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6641
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Pigwowiec - pielęgnacja

Post »

Waleria pisze:Obrazek

Czy to jest normalne,że część liści jest jasna, prawie biała? Jest to młody krzaczek, jeszcze nie owocował.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”