Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
evita1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 5 lut 2019, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Przechowywanie nasion pigwowca

Post »

Witam.
Mam pytanie dotyczące pigwowca. 2 dni temu zebrałam owoce pigwowca. Nasiona chciałabym przeznaczyć na mój własny wysiew. Po przeczytaniu wielu informacji, wiem że nasionka trzeba przechować w lodówce przed wysiewem. Ale ja nie chce siać teraz na wiosnę tylko za rok. Jak w takim razie przechować nasiona przez rok? Czy po wysuszeniu trzymać je w suchym miejscu i dopiero na kolejna zimę wstawić do lodówki? Dziękuję za odpowiedzi.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

Nasiona lepiej pozostawić w ziemi przez zimę zamiast trzymać w lodowce. Posiej teraz a za rok przesadzisz roczne sadzonki. Po co komplikować proste rzeczy?
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

Myślę że nie przetrwa roku. A odkładać siew można z różnych przyczyn. Np łatwiej przeprowadzić nasiona niż siewki :-)
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

Też prawda. Nasiona pigwowca oferuje firma Legutko a z reguły przydatność do siewu nasion innych roślin jest określana na 2-3 lata a nawet wiecej. Nasiona wyjęte z zebranych teraz owoców już przeszły stratyfikację i najprawdopodobniej zarodki są gotowe do kiełkowania, czekają tylko na wyższe temperatury. Nasiona przeznaczone do przechowania należy zbierać jesienią. Termin siewu za rok też jesienią. Przez zimę zarodki w nasionach dojrzeją a wiosną wykiełkują. Zostawiłem sobie kilkadziesiąt gramów nasion z myślą o nalewce ale jakoś się rozeszło po kościach. Wybrałem z najokazalszych owoców.
Obrazek
minimisia
100p
100p
Posty: 112
Od: 17 maja 2007, o 11:42
Lokalizacja: POZNAŃ

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

Mam posadzony jeden krzak pigwowca, ale on nie owocuje. Czy potrzebuje czasu (mam go 2 lata) czy towarzystwa?
Habibi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 11 wrz 2018, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

Może ktoś z uprawiających pigwowce podpowie mi, czy moje siewki "no name" mogą być właśnie siewkami pigwowca? :idea:
Mam luki w pamięci... pamiętam, że jesienią (przełom października i listopada) zapakowałam do pustej skrzyneczki na balkonie jakieś nasionka i niestety nie pamiętam co to było... :oops:
Są trzy możliwości: pigwa, pigwowiec albo grusza japońska (nashi) :?:

Wiosną nasionka zaczęły kiełkować, najwyraźniej pozytywnie przeszły zimową stratyfikację.
Obrazek
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

minimisia pisze:Mam posadzony jeden krzak pigwowca, ale on nie owocuje. Czy potrzebuje czasu (mam go 2 lata) czy towarzystwa?
To drugie.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

To raczej grusza japońska. Ale poczekaj kilka dni i pokaż zdjęcie rozwiniętych liści.
Mazur62
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 25 mar 2019, o 19:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

Witam. Mam pytanie o podlewanie pigwowców. Mam na pracowniczej działce kilka już sporych krzaczkow. Na wiosnę obficie kwitną. Niestety jesienią zaledwie parę owoców. Przeczytałem kiedyś że tego powodem mogą być wiosenne susze. Np zeszłym roku suchy maj. W tej chwili pękają pąki pojawiają się pierwsze listki. U nas jeszcze noce z przymrozkami. A zrobiło się całkiem sucho. Mimo dość wysokiego poziomu wody w gruncie co widać w studni. Administracja ogrodu nie włączyła jeszcze wody w wodociągu. W związku z tym mam pytanie o termin rozpoczęcia podlewania. Niestety wiadrami ze studni. Czy jeszcze przed kwitnieniem, czy po zakończeniu. Czy ziemia musi być stale wilgotna. A może to jakieś patogeny. Czym spryskać pąki.
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

Ja zaczynam podlewanie od momentu wiązania owoców.
W ubiegłym roku dopilnowałam podlewania w tym czasie i krzew nie zrzucił owoców, jak w poprzednich latach, gdy nie był podlewany.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
jerry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 4 mar 2010, o 00:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

Podlewanie to jedno, a drugie to np. wiatr, który też nieźle potrafi przetrzebić kwiaty czy zawiązki.
Mam spory krzaczek pigwowca na skarpie, niestety narażony na silne podmuchy wiatru i też mało było owoców mimo podlewania.
Na mniejszych, posadzonych w zacisznej części ogródka jest dużo lepiej z owocowaniem.
Pozdrawiam
Jerry
GEMMEI
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 28 kwie 2019, o 09:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

[IMG=https://imagizer.imageshack.com/v2/150x100q90/923/nOQxwl.jpg][/IMG] czy mam się co denerwować? Na mojej 3 letniej pigwie po małych przejściach pojawiło die takie oto pęknięcie. Czy powinnam coś robić? Dodam że pięknie kwitnie. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
vinetou80
200p
200p
Posty: 395
Od: 7 lut 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tenczynek 20km od Krakowa USDA 6b

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

GEMMEI czytanie ze zrozumieniem nie boli,to jest temat o pigwowcu(taki krzew) a nie o pigwie.Zdjęcia się tu bezpośrednio wrzuca a nie linki a poza tym te z imageshack zaraz ci znikną :)
LEGENDS NEVER DIE
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”