Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Tomek85
50p
50p
Posty: 65
Od: 2 maja 2012, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Pigwowiec - pielęgnacja

Post »

Czy zbieracie już owoce pigwowca?
Moje nie są jeszcze do końca żółte, ale już powoli spadają na ziemię.

Moje odmiany:
- Nivalis
- Elly Moser
- Nicoline
Awatar użytkownika
KaMax
100p
100p
Posty: 199
Od: 23 lut 2014, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: pigwowiec japoński - dlaczego nie zawiazuje owoców?

Post »

KaMax pisze:W zeszłym roku we wrześniu kupiłam sobie krzak pigwowca japońskiego. Był dorodny, zadbany (kupiony w szkółce) i miał na sobie, że tak powiem już kilka owoców. Właśnie jak je zobaczyłam, to krzaka od razu kupiłam.
W tym roku po bożemu zakwitł i zonc, zawiązał zero owoców.
A w szkółce miał już ładnych kilka, nie wiem, z pięć dorodnych.
Rośnie w zapadającym około południa półcieniu, w glebie kwaśnej.

Jestem zła, bo po pierwsze owoce ma śliczne, a zapach ich po prostu powala.
Zakupiłam kolegę. Mam nadzieję, że w przyszłym roku dziad będzie miał owoce, bo jak nie..... Powiedzcie, czy to marketingowa ściema, że potrzebny drugi krzak to tego, żeby pigwowiec zaowocował?
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Nieowocujący pigwowiec

Post »

Ściema. U mnie też jest tylko jeden jedyny za wielkim obszarze, a owocuje bez problemu.
Zielonym do góry!!!
Awatar użytkownika
KaMax
100p
100p
Posty: 199
Od: 23 lut 2014, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Nieowocujący pigwowiec

Post »

No to nie pozostaje mi nic innego, jak iść do ogrodu i przeprowadzić rozmowę z pigwowcem... :heja

Ale poważnie, to już trudno. Trzeba patrzeń na pozytywy, może ten nabyty wczoraj będzie owocował, no i będą oba kwitły.
Nawiasem moja mama ma także solitera i też nie ma owoców.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nieowocujący pigwowiec

Post »

W tym roku wszystkie kwiaty zostały u mnie porażone najprawdopodobniej zgnilizną pestkowych. W przyszłym roku nie odpuszczę oprysków....
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Nieowocujący pigwowiec

Post »

KaMax pisze: Nawiasem moja mama ma także solitera i też nie ma owoców.
:shock: yyyyyyyyy zanim do mnie dotarło, że masz na myśli modne obecnie słowo określające "samotnie posadzoną roślinę"... ehhhh... moją twarz w tym momencie można by wklejać zamiast tej użytej przeze mnie ikonki i nie byłoby różnicy...
"Soliterem" nazywano dawniej (a może i teraz?) tasiemca, przez co powyżej cytowane zdanie wydało mi się nieco... przerażające :lol: Skojarzenia to przekleństwo...

Co do pigwowca: powinien mieć miejsce słoneczne, na żyznej glebie, z dużą ilością wapnia, nie lubi cienia i bardzo wilgotnej gleby, widzę że w mieście (ciepłe mury naokoło, bardziej sucho) kwitną i owocują lepiej niż u mnie za miastem. Mimo że gleba tam bardziej piaszczysta i bardziej jałowa.
Zielonym do góry!!!
Awatar użytkownika
KaMax
100p
100p
Posty: 199
Od: 23 lut 2014, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Nieowocujący pigwowiec

Post »

No tak... niech żyją skojarzenia ;)
Ja jestem głupia, zupełnie nie wiem, co myśleć. Może to kwestia odczynu gleby? U mnie ma odczyn kwaśny. Ale za płotem rosną też te kapryśne rośliny u sąsiadów, zresztą wszyscy je prawie mają. I każdemu krzaki rodzą owoce, a mnie nie.
Zobaczymy. Ten, którego kupiłam w zeszłym roku jest odmianą z owocami żółtymi w bordowe kropki. Kupiłam go już z owockami
Teraz zakupiony kolega jest zwykłym pigwowcem o żółtych owocach. Może po prostu ten pierwszy to jakaś wrażliwa mimoza, a ten zaowocuje
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Nieowocujący pigwowiec

Post »

U mnie samotnie rosnący pigwowiec zawiązał sporo owoców, jak na swoją wielkość (mały krzak). Niestety większość z nich stracił, kiedy z braku doświadczenia mało go podlewałem, czytając o tym że one nie lubią dużej wilgoci, ale nie w fazie kiedy się ukorzeniają i jednocześnie budują owoce...
Hubert277
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 paź 2014, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwowiec - pielęgnacja

Post »

Witam, jestem tu nowy.

Na poczatek chcialbym sie pochwalic- zebralem dzis z krzaka 2o kg owocow ;:138
Krzak ma kilkanascie lat i dopiero od tamtego roku zaczalem korzystac z tego co mi daje.
Mam pytanie odnosnie gatunku jaki posiadam . Ma kwiatki rozowo-koralowe, wysokosc okolo 1m , rozrosniety strasznie na boki...Czy wiecie co to za gatunek?
Chcialbym kupic zadzonki tego gatunku i z tego co tu wyczytalem to wlasnie teraz jest idealny czas na posadzenie .

-- 3 paź 2014, o 13:51 --

Moze jakis kontakt , gdzie kupic sprawdzone sadzonki ?
A tak wogole to po ilu latach owocuje max?
Z góry dziekuje za pomoc
Tomek85
50p
50p
Posty: 65
Od: 2 maja 2012, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Pigwowiec - pielęgnacja

Post »

Hubert277 pisze:Mam pytanie odnosnie gatunku jaki posiadam . Ma kwiatki rozowo-koralowe, wysokosc okolo 1m , rozrosniety strasznie na boki...Czy wiecie co to za gatunek?
Bez zdjęć kwiatów i owoców raczej nikt Ci nie pomoże. Może pasz pigwowca japońskiego?

Zobacz tutaj:
http://www.jozefinaszkolka.pl/odmiana/Chaenomeles/0
oraz
http://sadownictwoogrodsztuk.blogspot.c ... owiec.html
Burton
50p
50p
Posty: 56
Od: 1 paź 2014, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwowiec - pielęgnacja

Post »

Witajcie,
Mam pytanie czy pigwowca posadzonego w tym roku odkrywamy jakoś na zimę, lub kopczykujemy? Dodam, że krzaczki mają jeszcze listki, dosyć dobrze się przyjęły tylko martwię się o ich zimowanie :(
Burton
50p
50p
Posty: 56
Od: 1 paź 2014, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwowiec - pielęgnacja

Post »

Ok, dziękuję :-)
A co sądzicie o bieleniu drzewek owocowych? Mam na myśli pigwowca i derenie.
Awatar użytkownika
miwia
500p
500p
Posty: 680
Od: 2 gru 2007, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Jeleniej Góry

Re: Pigwowiec - pielęgnacja

Post »

Burton
Jeśli pigwowiec jest młody, to zrób mu kopczyk dla bezpieczeństwa, z ziemi, którą masz w ogródku.
Ja mam pigwowca piąty rok, nigdy go nie okrywałam ani nie bieliłam. Rośnie jak szalony, kwitnie na czerwono i owocuje.
Derenia jadalnego nie mam, więc nie będę Cię wprowadzać w błąd, niesprawdzonymi informacjami.
Pozdrawiam serdecznie
Mirka
Zapraszam do mojego ogródka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”