Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Można.
Każde. No, prawie każde. :)

Pigwowiec najlepiej rośnie (kwitnie i owocuje) w suchszej, piaszczystej glebie, nie zawożony, podlewany tylko w razie większej suszy, w pełnym słońcu, nie cięty i nie molestowany nadmiernie naszą troską. Ziemię można mu wyściółkować korą, skoszoną trawą, a można tylko odchwaszczać i trzymać w ugorze, bo chwastów przerastających żaden krzew nie lubi. Korzeni się dość płasko, ale rozlegle. Nie lubi przesadzania, ale je znosi.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Danio
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 8 lis 2006, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post »

Doskonała jest nalewka z pigwowca, ale robimy dopiero po przemarznięciu owoców. Ja w ubiegłym roku robiłam pod koniec listopada.
Z powodzeniem rozmnożyłam pigwowca z nasion :D
Pozdeawiam Dorota
Żyjesz tylko raz, ale jeśli żyjesz dobrze, to wystarczy /Joe E. Lewis/
Ogród za borem
Ogród za borem cz. 2
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Popieram :) . Nalewka z pigwowca jest znakomita ma jedyny w swoim rodzaju smak i ja wszystkie owoce wykorzystuje tylko na nalewke. W tym roku planuje posadzic jeszcze 1 albo 2 pigwowce bo z jednego krzaczka trochę za mało tej nalewki wychodzi.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Pigwowiec - pielęgnacja

Post »

Obrazek

Czy to jest normalne,że część liści jest jasna, prawie biała? Jest to młody krzaczek, jeszcze nie owocował.
Waleria
mati mati
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 3 wrz 2008, o 08:47
Lokalizacja: Łódź

Re: Pigwowiec - pielęgnacja

Post »

witam, a czy ktoś może mi powie dlaczego prawie nie mam (2-3 kwiatki) kwiatów na pigwowcu Nicoline??? Mam już go kilka lat.
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pigwowiec - pielęgnacja

Post »

Waleria pisze: Czy to jest normalne,że część liści jest jasna, prawie biała? Jest to młody krzaczek, jeszcze nie owocował.
Nie pamiętam jak było w poprzednich latach ale w tym roku mam dokładnie to samo.
Pięknie zakwitł, zawiązał sporo owoców ale te jasne liście mnie też niepokoją.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Pigwowiec - pielęgnacja

Post »

A u mnie owocki już mają po dwa cm, ale za to są byle jakie, pokręcone, nierówne, jakieś takie niewydarzone... Może im za mokro i jakieś składniki się wypłukały z gleby?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Pigwowiec - pielęgnacja

Post »

No to może ktoś nam podpowie, czym te pigwowce dożywić?
Waleria
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Pigwowiec - pielęgnacja

Post »

Uważam,że wyłącznie obornikiem i dobrym kompostem.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Pigwowiec - pielęgnacja

Post »

Niezwykle łatwo pozyskuje się nowe sadzonki pigwowca. Wystarczy tylko obciąć gałązkę i wsadzić ją do ziemi.Wyjątkowo łatwo i szybko się korzeni. U siebie mam 2 krzaki pozyskane w ten sposób.
ewiwa
50p
50p
Posty: 98
Od: 15 lip 2008, o 10:50
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Pigwowiec - pielęgnacja

Post »

Witam,
może to nie pora na taki temat, ale spytam. Mam 2 krzewy Nicoline, o której tu czytam, że nie też kwitnie. Kupiłam jako spore, z kilkoma kwiatkami nawet. U mnie są już ponad 2 lata. Ni razu nie kwitły. Mają pełne słońce od godz 12. Nie nawożę, tyle co wiosną z rabatki azofoski przeniknie. Kompost jesienią. Nie wiem, czy wywalić i kupić inną odmianę. Specjalnie nie podlewam. Niestety u mnie glina, może to powoduje? Krzaki są na metr szerokie i pół metra wysokie. Podsypać jakiejś polifoski z fosforem, czy jak? Liście ładne, ale tylko miejsce zabiera, bo miało być tam czerwono wiosną.
Dziękuję z góry za odpowiedź
Pzdr
E.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Pigwowiec - pielęgnacja

Post »

U mnie Nicoline też nie kwitnie od dwóch lat, odkąd go mam. Rośnie na słońcu, w przepuszczalnej ziemi, ma się dobrze, jest tej samej wielkości, jak u ciebie, ma zdrowe liście i pędy, nie cięłam, nie nawożę, nie przemarzł, nic go nie obgryzło itd itp.

Może jest za młody? Może się jeszcze aklimatyzuje?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Pigwowiec - pielęgnacja

Post »

Dziękuję, Karo, wczoraj podsypałam moje pigwowce suszonym obornikiem, a to przykryłam doskonałym kompostem, bo od dżdżownic kalifornijskich. Ciekawa jestem, kiedy będą efekty.
Waleria
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”