Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6661
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Pigwowiec - pielęgnacja

Post »

Waleria pisze:Obrazek

Czy to jest normalne,że część liści jest jasna, prawie biała? Jest to młody krzaczek, jeszcze nie owocował.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

Wygląda na braki pokarmowe.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6661
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

No zdecydowanie! To właśnie chloroza spowodowana niepobieraniem składników pokarmowych ze względu na zbyt wysokie pH podłoża.
Wojtek Pomorze
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 wrz 2018, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

Nasza koleżanka Black Rose napisała .
Z malutkiego (chociaż kilkuletniego) krzaczka zebrałam w tym roku dobrze ponad 4 kg owoców. Bardzo miłe zaskoczenie.
Mam pytanko odnośnie tego krzaczka , czy możesz bardziej sprecyzować jak mały jest to krzaczek i ewentualnie jaka odmiana .
A dlaczego o to akurat pytam , bo rzadko się zdarza aby ? malutki ? kilkuletni przeciętniak dawał tak wysoki plon . Bo nawet rekordziści jak Maksym czy Kalif mogą mieć z tym kłopot a ich owoce są naprawdę duże . Mój Maksym miał w tym roku największy owoc o wadze 127,0 gram o średnicy 63- 65 mm i wysokości 53 ? 55 mm więc dość spory , a Kalif owoc o wadze 135,5 grama o średnicy 61- 64 mm i wysokości 62 -65 mm więc nieco większy od Maksyma .. Są to krzewy trzyletnie niezbyt duże , więc bardzo mnie to zaciekawiło , do tego stopnia że jak masz więcej informacji np. , że po przekrojeniu owców największy z nich miał mezokarpę powiedzmy 15 mm , kiedy dojrzały owoce itp. ....
Wszelkie sprawy dotyczące wymiany załatwiamy w Dziale handlowym :arrow: viewforum.php?f=11
Proszę zapoznać się z Regulaminem forum./ joaker
Pirat
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 24 kwie 2017, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Rzeszowa

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

Obrazek
Pochwalę się moim zbiorem z roku poprzedniego tzn. jesień 2018r. Pigwowiec NN, kwiaty koloru jasno czerwonego. Owoce jak widać rożnej wielkości i w różnym stanie dojrzałości, bo " oberwała" je jesienna burza.

pozdrawiam
evita1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 5 lut 2019, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Przechowywanie nasion pigwowca

Post »

Witam.
Mam pytanie dotyczące pigwowca. 2 dni temu zebrałam owoce pigwowca. Nasiona chciałabym przeznaczyć na mój własny wysiew. Po przeczytaniu wielu informacji, wiem że nasionka trzeba przechować w lodówce przed wysiewem. Ale ja nie chce siać teraz na wiosnę tylko za rok. Jak w takim razie przechować nasiona przez rok? Czy po wysuszeniu trzymać je w suchym miejscu i dopiero na kolejna zimę wstawić do lodówki? Dziękuję za odpowiedzi.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

Nasiona lepiej pozostawić w ziemi przez zimę zamiast trzymać w lodowce. Posiej teraz a za rok przesadzisz roczne sadzonki. Po co komplikować proste rzeczy?
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

Myślę że nie przetrwa roku. A odkładać siew można z różnych przyczyn. Np łatwiej przeprowadzić nasiona niż siewki :-)
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

Też prawda. Nasiona pigwowca oferuje firma Legutko a z reguły przydatność do siewu nasion innych roślin jest określana na 2-3 lata a nawet wiecej. Nasiona wyjęte z zebranych teraz owoców już przeszły stratyfikację i najprawdopodobniej zarodki są gotowe do kiełkowania, czekają tylko na wyższe temperatury. Nasiona przeznaczone do przechowania należy zbierać jesienią. Termin siewu za rok też jesienią. Przez zimę zarodki w nasionach dojrzeją a wiosną wykiełkują. Zostawiłem sobie kilkadziesiąt gramów nasion z myślą o nalewce ale jakoś się rozeszło po kościach. Wybrałem z najokazalszych owoców.
Obrazek
minimisia
100p
100p
Posty: 112
Od: 17 maja 2007, o 11:42
Lokalizacja: POZNAŃ

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

Mam posadzony jeden krzak pigwowca, ale on nie owocuje. Czy potrzebuje czasu (mam go 2 lata) czy towarzystwa?
Habibi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 11 wrz 2018, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

Może ktoś z uprawiających pigwowce podpowie mi, czy moje siewki "no name" mogą być właśnie siewkami pigwowca? :idea:
Mam luki w pamięci... pamiętam, że jesienią (przełom października i listopada) zapakowałam do pustej skrzyneczki na balkonie jakieś nasionka i niestety nie pamiętam co to było... :oops:
Są trzy możliwości: pigwa, pigwowiec albo grusza japońska (nashi) :?:

Wiosną nasionka zaczęły kiełkować, najwyraźniej pozytywnie przeszły zimową stratyfikację.
Obrazek
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

minimisia pisze:Mam posadzony jeden krzak pigwowca, ale on nie owocuje. Czy potrzebuje czasu (mam go 2 lata) czy towarzystwa?
To drugie.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

To raczej grusza japońska. Ale poczekaj kilka dni i pokaż zdjęcie rozwiniętych liści.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”