Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

Zależy też od gleby i klimatu.
Sadzić lepiej jesienią, a jeśli wiosną to jak najwcześniej. Zwłaszcza na suchszym czy piaszczystym - korzenie regeneruje wolno, a rusza ze wzrostem wcześnie, może schnąć, oczywiście można pilnować i nawadniać.
Przy jesiennym sadzeniu kłopot z mrozami (sadzonki rozumiem z pędów, czyli młode, wrażliwe na mróz korzonki) dawać głębiej i warto zaściółkować czym grubszym - zrębki, kora, itp. Chronić korzenie i nasadę przed zmarznięciem.

Nawożenie normalne jak do drzewek - i zależnie jak w glebie jest - niemniej dać na zimę od razu jaki dolomit/wapno, a przy sadzeniu (jeszcze lepiej przed) można też potas i fosfor, trochę pod korzeń. Wiosną mozna azot lub wieloskładnik, ale ostrożnie. Nie karmić chwastów :wink:

A jeśli gleba mało zasobna a nie została jeszcze wbogacona to może lepiej jesienią wnieść ( i zaorać) obornika/organicznej + potas i fosfor (odpowiednio do potrzeb) a sadzenie odłożyć do wiosny.

Pigwowiec preferuje glebę mocną, gliniastą, z próchnicą, utrzymującą wilgoć; ale i na słabej będzie gdy się dobrze ukorzeni. Lekkokwaśną, do obojętnej, na zasadowej cierpi przy suszy.

Pielęgnacja - przyciąć dla rozkrzewienia jak zrobiłeś i tyle, a po latach dla prześwietlenia i odmłodzenia pędów. Owocuje na paroletnich częściach pędu, zbyt stare pędy należy wymienić, zasada jak w czerwonej porzeczce czy agreście.

Opryski zależnie od potrzeb - a nie widziałem potrzeby :)
Pilnować czy nie rzucają się zwójki, uszkodzą szczyty pędów, jakby co to cokolwiek na owady, np. mospilan.
Grzybowe, typu plamistość liści i pleśnie, mogą się pojawić przy mokrej pogodzie czy braku przewiewu; wtedy fungicyd odpowiednio.
:wit
Nasti
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 paź 2021, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

Gleba dobra, żyzna, sadzonki mają jakies 50 cm są dość spore. Chodzi mi głównie o to kiedy wykopywać te sadzonki czy już teraz czy czekać aż zrzuca liście, czy prosto wykopane sadzić we właściwe miejsce, chyba od chwastów zabezpiecze agrotkaniną. Myślałem o tym żeby ustalić jakiś harmonogram oprysków żeby nie czekać na objawy jakichś chorób tylko profilaktycznie pryskać. Mam też trochę krzaków starszych przy których praktycznie nic nie robię ale zawsze gdzieś coś się pojawią na krzakach lub owocach. Często widzę na niektórych krzakach zwłaszcza podeschnietych pędach takie kropki pomarańczowo czerwone lub na grubszych starszych pędach coś w rodzaju grzyba żółto zielonego. Chyba muszę się za to wziasc i tak właśnie chciałem się dowiedzieć jak to po kolei się tym zająć. Z góry Dzięki za pomoc .
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

Kopać jak zrzucą, przynajmniej większość; a oprysków profilaktycznych nie potrzebuje.
:wit
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1836
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Post »

Takie młode pigwowce nie są jeszcze mocno zakorzenione.
Ja przesadzałam na początku września i przyjęły się.
Nie widać różnicy ,mają jeszcze teraz liście.
Wykopać z bryłą ziemi i już.
Ja już przesadziłam 3 letnie morele ,jagody kamczackie i wiśnię.
A, jeszcze jabłonkę.
Na razie wszystko wygląda zdrowo,no chyba że nie przeżyje zimy. ;:209
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”