Stare, dobre jabłonie część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

No to ja wlazłem za Tobą..a co to za jabłoń 'burgund' którą mają w ofercie? http://www.ekorolnik.info/odmiany.html
Nic nie mogę o niej znaleźć.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

Taki kawałek tekstu znalazłem w "Haśle ogrodniczym " z 96 roku
Od lat nie pamiętam sezonu, kiedy już od wrześ-nia sprzedawano nie tylko 'Lobo', ale i 'Šampiona' oraz 'Cortlanda'. I nie była to wcale pomyłka ? jak zwykle na początek na rynek trafiły najlepiej wybarwione owoce tej ostatniej odmiany pod nazwą "Burgund".
http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=497
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

No nie wiem, czy o taką starą odmianą chodzi . Tu w wykazie jest ale 'Burgundy' http://www.staresady.republika.pl/wykaz ... rodzie.htm
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

W przypadku Burgundów miałem z nimi do czynienia jesienią ubiegłego roku. Jeden ze sprzedawców owoców w Częstochowie miał tę odmianę. Kupiłem u niego te jabłka 3 razy. Chciałem zakupić zrazy ale okazało się że on jest tylko pośrednikiem, a producentem jest kto inny. Poprosiłem o możliwość uzyskania kontaktu telefonicznego niestety "pośrednik" nie okazał się pomocny bo stwierdził ,że zapomniał... . Co do samych jabłek to za 3 razem były już przejrzałe i mączyste . Natomiast sam owoc ciemnoczerwony a nawet bordowy, miąższ kruchy, soczysty, biały (w smaku słodko-kwaskowaty), Niestety nie wpadłem na to by porównać do Cortlanda... . Wygląd samego owocu przypominał mi trochę Kalwilę Jesienną Czerwoną (ale beż przebarwienia miąższu na różowo i początkowo bardziej soczysty).
Co do Suisleppera to mam posadzone 2 okulanty więc być może już w lutym 2018 miałbym zrazy jakby ktoś coś potrzebował... . Mam też zaszczepione ( przez eko-ogrodnika) kilka tygodni temu Suislepskie Czerwone więc jak się przyjmą to w 2019 zrazy powinny też być. Tak ogólnie to mam zasadzone w 2015 i 2016 roku 153 odmiany drzew owocowych z czego większość to te "starsze", ale teraz póki co to są przeważnie okulanty. :-) Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SandraABC
1000p
1000p
Posty: 1242
Od: 28 kwie 2011, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

Robię drugie podejście to identyfikacji moich jabłoni i tu pytanie - Jakie zdjęcia robić,żeby pod koniec sezonu pokazać ? Kwiat i owoc starczy ?
Poza tym informacje - kiedy kwitnie, kiedy dojrzewa, waga owocu, rodzaj skórki, kolor ? Czy coś jeszcze pominęłam ?
Mam zamiar się za to zabrać porządnie i posegregować odmianę po odmianie.
gladkib
200p
200p
Posty: 229
Od: 17 lis 2013, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

Sposób w jaki rośnie i tworzy pąki też jest dobrą wskazówką :)
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

garom pisze:... Reneta Szampańska ...
Ja mam szampańską, zaszczepiona w ubiegłym roku ze zraza, teraz jest całkiem długawy badylek. Jakby ktos potrzebował to w następnym roku powinna już być gotowa do przycięcia... tak mi sie zdaje. Czy nazwa wskazuje przydatność, czyli można z niej robić niezłe wina, szampany?
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

dedert pisze:
garom pisze:... Reneta Szampańska ...
Ja mam szampańską, zaszczepiona w ubiegłym roku ze zraza, teraz jest całkiem długawy badylek. Jakby ktos potrzebował to w następnym roku powinna już być gotowa do przycięcia... tak mi sie zdaje. Czy nazwa wskazuje przydatność, czyli można z niej robić niezłe wina, szampany?
Coś w tym jest
Reneta Szampańska bo z Francji, tam była powszechną. Dawno temu, na działce rodziców w Policach była jabłoń którą identyfikujemy jako Ontario lub właśnie Szampańską. Jabłka po zbiorze można było przetwarzać , piec lub robić z nich super wino. Po miesiącu przechowywania już można było je jeść na surowo. Ja też mam zaszczepioną tego typu, ale czy na pewno to Szampańska, to zobaczę jak zaowocuje, czyli jakieś dwa lata. Szampańska dojrzewająca w papierowych torebkach miała delikatną jasną skórkę i była sprzedawana na sztuki, jak pączki.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

A to chyba ja mam ją od ciebie szukacz, przesłałeś mi ok 17 odmian, z czego przyjęło się 12. Czyli rozumiem że co do tej szampanskiej nie ma pewności?
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

Ostateczna identyfikacja tej odmiany dopiero nas czeka. Szampańska czy inna, ważne by dała się przechować w zwykłej piwnicy do kwietnia, była smaczna i użyteczna. Sam jeszcze nie próbowałem owoców z tego źródłowego drzewa, ale według opisów darczyńcy zrazów, są one Szampańsko podobne. Na tym etapie ważne jest wyłowienie tych zabytkowych perełek i ich przeniesienie na młode podkładki.
W zeszłym tygodniu zużyłem ostatnie sztuki Boskopa ale to już nie ich pora, psuły się na potęgę.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

Ok. Z wysłanych przez Ciebie zrazów do mnie w liczbie bodajże 17 przyjęło się 12 - odpadły niestety takie:

* Winter Rambur - rósł ale się wyłamał niestety
* NN letnia oznaczona jaka bardzo smaczna
* Krótkonóżka królewska
* królowa renet - nie wiem czy tu nie chodziło o złotą przypadkiem?
* James Grieve - na tej mi zależało. Chciałem w przyszłości robić z tego wina, calvados.

Czy masz któreś z tych nadal?


Natomiast przyjęły się:
* Akane (japońska),
* Książęca,
* Kardynalska,
* Peppina Lineusza,
* Boskoop (lub piękna z Boskop z rumieńcem),
* reneta francuska (chyba szara lub inna np. Pepina Parkera),
* papierówka słodka (późna bez kwasku),
* Reneta czerwona,
* Reneta szampańska (wyżej wspomniana),
* Antonówka,
* Freedom,
* Wealthy

I to na jednym drzewie kilkunastoletnim. Chociaż jedna gałązka po "nie przyjęciu" (chyba J. grieve albo krótkonóżka) za radą kogoś z forum została zdjęta, przycięta na świeżo i ponownie zaszczepiona w lipcu bodajże i zrosła się ładnie i dziś ma liście :) Zobaczymy co to będzie.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

Witam, jak obserwuję od pewnego czasu niniejsze forum, forumowicze wymieniają się opiniami, a czasami też zrazami. Gdyby ktoś z Państwa poszukiwał starej odmiany to mogę w miarę możliwości udostępnić posiadane odmiany. Zasadniczo starymi odmianami drzew owocowych zajmuje się od niedawna, nasadzenia starych odmian robiłem jesienią 2015 i 2016 roku (więc nie wszystkie odmiany mogą być dostępne w formie zrazów w lutym 2018 roku, ale z czasem z każdej z nich da się w przyszłości pobrać jakiś zraz). W tej chwili mam następujące odmiany:
JABŁONIE: Alwa, Ananas Berżenicki, Antonówka, Antonówka Półtorafuntowa, Astramel, Auralia, Beforest, Beni Shogun, Berlepsch, Brzoskwiniowe Letnie, Carola, Charłamowskie, Cukrówka Litewska, Cynamonówka Prążkowana, Deans Kuchenapfel, Delikates, Discovery, Early Geneva, Elise, Elstar, Fantazja, Florina, Freedom, Free Redstar, Gala, Glogierówka, Gold Bohemia, Gold Milenium, Grafsztynek Inflancki, Grafsztynek Prawdziwy, Grahama Jubileuszowe, Jakub Lebel (Jakubek), James Grieve, Jester, Jonica, Julia, Kalwila Letnia Fraasa, Kalwila Jesienna Czerwona, Kalwila Zimowa Czerwona, Kandil Sinap, Katja, Kardynalskie Płomieniste, Koksa Pomarańczowa, Kosztela, Kronselska, Książę Albrecht Pruski, Księżna Luiza, Landsberska, Lired, Malinowa Oberlandzka, Melfree, Miodzianka, Niezrównane Peasgooda, Novamac, Oliwka Biała (Astrachańska), Oliwka Czerwona (Astrachańska), Oliwka Żółta (Inflancka), Papierówka Słodka ,Paulared,Pepina Linneusza, Pepina Parkera,Pepina Ribstona,Piros, Rarytas Sląski , Red Boscop,Reneta Sudecka,Różanka Wirgińska (Wirginijska), Rubinola, Sawa, Sława Zwycięzcom (Sława Pabieditielam), Smalcówka, Szampion, Spartan, Suisslepper, Szara Reneta, Titówka, Topaz, Wealthy, Winter Rambur, Witos, Złota Reneta, Złotka Kwidzyńska, Zimowe Cytrynowe (Zimnyje Limmonyje), Zorza.
GRUSZE: Baby, Bojniczanka, BonkretaWilliamsa, Faworytka, Funtówka (Bociany), Guyota, Komisówka, Konferencja, Kongresówka, Leclerc, Margarette Marillat, Nijiseiki, Salisbury, Shinseiki, Szarenza, Trewinka, Żyfardka.
SLIWY: Afaska. Amers, Avalon, Bluefree, Brzoskwiniowa, Cacanska Lepotica, Cacanska Rana, Casselman, Damacha (lokalna), Diana, Herman, Jubileum, Królowa Wiktoria, Mirabelka Flotowa, Oneida, Opal, President, Renkloda Althana, Renkloda Ulena, Ruth Gersteter, Santa Rosa, Shiro, Silvia, Stanley, Ulena, Węgierka (lokalna), Węgierka Dąbrowicka, Węgierka Wczesna, Valjevka, Vision.
BRZOSKWINIE: Early Redhaven, Harnaś, Inka, Rakoniewicka, Reliance, Royalvee, Wczesna Kijowska,
CZEREŚNIE: Bladoróżowa, Bittnera Czerwona, Burlat, Karesova, Miodówka, Rivan, Van, Vega
WIŚNIE: Czerecha Hortensja, Groniasta, Pandy, Szklanka (lokalna).
Zaszczepione zrazy w marcu 2017 roku: Śmietankowe, Burgund Żółty , Bananowe Zimowe, Szwajcarskie Pomarańczowe, Kalwilka Wczesna, Reneta Muszkatowa, Reneta Woskowa, Abondanza, Antor .Anis (Anyżówka), Cynamonówka Ananasowa, Ellisona Pomarańczowa, Kalwinka Ukraińska, Piękna Ołtarzewska, Reneta Szampańska, Signe Tillisch, Somner Gold Pepping (Pepina Letnia Złota), Susilepskie Czerwone, Złota Szlachetna. :-) Pozdrawiam
Awatar użytkownika
MIVIBE
200p
200p
Posty: 399
Od: 3 cze 2013, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

Ale kolekcja! ;:oj Gratuluję! ;:138

Pozdrawiam.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”