Stare, dobre jabłonie część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
juda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1350
Od: 1 lis 2008, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Jasła

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

dedert pisze:Kupiłem działkę z dwiema starymi jabłonkami odmiana malinówka podobno i chyba antonówka. Rosną dość pokracznie i wysoko. Czy jest jakiś sposób żeby je odmłodzić i sprowadzić do parteru (zmniejszyć nieco). Oczywiście najpierw zaczekam na owoce i wtedy dokonam jakichś cięć czyli pewnie na następną wiosnę.

Malinówka wygląda tak:

Obrazek


Na drugiej części działki jest ta "chyba" antonówka ale ona stoi w miejscu gdzie będzie budowany dom także pójdzie do wyrwania. No chyba że można jakoś takie stare drzewo przesadzić. Czy jeśli ogołocę je do pnia i przesadzę to jest szansa że zaczną rosnąć młode gałązki i drzewo odżyje?
.
Można tak , u mnie w ogrodzie stare wysokie drzewa odmlodzone przez radykalne cięcie.
Pozdrawiam Teresa
Miłe chwile dnia każdego czynią człeka szczęśliwym.
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Przesadzanie takich starych drzew nie jest moim zdaniem uzasadnione. Koszt ogromny a efekt niepewny. Uzasadnione jest kupić drzewko antonówki, zasadzić, a potem zaszczepić tym starym. Która z antonówek okaże się lepsza - tą pozostawić.
Antonówka jest wdzięczną odmianą do przeszczepiania, warto mieć jedno takie drzewko do alarmowego łapania ginących odmian.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Papierówki mają u mnie w tym roku rumieniec :shock: Odmiana pewna bo drzewo stare i nawet to sławne żeberko mają no niektóre.

Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Podbijam, gdyż od ostatniego postu minęło dużo czasu, a jest pewien problem w zagospodarowaniu spadów jabłoniowych, sprzedać tego nie idzie, gdyż skup przyjmuje tylko od swoich znajomych i to po zawrotnej cenie 6 gr za kilogram. :roll: Da się je jakoś przekompostować, albo jakoś inaczej przerobić, owoce niestety w większości są robaczywe, albo gnijące od moniliozy od uszkodzeń robali. Wiem powinienem opryskać, ale nie da się tego zrobić bo drzewa wysokopienne.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1084
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

To zależy ile chcesz włożyć w to wysiłku. Przekompostować można, choć nie gwarantuję, że robale nie przezimują, więc lepiej daleko od drzewa i ogrodu. Ja po prostu kopię dół niezbyt głęboki, wrzucam zgniłki i przysypuję ziemią. Na kolejny rok nie ma śladu, a nie ściąga owocówek i os i nie powoduje przykrego zapachu jak w zwykłym kopostowniku.
Jak chcesz przerobić nie zgniłe owoce, to więcej zabawy, bo wypadałoby wykroić robaczywe części, oraz gniazda nasienne i możesz zrobić z tego soki jabłkowe, musy, dżemy, a nawet wino czy cydr.
pozdrawiam Ewa
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Tylko są tego takie ilości z tych 60 letnich jabłoni, że musiał bym przetworami handlować, a to nie takie proste :) Dlatego chcę te zabytki na M26 przenieść bo owoce lepszej jakości niż z tych na antonówce szczepionych będą i łatwiej zadbać będzie. ewikk77 Dało by się zrobić tym starszym kosztelom na M26 zrobić nowe zdjęcie?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1084
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Kosztele na M26 są na działce u mojego taty, ale to jakieś 200 km ode mnie teraz, także jak będę miała okazję to zrobię zdjęcie. Niemniej jednak o ile inne drzewa są bardzo zadbane, to te jabłonki, które były sadzone kilka lat temu (w tym kosztele na m26), są prowadzone moim zdaniem niepoprawnie. Drzewko małe, a gałędzie dłuuuugie, bo tacie szkoda ich przyciąć. Efekt taki, że z owocami wyglądają bardziej jak krzewy niż drzewa.
pozdrawiam Ewa
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

To spora zapora odległości :wink: Niemniej dziękuję za odpowiedź, nawiasem jabłonie te na M26 stoją samodzielnie, czy są wiązane do jakichś instalacji?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1084
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Generalnie stoją samodzielnie, ale jak owocują, to podpierają się na własnych gałęziach :twisted:
pozdrawiam Ewa
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Aby owoce nie były na ziemi podstawiam pod plastikowe, transportowe skrzynki na owoce.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

KamilK02 pisze:Papierówki mają u mnie w tym roku rumieniec :shock: Odmiana pewna bo drzewo stare i nawet to sławne żeberko mają no niektóre.

Obrazek

Czyli to moje stare drzewko na działce to jakaś podróbka bo owoce są żółte a nie różowe?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Dedert , czasami łapią delikatny rumieniec a czasami nie . Miałem stare drzewo Papierówki i łapały rumieniec pojedyncze (szczególnie te wystawione na słoneczko) w cieniu nic się nie działo , po przeszczepieniu na m26 jabłka są biało-żółte tak jak twoje w reklamówce .
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1084
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Moje "papierówki" bywają żółte, a nie różowe.
pozdrawiam Ewa
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”