Stare, dobre jabłonie część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Może wiesz jakie z grubsza jest tam pH?
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

mfxyz pisze:b dziękuję, a na razie zobaczę jak przezimuje i porośnie w 2018 tych kilkanaście drzewek. jak by ktoś miał sugestię jakie ew. nawożenie im w tym pomoże, to chętnie skorzystam.
Najlepiej jak dasz próbkę gleby do okręgowej stacji chemiczno-rolniczej. Minimum to makroskładniki i pH.
Jeśli mokro, to można sadzić na niskich wzgórkach z przywiezionej ziemi.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Tak jak piszą poprzednicy powyżej najlepiej przed nawożeniem zrobić badanie gleby. Jeśli nie ma takiej możliwości można spróbować zrobić analizę wizualną rosnących drzewek . Co prawda taka analiza jest mało dokładna, ale można ustalić z grubsza niedobory lub nadmiar określonych pierwiastków po wyglądzie liści i gałęzi. Tylko taka analiza to najwcześniej dopiero wiosną... ., :wink:
UprawaAmatorska
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 8 wrz 2016, o 09:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Grybowa

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Garom jestem pod wrażeniem twojej kolekcji drzew, zwłaszcza jabłoni ;:oj jak już ogarnę tę długą listę to będę się uśmiechał do Ciebie po materiał do szczepienia :D Jeśli moje tegoroczne nasadzenia dotrwają do wiosny to mogę zaoferować węgierkę białą - też stara odmiana, a z jabłoni Rebella - nie-stara odmiana i dopiero jednoroczny okulant więc zrazów od razu nie będzie, z grusz - lipcówkę kolorową :)
Pozdrawiam, Szymon
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Nie ma problemu co do zrazów , odezwij się jakby co. :) Jedyny kłopot, to tylko ten ,że ponad 50 odmian z tegorocznych nasadzeń to w znacznej części okulanty poniżej 1 metra, a kilka to nawet poniżej 60 cm (strasznie słabo mi rosły te zaszczepione na M26) więc z tych odmian zrazy będę mógł pobrać jak się przyjmą w miejscu docelowym (posadzone w tym roku) w 2019 roku. Z pozostałymi odmianami nie będzie problemu. :)
artur912
50p
50p
Posty: 50
Od: 25 mar 2017, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kuźnia Raciborska

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Piękna Ołtarzewska. Odmiana nie choruje i wytrzymuje mróz. Owocuje co drugi rok Owoce są cxyste i słodkie bo atakują osy. Tyle sie dowiedziałem o tej odmianie.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Dzięki za informację, bo posadziłem w tym roku zaszczepioną wiosną sadzonkę i nie wiedziałem czego się po niej spodziewać... . :)
Olek123
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 23 kwie 2018, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Witam amatorów sadownictwa:) Rozglądam się za Różanką Wirgińską i chciałbym się upewnić czy jest to odmiana godna polecenia (mało materiałów na jej temat...). Dziękuję Wam za info!
Awatar użytkownika
SandraABC
1000p
1000p
Posty: 1242
Od: 28 kwie 2011, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Wszystko kwitnie do oporu, mam nadzieję że w tym roku doczekamy się owoców.
W ubiegłym wszystko zmarzło po majowych przymrozkach...

Na przodzie Antonówka i Grafsztynek w głębi Wilhelm i Malinówka.
Obrazek
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Różanka Wirgińska
(Polskie Panieńskie), niem. - Virginischer Rosenapfel Odmiana pochodzenia rosyjskiego. Drzewo rośnie silnie, koronę formuje niezbyt gęstą. Korona miotlasta lub szeroko piramidalna. Wcześnie wchodzi w okres owocowania. Owoce średniej wielkości, stożkowate. Skórka dosyć sucha, prawie matowa, jasnozielona. W czasie dojrzewania przechodzi w żółtą barwę. W okresie pełnego dojrzewania owoców bywa pomarańczowożółta, okryta na całej powierzchni rozmytym rumieńcem, po którym przebiegają wyraźnie wąskie smużki. Miąższ biały z odcieniem kremowym, kruche, soczyste, słodko - kwaśne, aromatyczne, o wytwornym smaku. . Owoce dojrzewają nierównomiernie od września do października. Odmiana deserowa i plenna, ńa choroby jest wrażliwa, dość wytrzymała na mróz.
Mam ją oposadzoną 2 lata temu i u mnie jeszcze nie owocowała więc posiadam tylko informacje teoretyczne, ale może ktoś inny z forumowiczów napisze coś z praktyki. :D
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

A jakie obecnie jabłonie uważa się za mające największej owoce? Ligol, Fuji Kiku, Zorza?
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 800
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Z popularniejszych pewnie Ligol i Mutsu.
Z mniej popularnych, przynajmniej w Polsce, olbrzymie owoce ma np. Bramley's Seedling (a do tego stosunkowo ciężkie).
Pozdrawiam,

J
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Ze starych odmian na pewno Zorza. :)
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”