Stare, dobre jabłonie część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

A tnę jak popadnie , raz tu raz tam... :wink: A bardziej poważnie korzystam z porad ERNRUDA naszego głównego specjalisty od cięcia, który prowadzi bardzo profesjonalnie swoje wątki o cięciu na naszym forum. Życzę miłej lektury. :)
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Klik
Fajnie prowadzone jabłonie na A2 trzeba zjechać i klikać w poszczególne zdjęcia. Przeraża mnie natomiast Booskop na A2 i Grawsztynek, toż to będzie wielkie jak dąb w przyszłości.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Chętnie pidszkolę się w cięciu jabłoni bo przyznam się, tnę to co złapię. :oops:
Odmianoznawca
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 17 wrz 2018, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

ela151 Stań przed takim drzewkiem i popatrz na nie. W pierwszej kolejności ucinamy to co uschnięte małe kikuty wyrastające z pnia tuż nad ziemią. Kolejne to to co się krzyżuje albo na siebie nachodzi ( jedną gałązkę trzeba uciąć ) i te które wrastają do środka korony. W koronie ma być przestrzeń aby słońce dochodziło. Jeśli drzewko wykształciło dwa równoległe idące przewodniki to jeden usuwamy (ten który wydaje się nam i wygląda na słabszy)Jeśli gałązki są w długości nie proporcjonalne skracamy te dłuższe by wyrównać ( przycinamy przy pąku liściowym który skierowany jest ku dołowi bo zniego wybije dalej gałąź i chodzi o to by poszła nie pionowo ku górzę tylko w poziomie na bok ). Jeśli mamy do czynienia z jednorocznym okulantem( pojedynczy badyl :) )to tniemy na wysokości 80-90 cm licząc od ziemi aby uformować pierwsze piętro w następnym sezonie aby uformować drugie piętro tniemy 20 cm od najwyżej położonej gałęzi bocznej.
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Dziękuję bardzo, ;:180 postaram się zastosować do wskazówek. Moje drzewka są około 7 i 3 letnie, cięłam je słabo bo się bałam coś popsuć.
Zrobię fotki moich drzewek i pokażę w odpowiednim wątku.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Dla potwierdzenia, ale przedstawiam jej wysokość Królową renet. skórka delikatnie szorstka, pięknt paskowany rumieniec na tle złotego, kielich zielony otwarty. Jabłko pochodzi z drzewa posadzonego w okolicach II Wojny. Nawiasem matka właścicielki mówiła, że była obsypana owocami w zeszłym roku, mimo braku gdziekolwiek w okolicy jabłek( moim zdaniem potwierdzenie samopłodności) uniknęła mrozu, gdyż rośnie tuż koło dworku, a z drugiej strony posadzone są żywotniki . Ale już wiem skąd będę pobierał zrazy :mrgreen:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Apetycznie wyglądają.
Wlazłem na drzewo na którym zaszczepiłem zraz co to miał być Królową Renet i nie jest. Z wyglądu inne, ze smaku trochę podobne.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

KamilK02 pisze:[...] Papierówka nie wiem, jakieś dziwne te pączki pozakładała, też owocowała pezemiennie. [...]
Patrzyłem lepiej i wydaje się że na papierówce również są pąki kwiatowe, wiosną się okaże.
szukacz załatwiać patyki również dla Ciebie? W smaku jabłko było słodkawo, kwaskowate, trochę korzenne w miejscu rumieńca słodsze. Podejrzewam, że na młodym drzewie wyszło by większe i smaczniejsze :D
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Odmianoznawca
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 17 wrz 2018, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Daj zdjęcie tej papierówki to powiem ci czy ma pąki kwiatowe czy nie.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Obrazek
tutaj ewidentne pąki na dwuletniej gałązce, ale dużo jest gałązek takich kilkuletnich jak niżej bez rozgałęzień zakończonych takim grubym pąkiem.

Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Odmianoznawca
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 17 wrz 2018, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

t ak są to pąki kwiatowe od liściowych różnią się tym że są osadzone na krótkopędach. liściowe są płaskie i przylegają do gałęzi.



---5 paź 2018, o 00:08---

potrzebuję informacji o odmianach jabłoni :
Sugar Loaf,
Kleiner Süßer Sommerapfel
Sułtanat
Amalia
Białe litewskie
Weisser Rosmarinapfel

Pisownia...
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Litewskie Białe
Jabłko z okolic Bałtyku. Zbierane pod koniec sierpnia z przeznaczeniem do konsumpcji i na przetwory. Przechowuje się od 10 do 12 dni. Ma wagę średnio 95 gram i kształt okrągło- stożkowaty lub jajowaty łagodnie żebrowane (do 10 rozmytych żeber). Smak słodkawy winno-kwaskowy. Jest bardzo wrażliwe na parcha. Skóra cienka gładka zielonkawo-żółta od strony słońca zarumieniona. Miąższ zielonkawo-biały niezbyt luźny soczysty. Drzewo rośnie średnio silnie o koronie kulistej.
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

KamilK02 pisze:
KamilK02 pisze:[...] Papierówka nie wiem, jakieś dziwne te pączki pozakładała, też owocowała pezemiennie. [...]
Patrzyłem lepiej i wydaje się że na papierówce również są pąki kwiatowe, wiosną się okaże.
szukacz załatwiać patyki również dla Ciebie? W smaku jabłko było słodkawo, kwaskowate, trochę korzenne w miejscu rumieńca słodsze. Podejrzewam, że na młodym drzewie wyszło by większe i smaczniejsze :D
Teoretycznie na młodym drzewku nie powinny być większe (zakładając normalne dawki nawozów), jednak na małym półkarłowym drzewku łatwo przeprowadzić cięcie i przerywanie zawiązków. Z tego względu jednak większe.
Jedną starą jabłoń podsypałem obornikiem i popiołem (wapnem), trochę ściąłem gałęzi i przerwałem zawiązki. Efekt taki że wszyscy przychodzą do drzewa i chwalą że wyjątkowo smaczne (fakt), a jak drzewo było zaniedbane to jabłka zostawały na zimę na drzewie z braku konsumentów.
Tak więc wnioskuję że nie tyle wielkość drzewa co dbałość o nie, decyduje o smaku owoców.
Na patyki oczywiście piszę się (może tym razem się uda)
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”