Stare, dobre jabłonie część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Odmianoznawca
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 17 wrz 2018, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Około 245 odmian - to znacznie więcej niż wskazywałby na to umieszczony przez ciebie spis
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 899
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Nie bez przyczyny pytałem o odległości w rzędach oraz w międzyrzędziach.
Prawdopodobnie, będę miał do zagospodarowania ok. 20 arów bardzo słabej
ziemi klasy 6. Na takiej glebie, to tylko na antonówce?Może na M7?
Teraz pytanie do Romana. Pisałeś , że niektóre rosnące na Antonówce, przeszczepiałeś
na M26 . Czy niezależnie od podkładki, pomijając siłę wzrostu, owoc będzie tak samo
wybarwiony i smakowo identyczny, czy da się zauważyć pewne różnice?
Odmianoznawca
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 17 wrz 2018, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Smak się nie zmieni, natomiast na wybarwianie ma podkładka wpływ ale generalnie wyglądu odmiany nie zmieni(chodzi o jakość i siłę wybarwiania czy będzie szybciej czy wolniej)
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Tak jak pisałem wcześniej że jeszcze nie liczyłem dokładnie ile będę miał odmian, zrobię to po październikowym nasadzeniu. Te 245 to szacunkowo, z ogólnej liczby drzewek (dokładnie 257) odjąłem kilkanaście, bo kilka odmian mam zdublowanych tzn. jest ich więcej niż 1 (zasadniczo po 2 sztuki ) np. Elstara , Suisleppera, Kronselskiej czy też Jamesa Grieve'a. U mnie jest gleba o podłożu piaskowo-gliniastym klasy 3a więc jest chyba dobra jak na drzewka owocowe. Trudno mi powiedzieć o róznicach pomiędzy podkładkami bo nie mam odmiany w 2 egzemplarzach sadzonych na róóznych podkładkach. Jak mam odmianę zdublowaną to jest na tej samej podkładce, Na pewno jest różnica w okresie wyczekiwania na pierwsze plonowanie, na M26 jest to 3 rok czasem nawet 2 po posadzeniu (+1 rok od zaszczepienia), natomiast na Antonówce to najwcześniej 4 rok a czasem nawet później. Kilka lub kilkanaście lat temu wypowiadali się na naszym forum (nawet chyba na tym wątku) specjaliści np. kolega Piotr (zawodowy) pomolog czy też Rossynant lub też inni koledzy , którzy wspominali o ewentualnych różnicach w smaku pomiędzy owocami tej samej odmiany szczepionych na różnych podkładkach. Klasyczne stare smaki pochodziły z drzew szczepionych na Antonówce, na innych podkładkach podobno smakują trochę inaczej. Ale kwestia smaku to rzecz indywidualna. :)
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Jabłonie będą prowadzone w koronie osiowej, czy wąskim wrzecionie?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 899
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Kamil, jeśli to było pytanie do mnie, to cię trochę rozczaruję.
Nie znam się na fachowych określeniach prowadzenia poprawnego drzewa.
jak intuicyjnie czuję , że za gęsto w koronie, to trochę wycinam.
Z tymi nowymi nasadzeniami, jeśli będą to też tak będę postępował.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Pytałem garom'a, dlatego, że dość gęsta rozstawa, a ja zastanawiałem się, czy na M26 nie posadziłem za gęsto, a w rzędzie odstępy wynoszą ok 4m. Czyli nie muszę się martwić i mogę spokojnie poprowadzić jabłonki w korony kotłowe, myślałem nad tym czy Jonathana w wrzecionie nie prowadzić, żeby rozluźnić całość.
Wrzeciono, czyli korona w kształcie choinki, Kotłowa, pucharowa czyli korona bez przewodnikowa o kilku równorzędnych konarach głównych z pustą przestrzenią pośrodkuklik Podoba mi się podejście do cięcia dr Hayes.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Korony są w tradycyjnej formie, z pewnymi modyfikacjami usytuowania w rzędach. drzewka są "przesunięte w fazie" w rozstawie 4 m x 2,5 m. Przesuniecie powoduje,że odległości faktyczne wynoszą 4x3,5. W ten sposób mam posadzone jabłonie , śliwy oraz kilka wiśni i czerech. Przy czym w bezpośrednim sąsiedztwie każdej śliwki i wiśni mogą rosnąć tylko jabłonie (które są mniejsze od tych gatunków) co powoduje lepsze doświetlenie wyższych drzewek. Grusze i czereśnie są w 2 wyodrębnionych rzędach w rozstawie 4x4 m. To przesunięcie w fazie wygląda mniej więcej tak:

x x x x

x x x

x x x x
I tak to wygląda. :)
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Rozumiem o co chyba chodzi, czyli coś na kształt szachownicy 2 sąsiadujące rzędy i w jednym drzewa są posadzone tak jak by w wolnych przestrzeniach drugiego?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Wysyłka zawęziła mi schemat, coś w tej poczcie się żle dzieje. :shock:

-- 23 wrz 2018, o 15:57 --

Tak, rząd 1,3, 5 itd. są w swojej jednej linii, a przedzielające je 2,4 itd. przesunięte w fazie w swojej linii. czyli przesunięcie w fazie wynosi 1/2 z 4 m.
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Wysyłałem swego czasu zrazy odmiany, która miała być Renetą Szampańską.
Niestety, kto dostał i zaszczepił tą odmianę będzie zawiedziony - to nie jest to co miało być, nawet nie jest zimówką.
Przepraszam za zamieszanie, widocznie znajomy od którego dostałem te zrazy pomylił coś.
Odmianoznawca
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 17 wrz 2018, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Rozstawa 4 na 3,5 to chyba trochę za mało dla jabłoni na podkładce wysokopiennej. ja u siebie mam min 5m na 5m ale częściej 6m na 5m
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Uprawiam tak drzewka od 1991 roku i daję radę, więc można w ten sposób. Trzeba tylko stosować bieżący nadzór i sadzić odmiany w określony sposób. Alternatywą jest posiadanie więcej miejsca, a jak go nie ma to trzeba sobie jakoś radzić. :)
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”