Stare, dobre jabłonie część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
tatar_23
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 2 maja 2008, o 23:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Co do omawianej powyżej jabłoni"Grochówki" to znalazłem ją w poniższej ofercie:
http://www.stareodmiany.pl/?oferty-drze ... owych%2C17
Z tego co gdzieś wyczytałem kiedyś to nie są one zbyt smaczne. Wypowie się może ktoś kto posiada taka odmianę? Ciekawi mnie czy rzeczywiście w zwykłej przechowalni wytrzymują jej owoce do czerwca..
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

W smaku owoce są beznadziejne... nawet po długim przechowywaniu (jak już co nieco zmiękną, jeżeli w tym przypadku można w ogóle użyć takiego określenia). A do czerwca... owszem - o ile dysponujesz odpowiednimi warunkami tego przechowywania ;)
Pozdrawiam serdecznie :wink:
tatar_23
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 2 maja 2008, o 23:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Dawniej ludzie na wsi mieli piwnice ziemne budowane z kamienia, które skutecznie trzymały stałą temperaturę. W zwykłych podpiewniczeniach domów jest nazbyt ciepło. Ze starszych odmian które przechowywałem miałem Jonatana ale w styczniu, lutym zaczynał on octowieć i więdnąć. Poza tym też nie jest on za smaczny. Z późnozimowych odmian jabłoni kupuje ostatnio owoce odmiany Breaburn i muszę przyznać, że jak dla mnie są pyszne w smaku. Polecam też czeska odmianę Topaz. Jesienią posadziłem drzewko. Zna ktoś może jakąś odmianę starą, która by dłużej poleżała a zarazem była smaczna. Nie chcę się ograniczać tylko do nowości. Warto zachować z sadzie różnorodność gatunkową i sięgnąć po trochę odmienna paletę smaków. Wczytując się w rodowód nowych odmian większość z nich pochodzi od Golden Delicious, Jonatan, Koksa Pomarańczowa..
Awatar użytkownika
romaszka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1411
Od: 31 gru 2010, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie. Wola Uhruska

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Witam wszystkich! Jestem przyjemnie zszokowana! Po przeczytaniu waszych postów uświadomiłam, że mam cztery skarby. Ale po kolei...Jestem szczęśliwą posiadaczką od niedawna małego gospodarstwa na wsi. Na razie nie mam czym się pochwalić oprócz ugorów i kilku kwiatków które rosną same. Ale również rosną 4 jabłoni. Trudno mi powiedzieć ile mają lat ale na pełno przekroczyły 50. Przez wiele lat tu nikt nie mieszkał, drzewka strasznie zaniedbane. Dwa lata temu, kiedy akurat kupiliśmy tę działkę, jabłek było w zatrzęsienie :!: :tan nie wiedziałam co z nimi robić, rozdawałam wszystkim znajomym. Ale na następny rok nie było prawie żadnego :cry: Żadnych zabiegów jeszcze im nie robiłam, bo po pierwsze zamieszkaliśmy tu na stałe 3 miesiąca temu a po drugie ... nigdy przed tym nie mieszkałam na wsi....i chociaż wiem, że powinnam jakoś doprowadzić ich do ładu ale nie mam pojęcia jak!!?? Czy mam poobcinać większość gałęzi i zostawić tylko kilka? Czy powinnam ich skrócić od góry? Są bardzo wysokie. Ale jedno już wiem, zaraz pójdę zobacze, czy są jakieś samosięjki. Jeżeli są ... to też nie wiem co z nimi robić dalej ;:223 Proszę o wyrozumiałość, właśnie chcę tego wszystkiego się nauczyć. Z góry dziękuje za rady.
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

One owocują przemiennie, co 2 rok. W tym roku znowu powinnaś mieć dużo jabłek. Powycinaj suche gałęzie, reszty bym nie ruszała;) A na samosiejkach można coś zaszczepić, posadzić je tak jak są, albo wyciać.
Awatar użytkownika
romaszka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1411
Od: 31 gru 2010, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie. Wola Uhruska

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Właśnie odwiedziłam swoje stare jabłonie. Owszem są jakieś samosiejki, kilka obok każdej jabłonki. Ale nie wiem czy to są jabłoni ponieważ obok rosną również drzewa nie owocowe, a ja na tym kompletnie się nie znam ... na razie :uszy Może na wiosnę jak puszczą liście to po ich kształcie da się rozpoznać, bo teraz nie ma szans. One są takie maleńkie i golutkie ;:170
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Wczoraj przyciąłem najstarszą jabłoń w ogrodzie mojej babci, a które to drzewo jest już rodzinną legendą. Moja prababka wykopała ją z przydrożnego rowu w 1947 r. i zasadziła w swoim ogrodzie. Drzewo ma wys. ca 7 m i owoce o średnicy ca 10 cm, które dojrzewają pod koniec września. Czy ktoś z was mógłby mi pomóc w określeniu, przynajmniej prawdopodobnej , nazwy odmiany tej jabłoni. Nie jest to polska a niemiecka , przedwojenna odmiana.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Mógłby, tylko koniecznie przypomnij się we wrześniu jak już będą owoce gotowe do zbioru :wink:
Pozdrawiam serdecznie :wink:
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Pomolog, a potrafiłbyś rozpoznać moją którą pokazałem na poprzedniej stronie? ;:180 ;:180 byłbym wdzięczny ;:180
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Pomolog, z pewnością przypomnę. :D Dzięki.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
wampir_wawelski
100p
100p
Posty: 197
Od: 31 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków/Myślenice

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Witam,

jako, że w moim zestawie jest już trochę różnych jabłoni odczuwam pełen niedosyt. Spowodowany jest on kolejną promocją w markecie na jabłka red delicious o pięknym wyglądzie. Wygląd to jedno, ale smak!
Mam do Was pytanie, bo jak szukam w google, to jest to odmiana lubiąca mutować w szelaki sposób i jest to jabłoń o starych korzeniach.
Czy wiecie gdzie można dostać sadzonkę tej jabłoni? sadzonkę tej lub ewentualnie, czy możecie coś zaproponować o podobnym smaku, bo w sumie jabłoni w rodzinie red jest kilka. Nie będe się upierał przy wyglądzie bo i tak parch zrobi swoje, ale dla smaku dam się zwieść ;:19
Pozdrawiam
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Poszukaj 'Starking', 'Starkrimson', 'Redchief'... nie będzie łatwo, ale dla chcącego... ;) 'Red Delicious' u nas nie jest produkowany - zresztą na tyle szybko mutuje, że nie uzyskasz, niestety, owoców o tak intensywnie średnio ciemnym, czerwonym rumieńcu. Na ogół będzie wyraźnie ciemniejszy, niemal buraczkowy... ale smak korzenny jak najbardziej pozostanie ten sam :)
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
romaszka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1411
Od: 31 gru 2010, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie. Wola Uhruska

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Witajcie! Wczoraj obcinałam pierwszy raz w życiu ;:180 nasze stare jabłonie. Ale jedna jablonka ma z jednej strony dziuple, dość głęboką. Czy to znaczy, że ona już nie żyje? Mąż upiera się żeby ją ściąć a mi szkoda. Postanowiłam najpierw poradzić się z Wami, moimi mistrzami ;:88
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”