Stare, dobre jabłonie część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Adriano931
ZBANOWANY
Posty: 455
Od: 4 lip 2010, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Ja posiadam starą papierówkę, i inne odmiany których nazw nie znam heh;p ale moim zdaniem stare jabłonie wracają do łask są coraz droższe w szkółkach i coraz bardziej poszukiwane ;)
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Tylko to już nie to samo.
Ja osobiście nie wierzę w dzisiejsze,,stare odmiany;; na których robią niektórzy przebitkę200-400% wartości.
Z chwilą wycięcia jabłonki/wiśni etc. coś ulatuje bezpowrotnie.Samki dzieciństwa,wspomnienia i dlatego też trzeba chronić do końca to co jest.Ja trzymam starą jabłoń dla kilku jabłek.Wolę te kilka nieraz jak stos ,,cudów'' :wink: .
anka_
ZBANOWANY
Posty: 1603
Od: 12 lip 2010, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Moja papierówka niestety poddała się w tamtym roku wichurze i zostały wspomnienia. :cry:
Mam jeszcze antonówkę i renetę, ale nawet już nie wiem jaką, bo rośnie blisko starych wierzb sąsiada i już czwarty rok z rzędu na wiosnę jest przez nie łamana (ale po ciężkich bojach wierzby przycięte w te lato) Zakupiłam 3 nowe odmiany na podkładkach karłowych i płakać się chce jak się na to patrzy. Ale jak się pytałam o A2 lub na antonówce to patrzyli się niemalże jak na wariata. A szczepić niestety nie umiem.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Re:

Post »

anka_ pisze:A gdzie jeszcze można znaleźć te na A2 czy antonówce, bo ja z chęcią nabędę.
Podawałam już adresy szkółek produkujących i sprzedających prawdziwe stare odmiany szczepione na antonówce, przypadkiem kilka z nich jest niedaleko W-wy, poszukaj, a na pewno znajdziesz te posty.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
anka_
ZBANOWANY
Posty: 1603
Od: 12 lip 2010, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Nalewko dziękuję, idąc za radą poszperałam głębiej i znalazłam. :heja Wprawdzie kawał drogi , ale wiem że watro :D
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Czy ktoś z was kojarzy może co to może być za jabłoń, która owocuje w lipcu? Nie popisałam się, w tym roku wypadł rok owocowania jabłoni co w zeszłym roku odpoczywały, i miałam sobie "rejestrować" co rośnie gdzie. No i na 2 jabłoniach wisiało mnóstwo zielonych małych jabłuszek.. Niedojrzałe myslę sobie.. później przyszła susza a po niej ulewy, a jabłuszka zaczęły opadać, wydzielając silny jabłkowy zapach. A ja sobie myślałam, kurczę, jaka szkoda że opadają zawiązki, a tak miały gęsto owocować. Aż mnie coś natchnęło i pozbierałam trochę "zawiązków" które okazały się być już zdrowo przejrzałe:}
Zielone, pachnące jabłuszko średnica ok 5cm [aczkolwiek to moze być efekt zdrobnienia od zapuszczonej, wieki nie odmładzanej jabłoni]. Owocowanie od połowy lipca do początków sierpnia [pierwszy-drugi tydzień sierpnia to juz dałam radę tylko zebrać kilogram niedobitków z ziemii]. Co to może być?
Swoją droga człowiek który sadził jabłonie miał najwyraźniej wstręt do czerwonych, mam papierówke , te 2 "lipcówki" i ananasa berżenickiego. Plus jeszcze jakąś która póki dojrzewa.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Jabłuszko dojrzewające w lipcu... Na myśl przychodzi mi tylko Oliwka Żółta, Close i Geneva Early. Z zielonych tylko ta pierwsza. A może to takie zdrobniałe Papierówki? :wink:
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
MalaRybka
1000p
1000p
Posty: 1352
Od: 22 mar 2007, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 3 km od Bydgoszczy

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Czy posiada ktoś jabłoń kronselka/kronselska? Kiedy ona owocuje? Jak smakuje?
Pozdrawiam serdecznie. MałaRybka.
Ogród Rybki
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

ERNRUD pisze:...A może to takie zdrobniałe Papierówki? :wink:
Też tak mi się wydaje... Do opisu pasowałaby stara odmiana 'Early Victoria' - ale jej owoce zbieramy dopiero teraz.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

To na pewno nie sa papierowki, mam papierowke w tym zestawie, wszystkie drzewa sa równie stare, papierówki owszem są nieco zdrobiałe, ale te zielone jabłuszka mocno się od nich różnią, zapachem, kolorem skórki [wyrażnie zielona u papierówek jest biaława] i także smakiem. No i wychodziłoby, że były trochę wcześniejsze niż papierówka, z tydzien-dwa. Musze odgrzebać zdjęcia z wiosny zdaje mi się, że równiez na inny kolor kwitły.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

loeb pisze:... No i wychodziłoby, że były trochę wcześniejsze niż papierówka, z tydzien-dwa. Musze odgrzebać zdjęcia z wiosny zdaje mi się, że równiez na inny kolor kwitły.
Zdjęcia bez wątpienia bardzo by się przydały. Wcześniejsza niż papierówka - i z całą pewnością żadnego rumieńca?
Pozdrawiam :wink:
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Odkopałam obiecane zdjęcie. 3 "lipcówki" i obok z lewej papierówka dla porównania. Lipcówki na tym zdjęciu są juz konkretnie przejrzałe, zebrane ze spadów z ziemii. Papierówka jest taka "akurat".

Obrazek
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Witam!!!Czy ma ktoś namiar na szkółkę która sprzedaje stare odmiany jabłoni wysyłkowo?.Chciałbym kupić na wiosnę kilka takich odmian np. Grafsztynka Prawdziwego,Kosztelę,Boikena , Malinową Oberlandzką i nie udało mi się znaleźć w internecie żadnego sprzedawcy któryby oferował taką formę sprzedaży.Przeszukałem już sklepy ogrodnicze i targowiska w swojej okolicy w poszukiwaniu tych odmian,niestety bezskutecznie.Sprzedają tylko najbardziej chodliwe stare odmiany jak Papierówki czy Renety.Z góry dziękuję za wszelkie informacje.
Pozdrawiam Andrzej!!!
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”