Stare, dobre jabłonie część 1

Drzewa owocowe
Krysia
Przyjaciel Forum - weteran
Przyjaciel Forum - weteran
Posty: 164
Od: 15 paź 2006, o 00:07
Lokalizacja: Działkolandia-Śląsk

Post »

Ja na mojej działce mam kilka jabłonek.Kiedy kupiliśmy działkę były dwie bardzo stare jabłonie.Jabłka były tak pyszne ,że nie mogłam się ich ujeść.Ogromne,soczyste,żółta cienka skórka,a pod nią taki sam kolor miąszu ,słodko winnego.Bywały dni że odżywiałam się tylko nimi.Nie wiedzialam jak się nazywają owe boskie jabłka.Zapytałam poprzednich wlaścicieli,okazało się że jest to krąselka śmietankowa.Ale niestety jedna musiała być już scięta ,bo się przewracała.Wyglądało to tak, jak by jej coś podgryzło korzeń.Nie pomogły podpory.
Druga też już dożywa swojego żywota.Nie potrafię szczepić,choć przeczytałam kilka mądrych książek.
Niedawno mąż kupił u ogrodnika młode drzewka Malinówki,Szarej Renety,i Papierówki.Tą mi właśnie w ubiegłym roku załatwił karczownik.Ale chyba ją uratowałam w porę.W ten kanał lałam tyle wody że chyba go utopiłam skubańca.Wbiłam kawałek dość mocnego drążka i przywiązałam drzewko do niego.W tym roku wiosną nawet wypuściła listki i miała kilka kwiatków,więc może coś z niej jeszcze będzie.
Pozdrawiam Krysia
Jeśli wymagamy od życia zbyt wiele,zwykle nic nie dostajemy.
Awatar użytkownika
jolciajci
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1589
Od: 26 lut 2007, o 13:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

:P Witam .Ja w tym roku kupiłam sobie na działkę jabłonkę KOSZTELE na Allegro. bardzo długo jej szukałam bo nigdzie nie mogłam znależć. Na jesień ją posadziłam i dobrze okryłam bo myślałam że będzie sroga zima .Potem musiałam zmienić okrycie bo by było jej za ciepło .Mam nadzieję ze sie przyjmie i bedzie rodzić moje ulubione jabłka , bo bardzo lubię kosztele .Pamiętam je jeszcze z dzieciństwa .Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Administrator
---
Posty: 7560
Od: 28 gru 2006, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

A ja najbardziej żałuję że nie ma obecnie w sprzedaży Mc Intoshy (nie jestem pewny pisowni) :wink:
Świetne i soczyste jabłuszka. Obecnie jedynie podobne w smaku są chyba Kortlandy.. chyba, że znacie inne ?
Miłego dnia!
Admin.
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Adminku w tej chwili jest tyle nowych odmian jabłek.
Ja najlepiej lubię KOKSĘ POMARAŃCZOWĄ
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Miałam kiedyś w sadzie miodzio jabłonie - WHEELS'y .Pamiętacie je ?
Szukam ich teraz bezskutecznie, szkoda ..
Były bardzo smaczne .
Awatar użytkownika
agape
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2127
Od: 23 lip 2008, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

No, przeczytałam i na szczęście mam pod ręką kilka jabłek, które dziś przytaszczyłam, to przetrwałam ślinotok :wink:
Ja odkryłam dziś, że mam właśnie Piękną z Booskop, czyli Renetę. Dłuuuugo szukałam co to za jabłoń, bo ma rumieniec, ale w końcu znalazłam, że może mieć. Bo czerwona to nie jest.


Też pamiętam jabłka, którymi żywiłam się niemal kilka dni w tygodniu, nz wakacjach w Dolinie Drwęcy. Zielone, wrześniowo-listopadowe, śmietankowe, chrupiące, soczyste, lodowate.Eh...

Kto wie, czy nie wyprosze od znajomych abym zaszczepiła. Na razie to czarna magia, lecz kto wie, kto wie...
Awatar użytkownika
MalaRybka
1000p
1000p
Posty: 1352
Od: 22 mar 2007, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 3 km od Bydgoszczy

Post »

Marzyłyby mi się 2 odmiany (Kosztela i Kronselka) na wspólnej,podkładce półkarłowej. Takie drzwko 2w1. Nie wiem czy to wykonalne, ale mi sie marzy :)
Pozdrawiam serdecznie. MałaRybka.
Ogród Rybki
cx

Post »

Witam.
Uwagi ogólne dla miłośników staroci.Ten smak,aromat pamiętany z młodości...to często nie ten dzisiejszy,możemy go inaczej odbierać.Druga sprawa niestety podkładka ma wpływ na smak i wygląd owoców.Dawniej drzewa szcepione były na silnie rosnących podkładkach np:siewka antonówki lub A2.Ta sama malinówka=Malinowa Oberlandzka z antonówki to zupełnie inny owoc jak np z M9,podobnie papierówka =Oliwka Żółta czy Kosztela...Warto wziąć to pod uwagę.
Dla miłośników Koksy-trochę zbliżony smak ma Pinova-od lutego.Dla miłosników Cortlanda....sam szukam jego następcy(moi klienci bardzo go cenią),który byłby łatwiejszy w uprawie i prowadzeniu ,iii na razie nic.
Pozdrowienia,Krzyś.
Awatar użytkownika
agape
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2127
Od: 23 lip 2008, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Mała Rybko! Właśnie! To jest to!!! Ja też chciałabym właśnie te dwie odmiany! A na jadnym drzewie, to już przechodzi moje pojęcie, wyobrażanie...o pysznościach. To już jest rozpusta!
Awatar użytkownika
MalaRybka
1000p
1000p
Posty: 1352
Od: 22 mar 2007, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 3 km od Bydgoszczy

Post »

Chciałabym na jednym drzewie, bo 2 osobne to dla mnie za dużo:) . Kto potem bedzie jadł te jabłka hihi? Poza tym chciałabym jeszcze inne owocowe. Ach, żebym znała kogoś kto mi zaszczepi 2 odmiany na jednym pniu :)
Pozdrawiam serdecznie. MałaRybka.
Ogród Rybki
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Czy można gdzieś kupić jabłoń James Grieve,

Post »

Od kilku lat usiłuję kupić sadzonkę takiej odmiany,ponieważ z powodu choroby kory musiałam swoją wyciąć. W odwiedzanych punktach sprzedaży nie mają.Owszem jest podobno mało różniąca się od oryginału Lired,ale ja tęsknię za smakiem tamtej.
cx

Post »

Witam.
Tak,James ma ciekawy smak ,dodatkowo nadaje się na przetwory.Lired to czerwony mutant James'a,a skoro tak to smak powinien mieć bardzo zbliżony,prawdopodobnie jest trochę słodszy.Może Pomolog kosztował obie,to się wypowie.
W szkółkach produkcyjnych raczej się James'a już nie robi ze względu na brak zainteresowania sadowników.
Hej.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”