Stare, dobre jabłonie część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Chętnie pidszkolę się w cięciu jabłoni bo przyznam się, tnę to co złapię. :oops:
Odmianoznawca
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 17 wrz 2018, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

ela151 Stań przed takim drzewkiem i popatrz na nie. W pierwszej kolejności ucinamy to co uschnięte małe kikuty wyrastające z pnia tuż nad ziemią. Kolejne to to co się krzyżuje albo na siebie nachodzi ( jedną gałązkę trzeba uciąć ) i te które wrastają do środka korony. W koronie ma być przestrzeń aby słońce dochodziło. Jeśli drzewko wykształciło dwa równoległe idące przewodniki to jeden usuwamy (ten który wydaje się nam i wygląda na słabszy)Jeśli gałązki są w długości nie proporcjonalne skracamy te dłuższe by wyrównać ( przycinamy przy pąku liściowym który skierowany jest ku dołowi bo zniego wybije dalej gałąź i chodzi o to by poszła nie pionowo ku górzę tylko w poziomie na bok ). Jeśli mamy do czynienia z jednorocznym okulantem( pojedynczy badyl :) )to tniemy na wysokości 80-90 cm licząc od ziemi aby uformować pierwsze piętro w następnym sezonie aby uformować drugie piętro tniemy 20 cm od najwyżej położonej gałęzi bocznej.
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Dziękuję bardzo, ;:180 postaram się zastosować do wskazówek. Moje drzewka są około 7 i 3 letnie, cięłam je słabo bo się bałam coś popsuć.
Zrobię fotki moich drzewek i pokażę w odpowiednim wątku.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Dla potwierdzenia, ale przedstawiam jej wysokość Królową renet. skórka delikatnie szorstka, pięknt paskowany rumieniec na tle złotego, kielich zielony otwarty. Jabłko pochodzi z drzewa posadzonego w okolicach II Wojny. Nawiasem matka właścicielki mówiła, że była obsypana owocami w zeszłym roku, mimo braku gdziekolwiek w okolicy jabłek( moim zdaniem potwierdzenie samopłodności) uniknęła mrozu, gdyż rośnie tuż koło dworku, a z drugiej strony posadzone są żywotniki . Ale już wiem skąd będę pobierał zrazy :mrgreen:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Apetycznie wyglądają.
Wlazłem na drzewo na którym zaszczepiłem zraz co to miał być Królową Renet i nie jest. Z wyglądu inne, ze smaku trochę podobne.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

KamilK02 pisze:[...] Papierówka nie wiem, jakieś dziwne te pączki pozakładała, też owocowała pezemiennie. [...]
Patrzyłem lepiej i wydaje się że na papierówce również są pąki kwiatowe, wiosną się okaże.
szukacz załatwiać patyki również dla Ciebie? W smaku jabłko było słodkawo, kwaskowate, trochę korzenne w miejscu rumieńca słodsze. Podejrzewam, że na młodym drzewie wyszło by większe i smaczniejsze :D
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Odmianoznawca
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 17 wrz 2018, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Daj zdjęcie tej papierówki to powiem ci czy ma pąki kwiatowe czy nie.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Obrazek
tutaj ewidentne pąki na dwuletniej gałązce, ale dużo jest gałązek takich kilkuletnich jak niżej bez rozgałęzień zakończonych takim grubym pąkiem.

Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Odmianoznawca
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 17 wrz 2018, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

t ak są to pąki kwiatowe od liściowych różnią się tym że są osadzone na krótkopędach. liściowe są płaskie i przylegają do gałęzi.



---5 paź 2018, o 00:08---

potrzebuję informacji o odmianach jabłoni :
Sugar Loaf,
Kleiner Süßer Sommerapfel
Sułtanat
Amalia
Białe litewskie
Weisser Rosmarinapfel

Pisownia...
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Litewskie Białe
Jabłko z okolic Bałtyku. Zbierane pod koniec sierpnia z przeznaczeniem do konsumpcji i na przetwory. Przechowuje się od 10 do 12 dni. Ma wagę średnio 95 gram i kształt okrągło- stożkowaty lub jajowaty łagodnie żebrowane (do 10 rozmytych żeber). Smak słodkawy winno-kwaskowy. Jest bardzo wrażliwe na parcha. Skóra cienka gładka zielonkawo-żółta od strony słońca zarumieniona. Miąższ zielonkawo-biały niezbyt luźny soczysty. Drzewo rośnie średnio silnie o koronie kulistej.
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

KamilK02 pisze:
KamilK02 pisze:[...] Papierówka nie wiem, jakieś dziwne te pączki pozakładała, też owocowała pezemiennie. [...]
Patrzyłem lepiej i wydaje się że na papierówce również są pąki kwiatowe, wiosną się okaże.
szukacz załatwiać patyki również dla Ciebie? W smaku jabłko było słodkawo, kwaskowate, trochę korzenne w miejscu rumieńca słodsze. Podejrzewam, że na młodym drzewie wyszło by większe i smaczniejsze :D
Teoretycznie na młodym drzewku nie powinny być większe (zakładając normalne dawki nawozów), jednak na małym półkarłowym drzewku łatwo przeprowadzić cięcie i przerywanie zawiązków. Z tego względu jednak większe.
Jedną starą jabłoń podsypałem obornikiem i popiołem (wapnem), trochę ściąłem gałęzi i przerwałem zawiązki. Efekt taki że wszyscy przychodzą do drzewa i chwalą że wyjątkowo smaczne (fakt), a jak drzewo było zaniedbane to jabłka zostawały na zimę na drzewie z braku konsumentów.
Tak więc wnioskuję że nie tyle wielkość drzewa co dbałość o nie, decyduje o smaku owoców.
Na patyki oczywiście piszę się (może tym razem się uda)
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

szukacz To w takim razie będę załatwiał zrazy. Tylko podkładki muszę załatwić.

garom Ostatnio ktoś podpowiedział mi, że te jabłka mogły leżeć koło Grahama jubileuszowe, masz może gdzieś szerszy opis na PW?
Zdjęcie jest mojego autorstwa i można spokojnie oglądać.
Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Kamil, ja mam taki opis Grahama Jubileuszowe:
Grahama Jubileuszowe
Synonimy: Grahamovo, Graham's Jubiläumapfel, Graham's Royal Jubilee
Pochodzenie: Stara odmiana angielska, znaleziona w 1888 roku koło Hounslow przez Johna Grahama
Drzewo/Wzrost: Drzewo rośnie dość silnie, tworzy korony szeroko-kuliste.
Zapylacze: Reneta Gwiazdkowa, Książę Albrecht Pruski
Owocowanie: Drzewo w okres owocowania wchodzi średnio wcześnie, owocuje średnio obficie, przemiennie.
Owoc kształt, wielkość, wybarwienie: Duży lub średniej wielkości, kulisto-stożkowaty, przy kielichu lekko żebrowany. Skórka mocna, gładka, tłustawa, zielonkawożółta, od strony nasłonecznionej niekiedy pojawia się mały, delikatny, marmurkowaty rumieniec.
Owoc - miąższ: Kremowobiały, kruchy, gruboziarnisty, mało soczysty, umiarkowanie słodki, przyjemnie kwaskowaty, smaczny.
Dojrzałość zbiorcza: Druga połowa września
Przeznaczenie: Owoce nadają się do bezpośredniego spożycia oraz na susz
Podatność na choroby: Parch i mączniak jabłoni - mała
Wytrzymałość na mróz: Duża. :)
Niestety w tym roku kret mi załatwił tę odmianę ( tak porył korzenie,że nie dałem rady jej uratować a było to 4-letnie drzewko), mam już zamówioną ponownie i będę dosadzał w najbliższych dniach. :!:
.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”