Podkładka - siła wzrostu, wysokość drzewa i inne tematy ogólne

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Pachysandra
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 lis 2007, o 17:21

Podkładka - siła wzrostu, wysokość drzewa i inne tematy ogólne

Post »

wietam mam pewien problem:
Moze akurat ktos tutaj z forumowiczów bedzie znał sieę na temacie, minowicie od czego zalerzy różna siła wzrostu podkładek do drzew owocowych. Znacie problem podkładki dzilą się na super karłowe, karłowe itp itd i ciekaw jestem co wpływa na to że wykazjuą ąz takie duże zróżnicowanie wzrostu, nie wiem jakies zalerzcność anatomiczne, fizjologiczne itp. Jak by ktos akurat znał się na temacie był bym bardzo wdzięczny.

Proszę pisać poprawną polszczyzną. Dziękuję !
Admin
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Siła wzrostu podkładki wynika ze swoistych cech danej pokładki. Generalnie są to klony mnożone wegetatywnie, tak więc właściowści te są stałe. Wielkość, jaką osiągnie szczep, wynika z interakcji pomiędzy podkładką a odmianą na niej uszlachetniną, w zaleceniach poleca się jakie odmiany szczepić na jakich podkładkach (zgodnośc fizjologiczna, pożądany efekt skarlenia).

Odrebną grupę stanowią podkładki generatywne (siewki z odmian ustalonych Antonówka lub siewki z określonych populacji wiśni, śliw, czereśni, brzoskwiń czy moreli).

Jest to temat bardzo obszerny więcej informacji możesz uzyskać w "Szkółkarstwie roślin sadowniczych" Czynczyka albo w literaturze traktującej ogólnie o sadownictwie.

Siłę wzrostu podkładek dla jabłoni podaje się w % wobec Antonówki, która ma 100%.

Obok podkładek sa też wstawki skarlające, przewodnie i pośrednie.
magangs
100p
100p
Posty: 115
Od: 20 sie 2008, o 12:45

Drzewo plus podkładka - jaką wysokość osiągną?

Post »

Poniżej kilka drzew owocowych i ich podkładek. Jaką max wysokość mogą osiągnąć po latach?

1. jabłoń idared - M9
2. jabłoń szampion - M9
3. wiśnia sabina - antypka
4. nektaryna harco - b. rakoniewicka
5. morela harcot - ałycza
6. jabłoń żółta oliwka - M26
7. brzoskwinia redhaven - mandżurska
8. śliwa opal - w. wangenheima
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

O, to wbrew pozorom nie tak do końca proste pytanie - wszystko zależy od kilku czynników - zarówno tych, na które masz raczej mały wpływ (np. klimat, gleba, woda) jak i Twojej ingerencji (tzn. nawożenie, cięcie itd.). Oczywiście można to w jakimś zakresie ujednolicić - tylko trzeba by znać rejon w jakim rosną drzewa i przyjąć konkretny wiek drzew... Rozumiem, że rozstawę przyjmujemy standardową dla tych kombinacji?
Pozdrawiam serdecznie :wink:
magangs
100p
100p
Posty: 115
Od: 20 sie 2008, o 12:45

Post »

Rejon do konkretnie Wrocław :-)
Co do innych warunków to raczej standardowe, ziemia trochę gliniasta, odległości 4-5m pomiędzy drzewami. Pytam raczej o potencjał tych odmian przy optymalnych warunkach. Tak w przybliżeniu.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

magangs pisze:Poniżej kilka drzew owocowych i ich podkładek. Jaką max wysokość mogą osiągnąć po latach?

1. jabłoń idared - M9
2. jabłoń szampion - M9
3. wiśnia sabina - antypka
4. nektaryna harco - b. rakoniewicka
5. morela harcot - ałycza
6. jabłoń żółta oliwka - M26
7. brzoskwinia redhaven - mandżurska
8. śliwa opal - w. wangenheima
Więc w naszych :D dolnośląskich warunkach drzewa rosną bardzo dobrze (specyfika mikroklimatu)... Pierwsze dwa przykłady - czyli jabłonki na karłowej podkładce M9 powinieneś tak prowadzić (odpowiednio formując korony i regulując wysokość przewodnika) aby nie dopuścić do wzrostu drzew powyżej 2,20 - 2,5 m. Nie będzie to trudne. Dla przykładu - drzewa 'Szampiona' na tej podkładce (nieformowane, bez korekty wysokości) osiągną w 10 roku ok. 3-3,20m. 'Idared' raczej nie przekroczy 2,5 m wysokości. Dalej - wiśnia 'Sabina' - mimo, że to odmiana dość silnie rosnąca - na antypce tez nie powinna być problemem... sądzę, że wzrost "zatrzyma się" na ok. 2m (moje 8-letnie drzewa mają 1,6 m). Brzoskwinia ‘Redhaven’ i nektaryna ‘Harko’ to wysokości rzędu 2,2 -2,5 m - wyjątkowo nieco powyżej. Jeżeli chodzi o odmianę moreli ‘Harcot’ (silnie rosnąca) na silnej ałyczy musisz się liczyć z tym, że drzewa dorosną do pięciu, a nawet 7 m. I na koniec śliwa ‘Opal’ – u nie tyle wysokość będzie problemem (2,2-2,5 m), co raczej wzrost na szerokość…
Pozdrawiam serdecznie
:wink:
magangs
100p
100p
Posty: 115
Od: 20 sie 2008, o 12:45

Post »

Liczyłem, że trochę bardziej urosną. Chyba pomyślę o zagęszczeniu owocowej części ogrodu.
A przy okazji znasz we Wrocławiu jakiś godny polecenia sklep z sadzonkami?
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

magangs pisze:Liczyłem, że trochę bardziej urosną...
Po co? im niższe, tym wygodniej dla Ciebie... Z zakupem drzewek w naszym rejonie jest pewien kłopot - mam na myśli naprawdę dobrą jakość. Postaram się coś znaleźć i wyślę Ci na PW.
Pozdrawiam :wink:
magangs
100p
100p
Posty: 115
Od: 20 sie 2008, o 12:45

Post »

Po co? Mam duży ogród i drzewa traktuję również jako element ozdobny, a wyższe bardziej mi się podobają niż niższe. Jeszcze coś dosadzę. Chętnie skorzystam z Twoich rekomendacji.
cx

Post »

Witam.
Drobna uwaga.Jeżeli chcesz aby drzewa owocowe również zdobiły,to niestety musisz je chronić przeciwko kilku podstawowym chorobom i szkodnikom.Mało jest tak paskudnych drzew jak "zaparchowana"jabłoń,"kędzierzawa" brzoskwinia czy "zamszycowane" lub "zaprzędziorkowane",któreś z nich.Niesety wyższe prowadzenie drzew doskonale utrudnia skuteczną ochronę.
Jeżeli koniecznie chcesz mieć większe drzewa ww odmian to jabłonie posadź na podkładkach silnie rosnących np na siewce antonówki lub A2.Ale czy będziesz zadowolony z takich drzew....
Pozdrawiam.
magangs
100p
100p
Posty: 115
Od: 20 sie 2008, o 12:45

Post »

Do listy dodam jeszcze kilka drzew:

9. jabłoń gloster - M26
10. grusza klapsa - pigwa
11. czereśnia sunburst - antypka
12. wiśnia lucyna - antypka

Jaką wysokość osiągną?
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Post »

Witam,

Dostałem od znajomego szkółkarza kilka podkładek ałyczy klon Amelia. Czy ktoś z Was drodzy forumowicze wie co to za podkładka i czym rożni się od zwykłej ałyczy? Do czego się nadaje? Niewiele mogłem się na ten temat dowiedzieć z internetu. Szkółkarz również wiedział niewiele więcej ode mnie :)

Pozdrawiam serdecznie
tytuseee
200p
200p
Posty: 320
Od: 16 sie 2009, o 15:28

Re: Podkładka Amelia

Post »

Jest to odwirusowana podkładka ałyczy(znaczy nasiona), w szkółkarstwie teraz większość używa takich typów wyselekcjonowanych, bo przyjęcia są pewniejsze. Nie różni się zbytnio od zwykłej ałyczy wzrostem, a stosowana jest np. pod śliwy czy morele.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”