Podkładka - siła wzrostu, wysokość drzewa i inne tematy ogólne

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Kallka
50p
50p
Posty: 67
Od: 6 wrz 2021, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie - na wschód od Warszawy

Re: Podkładka - siła wzrostu, wysokość drzewa i inne tematy ogólne

Post »

Tak, wiem, że to nie jest to samo. Źle się wyraziłam :wink:
A2 jest faktycznie łatwiej dostępna niż antonówka. W każdym razie chodzi mi o to czy przysypanie miejsca szczepienia nie będzie generowało żadnych problemów w przyszłości, bo jeżeli tak to może jednak warto jeszcze odkopać. Przysypałam jedno starsze drzewo na M26, przez przypadek i po jakimś czasie okazało się że wokół rośnie las odrostów od korzenia.
jagusia111

Re: Podkładka - siła wzrostu, wysokość drzewa i inne tematy ogólne

Post »

Odrosty korzeniowe nie wynikają z przysypania ziemią miejsca szczepienia. Niektóre podkładki mają taką tendencję i już. Przysypanie miejsca szczepienia skutkuje brakiem efektu skarlającego podkładki.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Podkładka - siła wzrostu, wysokość drzewa i inne tematy ogólne

Post »

Ja miałam swego czasu problem z posadzonymi drzewkami, które były pomimo moich zabiegów "mizerne i rachityczne" dotyczyło to zwłaszcza liści i nie chciały rosnąć. Celowo zasypywałam wtedy miejsce szczepienia i po jakimś czasie wygląd drzewek i ich wigor się polepszał. Nie zależało mi na skarlaniu.
Pozdrawiam Lucyna
wireo
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 30 sty 2013, o 12:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Podkładka - siła wzrostu, wysokość drzewa i inne tematy ogólne

Post »

Nie wiem czy to właściwy wątek ale... Mam problem z czereśnią jak widać na obrazku. Jest to 9-letnia Buttnera, i różnica w grubości między pniem i podkładką wyraźnie powiększa się. Nazwy podkładki niestety nie pamiętam (drzewko w prezencie, ze sklepu ogrodniczego zmoderowano/jagusia111).

Drzewo jest po przejściach: 1. przesadzone około 5 lat temu (z dużą bryłą, przeżyło, w zeszłym roku pierwszy raz solidnie zaowocowało) 2. z rozległym rakiem w pionie pnia (leczone, goi się). Chciałbym je uratować, a statyka będzie z każdym rokiem coraz bardziej zagrożona. W tej chwili jest mocno unieruchomione poprzeczką na dwóch słupkach, bo trochę się chwiało. Rozumiem też, że takie niedopasowanie podkładki może blokować przepływ soków i raczej nie gwarantuje długowieczności.

Co z tym robić? Na pewno będę starał się utrzymać je w niskiej formie. Na stronach rosyjskojęzycznych wyczytałem, że można wykonać pionowe nacięcia pod miejscem szczepienia i z biegiem czasu drewno w miejscu rany grubiejąc powinno zniwelować tę różnicę. Czy ktoś ma może jakieś doświadczenia w tym zakresie? Bo nie chciałbym jeszcze, może niepotrzebnie, wywoływać stresu nr 3.

I jeszcze ewentualnie: czy jest sens dosypać ziemi przy pniu, bo chyba za płytko posadziłem.
Obrazek
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Podkładka - siła wzrostu, wysokość drzewa i inne tematy ogólne

Post »

Buttera czerwona rośnie bardzo silnie, więc pewnie Gisela, albo antypka jest podkładką. Obydwie karłowe stąd różnice w sile wzrostu, nic nie da się poradzić na różnice grubości. Możesz ewentualnie wsadzić sobie colta, albo dziką trześnie i na niej naszczepić drzewo. Będzie bardzo silne, ale miejsce szczepienia nie będzie miało takiego wału callusa.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
wireo
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 30 sty 2013, o 12:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Podkładka - siła wzrostu, wysokość drzewa i inne tematy ogólne

Post »

Teraz mi się coś Gisela kojarzy.
Zastanawiam się jednak czy jest jakieś szersze doświadczenie w tym zakresie, bo chyba nie przecieram szlaku? To znaczy, jak to się rozwija i czym ewentualnie grozi? Na co uważać, czego nie robić? Czy drzewo będzie w stanie normalnie rodzić owoce, czy np. powinienem przerzedzać zawiązki?
lgrom
200p
200p
Posty: 349
Od: 18 gru 2016, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: KNS

Re: Podkładka - siła wzrostu, wysokość drzewa i inne tematy ogólne

Post »

Wszystko jest tak jak powinno. Przy karłowych czereśniach należało by przywiązać z 2 stron do palika co uczyniłeś. Różnica jest bo podkładka jest karłowa co osłabia siłę wzrostu. Dosypanie ziemi powyżej szczepienia spowoduję ukorzenianie część szlachetnej, tracąc osłabienie wzrostu i inne aspekty co daje podkładka.
wireo
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 30 sty 2013, o 12:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Podkładka - siła wzrostu, wysokość drzewa i inne tematy ogólne

Post »

To na koniec zapytam czy w takim razie moja czereśnia jest raczej skazana na podpórkę i paliki do końca swoich dni?
lgrom
200p
200p
Posty: 349
Od: 18 gru 2016, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: KNS

Re: Podkładka - siła wzrostu, wysokość drzewa i inne tematy ogólne

Post »

Palik wystarczy. Na glebach piaszczystych może się przechylić, na glebach glinianych nie powinna. Ale przy tych wiatrach, to nic pewnego nie jest.
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1886
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Podkładka - siła wzrostu, wysokość drzewa i inne tematy ogólne

Post »

Mam jabłonkę Kosztelę posadzoną w 2018 r na jakiejś podkładce
skarlającej. Może jakiś znawca orientuje się co to może być za podkładka.
Jabłonka prawie nic nie urosła a podkładka wypuszcza cały czas odrosty
korzeniowe. Jakbym ich nie wycinała to bym miała już niezły krzaczor. ;:oj
Mam inną jabłonkę na M9 i rośnie normalnie , żadnych odrostów nie ma.

Obrazek
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
adso28
50p
50p
Posty: 92
Od: 16 lip 2017, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Podkładka - siła wzrostu, wysokość drzewa i inne tematy ogólne

Post »

lgrom pisze:Palik wystarczy. Na glebach piaszczystych może się przechylić, na glebach glinianych nie powinna. Ale przy tych wiatrach, to nic pewnego nie jest.
Widziałem ostatnio jak silny wiatr przewrócił świerka choć wyglądał na zdrowego. Niestety im większa korona tym będzie stawiać większy opór dla wiatru. Jeśli zależy Ci na tym drzewku to dałbym 3 kołki drewniane średnicy 100mm w trójkąt po obwodzie pnia i od tego zamocować trzy odciągi z linki stalówki. Stalówkę puścić pod kątem 45-60 stopni i zakotwić w gruncie na kotwy gruntowe ze ślimakiem.
Takie zamocowanie znacznie wspomoże drzewo bo faktycznie ten pień wygląda słabiutko.
Michal86
100p
100p
Posty: 101
Od: 6 maja 2018, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Podkładka - siła wzrostu, wysokość drzewa i inne tematy ogólne

Post »

Czy jest ktoś w stanie wyjaśnić jaka podkładka jest stosowana dla czereśni kolumnowych, czy to jest gisela? .... wątpię. Te opisy tych kolumnowych drzew sugerują, że drzewko będzie max do 2, 3m. a szerokość korony ok. 1 m. jakoś nigdy takiego drzewa, mówię tu o czereśni, nie widziałem czy to jest jakaś ściema? A ta cała niby kolumnowa to po prostu czereśnia na giseli i tylko trzeba bardzo mocno ciąć żeby wyglądała, że jest taka wąska?
tmf30
200p
200p
Posty: 432
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Podkładka - siła wzrostu, wysokość drzewa i inne tematy ogólne

Post »

lgrom pisze:Wszystko jest tak jak powinno. Przy karłowych czereśniach należało by przywiązać z 2 stron do palika co uczyniłeś. Różnica jest bo podkładka jest karłowa co osłabia siłę wzrostu. Dosypanie ziemi powyżej szczepienia spowoduję ukorzenianie część szlachetnej, tracąc osłabienie wzrostu i inne aspekty co daje podkładka.
Czy to jedyny pewny skutek zasypania miejsca szczepienia. Pytam, bo mam czereśnie IRENĘ na PHL-A, kupioną jak zapylacz dla Reginy. I nie bardzo mi pasuje podkładka karłowa, ale na innej nie mogłem namierzyć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”