Podkładka - siła wzrostu, wysokość drzewa i inne tematy ogólne

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
lgrom
200p
200p
Posty: 349
Od: 18 gru 2016, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: KNS

Re: Podkładka - siła wzrostu, wysokość drzewa i inne tematy ogólne

Post »

Wszystko jest tak jak powinno. Przy karłowych czereśniach należało by przywiązać z 2 stron do palika co uczyniłeś. Różnica jest bo podkładka jest karłowa co osłabia siłę wzrostu. Dosypanie ziemi powyżej szczepienia spowoduję ukorzenianie część szlachetnej, tracąc osłabienie wzrostu i inne aspekty co daje podkładka.
wireo
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 30 sty 2013, o 12:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Podkładka - siła wzrostu, wysokość drzewa i inne tematy ogólne

Post »

To na koniec zapytam czy w takim razie moja czereśnia jest raczej skazana na podpórkę i paliki do końca swoich dni?
lgrom
200p
200p
Posty: 349
Od: 18 gru 2016, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: KNS

Re: Podkładka - siła wzrostu, wysokość drzewa i inne tematy ogólne

Post »

Palik wystarczy. Na glebach piaszczystych może się przechylić, na glebach glinianych nie powinna. Ale przy tych wiatrach, to nic pewnego nie jest.
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1886
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Podkładka - siła wzrostu, wysokość drzewa i inne tematy ogólne

Post »

Mam jabłonkę Kosztelę posadzoną w 2018 r na jakiejś podkładce
skarlającej. Może jakiś znawca orientuje się co to może być za podkładka.
Jabłonka prawie nic nie urosła a podkładka wypuszcza cały czas odrosty
korzeniowe. Jakbym ich nie wycinała to bym miała już niezły krzaczor. ;:oj
Mam inną jabłonkę na M9 i rośnie normalnie , żadnych odrostów nie ma.

Obrazek
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
adso28
50p
50p
Posty: 92
Od: 16 lip 2017, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Podkładka - siła wzrostu, wysokość drzewa i inne tematy ogólne

Post »

lgrom pisze:Palik wystarczy. Na glebach piaszczystych może się przechylić, na glebach glinianych nie powinna. Ale przy tych wiatrach, to nic pewnego nie jest.
Widziałem ostatnio jak silny wiatr przewrócił świerka choć wyglądał na zdrowego. Niestety im większa korona tym będzie stawiać większy opór dla wiatru. Jeśli zależy Ci na tym drzewku to dałbym 3 kołki drewniane średnicy 100mm w trójkąt po obwodzie pnia i od tego zamocować trzy odciągi z linki stalówki. Stalówkę puścić pod kątem 45-60 stopni i zakotwić w gruncie na kotwy gruntowe ze ślimakiem.
Takie zamocowanie znacznie wspomoże drzewo bo faktycznie ten pień wygląda słabiutko.
Michal86
100p
100p
Posty: 101
Od: 6 maja 2018, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Podkładka - siła wzrostu, wysokość drzewa i inne tematy ogólne

Post »

Czy jest ktoś w stanie wyjaśnić jaka podkładka jest stosowana dla czereśni kolumnowych, czy to jest gisela? .... wątpię. Te opisy tych kolumnowych drzew sugerują, że drzewko będzie max do 2, 3m. a szerokość korony ok. 1 m. jakoś nigdy takiego drzewa, mówię tu o czereśni, nie widziałem czy to jest jakaś ściema? A ta cała niby kolumnowa to po prostu czereśnia na giseli i tylko trzeba bardzo mocno ciąć żeby wyglądała, że jest taka wąska?
tmf30
200p
200p
Posty: 432
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Podkładka - siła wzrostu, wysokość drzewa i inne tematy ogólne

Post »

lgrom pisze:Wszystko jest tak jak powinno. Przy karłowych czereśniach należało by przywiązać z 2 stron do palika co uczyniłeś. Różnica jest bo podkładka jest karłowa co osłabia siłę wzrostu. Dosypanie ziemi powyżej szczepienia spowoduję ukorzenianie część szlachetnej, tracąc osłabienie wzrostu i inne aspekty co daje podkładka.
Czy to jedyny pewny skutek zasypania miejsca szczepienia. Pytam, bo mam czereśnie IRENĘ na PHL-A, kupioną jak zapylacz dla Reginy. I nie bardzo mi pasuje podkładka karłowa, ale na innej nie mogłem namierzyć.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Podkładka - siła wzrostu, wysokość drzewa i inne tematy ogólne

Post »

Michal86 tego nie wiedzą nawet najstarsi górale, na czym to jest naszczepione, ba nawet nie wiadomo co to za odmiany kolumnowe nawet, :roll:
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”