Zapylacze śliw

Drzewa owocowe
Ayodele
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 maja 2019, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zapylacze śliw

Post »

Czy może mi ktoś odpowiedzieć jak rozumieć hasło "Komunikat aktywny" na stronie sygnalizacji PIORIN ?
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 774
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Zapylacze śliw

Post »

Kliknij na "komunikat aktywny" i otrzymasz odpowiedź.
Przykład:
Komunikat: Owocnice śliwowe
Jak należy rozumieć: W czasie, kiedy na stronie PIORIN jest informacja, Komunikat aktywny, Śliwom zagrażają owocnice śliwowe i należy podjąć działania adekwatne do zagrożenia. Po kliknięciu na "komunikat aktywny" pojawia się informacja o zagrożeniu, jego opis oraz zalecenia.

Wklejam Tekst z PIORIN po kliknięciu na komunikat aktywny"

Roślina: Śliwa domowa
Agrofag: Owocnice śliwowe
Data publikacji komunikatu: 2019-05-07
Szczegóły:
Śliwom zagrażają owocnice śliwowe.
Decyzję o sposobie i terminie zwalczania owocnic śliwowych należy podjąć po przeprowadzeniu obserwacji.

Na śliwach występują: owocnica żółtoroga i owocnica jasna.
Larwy zimują w kokonach w glebie. Lot owadów dorosłych rozpoczyna się w II połowie kwietnia, na kilka dni przed kwitnieniem śliw, tuż przed fazą białego pąka kwiatowego i kończy po kwitnieniu. Samice składają jaja pod skórkę działek kielicha lub pod skórkę kielicha. Larwy wylęgają się pod koniec opadania płatków kwiatowych i wygryzają zawiązki owoców.

Na początku białego pąka kwiatowego zawiesza się na drzewach śliwy białe pułapki lepowe (min. 3 pułapki na 1ha sadu), które przegląda się co 2-3 dni, notując każdorazowo liczbę odłowionych owadów.

Progiem ekonomicznej szkodliwości dla owocnic śliwowych jest:
? odłowienie 80 dorosłych osobników średnio na 1 pułapkę lepową do końca fazy kwitnienia
Zalecenia:
Zabieg zwalczający wykonuje się pod koniec opadania płatków kwiatowych.
Środki ochrony roślin:
Dostęp do informacji o środkach ochrony roślin dopuszczonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
1) Wyszukiwarka dająca możliwość łatwego uzyskania informacji o zastosowaniu środków ochrony roślin w danych uprawach, na danego agrofaga - kliknij tutaj,
2) Etykiety stosowania środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu i stosowania zezwoleniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - kliknij tutaj
Uwagi:
Zaleca się wykonać zabiegi środkami ochrony roślin z uwzględnieniem stosowania w pierwszej kolejności metod biologicznych, agrotechnicznych i hodowlanych .
Zgodnie z ustawą o środkach ochrony roślin:
1) Środki ochrony roślin mogą być stosowane jeżeli zostały dopuszczone do obrotu i stosowania
2) Środki ochrony roślin należy stosować w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska, w tym przeciwdziałać zniesieniu środków ochrony roślin na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu z zastosowaniem tych środków oraz planować stosowanie środków ochrony roślin z uwzględnieniem okresu, w którym ludzie będą przebywać na obszarze objętym zabiegiem.
3) Środki ochrony roślin stosuje się sprzętem sprawnym technicznie.
4) Zabieg z zastosowaniem środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych mogże być wykonywany przez osoby przeszkolone zgodnie z art. 41 w/w ustawy.
5) Profesjonalni użytkownicy środków ochrony roślin są zobowiązani do prowadzenia dokumentacji dotyczącej stosowanychprzez nich środków ochrony roślin i przechowywania jej przez co najmniej 3 lata.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zapylacze śliw

Post »

Problem z Piorinem jest taki, że jeśli nie jesteś w zagłębiu sadowniczym to nie monitorują szkodników owoców (u mnie informują o ziemniakach i zbożach, w sąsiednim powiecie o kapuście itp.).

Wracając do śliw, w skanie książki jest podane że jerozolimska potrzebuje uleny i brak innych. Faktycznie tylko jedna odmiana zapyli?
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Zapylacze śliw

Post »

Też nad tym ostatnio zastanawiałem się, gdyż miałem i szczepiłem sobie zrazy z tej jerozolimki, niestety żaden nie złapał. Moje wnioski to poszukać sobie co kwitnie w tym samym czasie co ulena i po prostu wsadzić jakieś, kwiaty na pewno zostaną zapylone i wydadzą owoc.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zapylacze śliw

Post »

Mam ulenę, ale bliżej rośnie mirabelka z nancy i siewka węgierki, jeszcze gdzieś blisko posadzę ałyczę. Pytam z ciekawości, bo jakoś zaskoczyła mnie jerozolimka zarówno kwiatkami jak i tym że szybko przekwitnęły. A Ulena ze względu na silne cięcie miała mało kwiatów.
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 620
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Zapylacze śliw

Post »

Mam w 2 ogrodzie Śliwę Silvia która w tamtym roku nie owocowała ale obok jest młoda Śliwa Vision która w tym roku miała ponad 50 kwiatów .
Na śliwce Vision jest kilka owoców a na odmianie Silvia z 1000 mimo że nie są podawane jako zapylacz to się wzajemnie zapyliły a więc według zasady jeśli mamy 3 odmiany to śliwy powinny się wzajemnie zapylić ale w przypadku renklod może być inaczej.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zapylacze śliw

Post »

Owszem. Liczyłem na odpowiedź praktyka, bądź informację z badań. To że może się udać rozumiem ;-)
U mnie za wcześnie na razie by stwierdzić czy jerozolimska została zapylona.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Zapylacze śliw

Post »

W pomologii z 1976 Brzoskwiniową pylą Kirka, Mirabelka Flotowa i Rengloda zielona. Ciekawe czy którąkolwiek można dostać :roll: Kirkę pyli natomiast Renkloda Altana, i Węgierka Zimmera, Renklodę zieloną pyli Jefferson. Flotową pyli Zielona, Altana, Węgierka Ziemmera. Czyli wzajemne kółko adoracji. Na domiar wszystkie odmiany są zapylane przez Ulenę ;)
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1406
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Zapylacze śliw

Post »

Wniosek - trzeba mieć Ulenę albo jako drzewko albo chociaż gałąź na ów zapylacz doszczepić.
Pozdrawiam,
Tomek
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 620
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Zapylacze śliw

Post »

Śliwa Brzoskwiniowa zaczyna owocować od ok. 5 roku po posadzeniu przemiennie średnio obficie a nawet słabo , jest wrażliwa na mróz i średnio podatna na szarkę .
Jako zapylacz jest podawana Renkloda Ulena którą najlepiej posadzić na podkładce pół karłowej .
Zapylacza bym szukał jak podał KamilK02 lub odmiany zapylające Renklody .
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zapylacze śliw

Post »

Posadziłem rok temu, w tym zakwitnęła. Chciałem się dowiedzieć czy coś POZA uleną zapyla.
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zapylacze śliw

Post »

Renkloda Althana, Renkloda Zielona, Mirabelka z Nancy.

Pozdrawiam klakier.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zapylacze śliw

Post »

Dzięki :>
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”