Zabezpieczanie drzewek owocowych na zimę

Drzewa owocowe
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

miki331 pisze:Sadzonki powinny być nawadniane
Tylko wtedy jeżeli zachodzi podejrzenie. że w czasie transportu uległy przesuszeniu. Czas nawadniania do dwu dnie. Pisałem już o tym podając źródło.
tomw
100p
100p
Posty: 119
Od: 1 maja 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Jarosławia, Podkarpacie

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

Można malować młode drzewka wapnem jak jest lekki mróz?
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

Tak.
Wapno do jak najmniejszego, cienkościennego pojemnika i 2 litry wrzątku do termosu, pędzel płaski 5 cm. Tak uzbrojony jeżdżę na działkę .
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

Ja maluję 1 raz na 2-3 lata fasadową farbą lateksową. Nic jej nie zmywa, jak drzewo rośnie to trochę popęka, ale kora dalej zachowuje jasną barwę. Tak sobie radzą Amerykanie, jak pisze autor książki o ogrodnictwie "Sekrety doświadczonego ogrodnika" Jerry Baker.
ania1590
tomw
100p
100p
Posty: 119
Od: 1 maja 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Jarosławia, Podkarpacie

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

Za rok spróbuje Twój sposób. Drzewka na razie są małe to mi szybko poszło, 35 drzew owocowych niecałą godzinę
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

Kiedyś wyczytałam w artykule o uprawie orzechów włoskich, że młodych drzewek z cienką korą nie maluje się wapnem, bo może ją uszkodzić. Proponowano tam, żeby malować białą farbą akrylową z dodatkiem Topsinu. W zeszłym roku tak zrobiłam na wszystkich moich drzewkach i jestem zadowolona. Farba z czasem się złuszczyła i odpadła. Najszybciej z tej strony pnia gdzie zacinał deszcz, ale znowu nie tak szybko. Raz malowane wytrzymały do wiosny. W tym roku zabieg powtórzyłam.
Wady: farba jest dosyć gęsta i się chlapie.
Pozdrawiam Lucyna
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

Łyko w przemrożonych korzeniach jest brązowe? Pytam tylko dla potwierdzenia, gdyż psy sąsiadów podczas zabawy wyrwały zeszłoroczną okulizowaną siewkę gruszy kaukaskiej, ja tego nie zauważyłem i leżała kilka dni na mrozie z gołym korzeniem :evil: ;:223
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
animus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 30 mar 2015, o 14:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

zabezpieczenie drzewek owocowych workiem po kartoflach?

Post »

Witam,

czy mozna zabezpieczyc drzewka owocowe przed mrozem zuzytymi workami po kartoflach? Sa ona z tworzywa sztucznego o dobrej przepuszczalnosci powietrza koloru zielonego. Drzewka nie powinny sie zaparzyć.
Drzew mam 70x a worków mam ze 100x więc nie musialbym ponosic zadnych kosztów.

Prosze specjalistow o pomoc

Prosimy o poprawną pisownię na forum .(Regulamin § 3.2 pkt.a)
Następne, napisane niechlujnie będą usuwane z forum/Administr.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Zabezpieczanie drzewek owocowych na zimę

Post »

Łyko brązowe to łyko martwe, albo przemrożone albo martwe z innych powodów.

Takie worki można założyć, ale trzeba odpowiednio wcześnie zdjąć. Ważne, żeby okryć drzewka głównie na okres <-10 st.C.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
tomw
100p
100p
Posty: 119
Od: 1 maja 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Jarosławia, Podkarpacie

Re: Zabezpieczanie drzewek owocowych na zimę

Post »

Byłem zobaczyć, jak tam mój tunel foliowy, w którym rosną winorośle. Krzewy są przykryte kopczykiem ziemi i jeszcze przed tygodniem ziemia była miękka, teraz już twardo w tunelu. Śniegu na nim było tylko trochę mimo dość dużych opadów. Lekko potrząsnąłem folię i wszystko spadło. Trzeba uważać, bo koledze śnieg zawalił konstrukcję tunelu
Darkat
200p
200p
Posty: 301
Od: 21 lip 2012, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zabezpieczanie drzewek owocowych na zimę

Post »

Co do malowania młodych orzechów farbą potwierdzam spostrzeżenia Kozuli. Praktycznie po jednym sezonie nie ma po niej śladu. Na orzechu pod pływem wibracji po jakimś czasie farba się łuszczy i odpada płatami. Na innych drzewkach owocowych lubi się trzymać, więc raczej nie polecam. Ale jeśli amerykanie twierdzą że nie szkodzi to czemu nie :wink:
Natomiast przestałem stosować agrowłókninę. Właśnie gdzieś czytałem że może być wręcz szkodliwa. U mnie jakoś jeden orzech nie przetrzymał poprzedniej łagodnej zimy.
Zresztą zobaczymy czy przeżyje posadzona na jesień czereśnia i jabłoń. Tylko pomalowane farbą. Resztę starszych drzewek pomalowałem wapnem.
Oczywiście kopczyki przy tych dwóch drzewkach są. Na szczęście u mnie jest też dużo śniegu, więc reszta drzewek chyba powinna przetrzymać te mrozy.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Zabezpieczanie drzewek owocowych na zimę

Post »

Tylko zwróćmy uwagę na jedną rzecz. Są dwa podstawowe rodzaje uszkodzeń mrozowych drzew - zgorzele mrozowe oraz głębokie pęknięcia pnia. Bielenie chroni tylko przed tymi pierwszymi. Natomiast sam problem przemarzania całych drzew wiąże się z tym, czy temperatura spadnie do krytycznego minimum. Jeśli tak się tanie, to resztki wody pozostające w komórkach rozsadzają je po zwiększeniu objętości cząsteczek, a to czy kora będzie biała, czarna czy zielona niewiele pomoże.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Darkat
200p
200p
Posty: 301
Od: 21 lip 2012, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zabezpieczanie drzewek owocowych na zimę

Post »

No zobaczymy na wiosnę, bo u mnie ok. -25 stopni
Co ciekawe po poprzedniej całkiem łagodnej zimie zauważyłem dopiero w okresie letnim na jednej z młodych jabłonek pęknięcia pnia. A drzewko było wtedy cw zimie okrywane agrowłókniną (co prawda nie zimową ale było przynajmniej z dwie warstwy )
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”