Borówka - wybór odmiany

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wrocek
50p
50p
Posty: 68
Od: 12 wrz 2021, o 09:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka - wybór odmiany

Post »

Cześć!
Poszukuję dla mamy jak najpóźniejszej odmiany borówki. Obecnie posiada Bluecorp, Spartan, Darrow, Patriot, Elliot i jeszcze jedną której nie pamiętam.
W sieci wyczytałem, że najpóźniejsza jest Aurora. Jest coś równie późnego oprócz niej?
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 720
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka - wybór odmiany

Post »

tmf30
Faktycznie, że smak owoców to nie tylko odmiana ale nawożenie ,stanowisko a nawet cięcie. Ja mam tych odmian sporo. I stwierdziłem dużo nieprawidłowości i pozamienianych odmian lub nieczystych, sklonowanych? Mam ,,Chandlera", który dojrzewa na początku lipca i ma owoce 20- 25 mm bardzo smaczne i aromatyczne. Właściwy Chandler dojrzewa pod koniec lipca i w sierpniu a smak ma mniej intensywny od tej wczesnej borówki. Bonusy co mam mają nieco ciemniejsze owoce, okrągłe, lekko spłaszczone. Owoce są 15-25 mm mają tendencję do drobnienia dużo wyższą niż Chandler, dlatego źle prowadzone krzewy nie będą miały dużych owoców jak to w opisie tej odmiany. Owoce Bonusa mają dużą zawartość kwasów i żeby były smaczne muszą być dojrzałe ale wtedy szybko robią się miękkie. Bonus ma taki charakterystyczny posmak niespotykany u innych odmian i ja je uwielbiam choć niejednemu nie będzie ten smak pasował? Darrow u mnie jest smaczny ale nie należy ich zrywać za wcześnie bo będą kwaśne. Dojrzały owoc jest przełamany słodkością i ja to uwielbiam takie słodko-kwaśno- winne aromaty. Bonus ma luźny pokrój i daje przekierowania bez cięcia dlatego jest łatwy dla amatora bo widać co trzeba wyciąć co u trudnych odmian nie jest takie oczywiste.

Wrocek
Aurora jest najpóźniejsza i dojrzewa we wrześniu. Inne odmiany , które mogą być jeszcze we wrześniu ale nie muszą to Lateblue, Brigitta, Bluegold, Bonifacy, Elizabeth, Darrow a nawet Patriot.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13654
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Borówka - wybór odmiany

Post »

Z późnych odmian spisane mam:
Aurora
Brigitta
Rubel
Lateblue
Jersey
Elliot
Darrow

Coraz częściej myśle o dołożeniu dwóch wczesnych odmian borówki. ;:14
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1925
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Borówka - wybór odmiany

Post »

tmf3o, a masz Toro i Meader? Zwłaszcza ta pierwsza tak cudnie opisana przez sprzedawców, że pierwotnie pomyślałam o 2 sztukach zamiast jednej.

Już przekierowałam swoją ocenę odmian na doświadczenia forumowiczów, bo zdaję sobie sprawę z faktu, że wcale nie będę lepsza ( ja, początkująca) w uprawie niż oni, bardziej i bardzo doświadczeni. Glebę mam wybitnie kwaśną, oczekuję, że będzie mi to pomocne.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13654
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Borówka - wybór odmiany

Post »

Dlatego polecam obejrzeć filmik, którego link zamieściłem na poprzedniej stronie.
tmf30
200p
200p
Posty: 435
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Borówka - wybór odmiany

Post »

Nie mam, ale zwolniło się miejsce jak mówił Gustaw Kramer do Kwinta w Vabank-2. Kupiony przeze mnie przez Internet Duke wyzionął duch i zostało stanowisko. I zastanawiam się właśnie nad Toro, ewentualnie Bluegold na super stanowisko (ciekawi mnie jak będzie rósł)
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 720
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka - wybór odmiany

Post »

Toro trzeba kupować z pewnego źródła bo można otrzymać co innego. A to z racji, że pozytywnie się wyróżnia. I każdy kto ją zobaczy chce ją mieć. Właściwe Toro ma duże owalne liście i sztywne pędy. Owoce są przepiękne to miss wśród borówek. Smak i wielkość owoców też dobra. Mam nagrany jeden młody krzew tej odmiany i przy okazji można Bonusa zobaczyć i inne.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13654
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Borówka - wybór odmiany

Post »

A skąd jesteś dokładnie?
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1925
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Borówka - wybór odmiany

Post »

Błażeju, obejrałam, i to 2 razy. Właśnie tam też ma wysokie notowania. Pierwszy raz widziałam ją w szkółce zmoderowano/jagusia111 Ogromny wybór, dwu i trzyletnie, przystępna cena. Tam będę zamawiać. Wydają się solidną firmą.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13654
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Borówka - wybór odmiany

Post »

Opinia wydaje się bardziej naturalna niż opisy na stronach, czy reklama szkółek.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 720
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka - wybór odmiany

Post »

Następną odmianą z konkretnego sklepu, którą mogę polecić to Hannah's choice. Kupiłem ją w sklepie, który przykleja doniczki do kartonu. To ten sklep reklamowany przez tego ogrodnika Yutubera. I te jego Toro z tego sklepu jest takie same jak moje. On ją chwali i ja też źle o niej nie napisałem. Natomiast borówka odmiany Hannah's choice z tego sklepu ma bombowy wręcz smak. Ale owoce nie są duże. Co ciekawe mam drugi krzew tej odmiany i jest nieco inny. Ma znacznie większe owoce ale smak nie jest już taki intensywny. Odmiany te same a z różnych sklepów i są inne?
Przyklejone do kartonu Toro i Hannah's ch. jak najbardziej polecam bo jestem z tych krzewów b. zadowolony.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13654
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Borówka - wybór odmiany

Post »

No i domówiłem.
3x Duke
3x Spartan


No i na tym basta. naokoło rok na bank. :)
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8658
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Borówka - wybór odmiany

Post »

Miałam kiedyś doniczki przyklejone do kartonu , ale pamięć zawodna . ;:174
A to trzeba tak szyfrem , nie można napisać z jakich zakupów jesteśmy zadowoleni ?
Wiadomo jak się trafi ktoś z jednym postem i od razu chwali pod niebiosa , ale
stali forumowicze chyba się w to nie bawią ? Skąd mamy wiedzieć gdzie warto
kupować rośliny .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”