Świdośliwa (Amelanchier ) cz.1

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Świdośliwa

Post »

Bo A. lamarckii to gatunek, nie odmiana. To jest forma botaniczna. :) Można ją dlatego rozpatrywać jako dziką, ale dla niejednego będzie mieć więcej walorów niż uprawiane odmiany.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Świdośliwa

Post »

A komuś rosną siewki? U mnie coś sporo wyrasta pod drzewem, nie wiem, czy to świdośliwy czy jakieś chwasty... Są dość brązowe.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Świdośliwa

Post »

Swidośliwa dosyć mocno tworzy odrosty. Ale właściwie to mogą też być siewki.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
dago
100p
100p
Posty: 115
Od: 25 kwie 2011, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świdośliwa

Post »

MartisM pisze:Rok temu posadziłam świdośliwę. Sadzonka miała ok. 1 m. Nie wiem dokładnie jaką mam odmianę, ale patrząc na Wasze to pewnie już powinna kwitnąć. Niestety kwiatów na niej nie widać :( Poza tym nie wiem, czy nie jest przypadkiem chora. Te liście podejrzanie wyglądają. Chyba, że to taka odmiana. Jak myślicie?

Obrazek
Dziś podszedłem do mojej rocznej świdośliwy lamarckiej i listki również wyglądają podobnie, są jeszcze małe (mieszkam na północy), dodatkowo na gałązkach i spodach listków jest jakby taki delikatny biały nalot. Czy to normalne? A może to jakaś choroba typu mączniak lub pleśń? Jutro zrobię zdjęcie z bliska. Ale na tej fotce wyżej wydaje mi się, że taki nalot również jest widoczny.
denar
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 4 wrz 2014, o 17:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Świdośliwa

Post »

Początkowo liście świdośliwy są czerwono-brązowe. Dopiero później przebarwiają się na zielono. Co u mnie właśnie się dzieje. I też mam biały meszek pod liściem. Więc chyba możesz spać spokojnie :)
Pozdrawiam,
Michał
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świdośliwa

Post »

Moja dzikuska rośnie przytulona do wielkich świerków a mimo to radzi sobie świetnie . Czasami się zastanawiam , skąd ona czerpie składniki pokarmowe :roll: co roku oblepiona owocami a papu pod korzeń ani grama .
Zrobiła się z niej fajna kępa i na szczęście , dalej się nie rozłazi .
Jak co roku będzie walka o owoce .
Dół mój , góra ptaszków .

Na zdjęciu uchwycona końcówka kwitnienia
Obrazek
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Świdośliwa

Post »

Ela, bardzo ładny pokrój ma ten Twój krzaczor.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Świdośliwa

Post »

tija, piękny okaz o regularnej koronie. Ile lat może mieć Twoja świdośliwa? Czy na takim stanowisku i w towarzystwie świerka (cień) listki przebarwiają się spektakularnie jesienią? Może masz zdjęcia z jesieni?
Oj, dużo bym dał aby jedna z moich rozrosła się w taki sposób i osiągnęła zgrabny jajowaty kształt.
dago
100p
100p
Posty: 115
Od: 25 kwie 2011, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świdośliwa

Post »

Ja dziś obejrzałem swoją 180 cm 2,5 roczną świdośliwę lamarcką, właśnie skończyła kwitnienie. Niestety chyba było za mało owadów, bo 95% kwiatostanu opadnie. Druga sprawa, że to pierwsze kwitnienie tej świdośliwy. Z tego co widziałem, są jedynie pojedyncze owoce, które udało się owadom zapylić. W odległości 6 metrów posadziłem drugą świdośliwę lamarcką, ale ma jakieś 30 cm póki co i rośnie niczym krzew (kiedyś pies zjadł mi całą koronę i rozkrzewiła się na niskim pniu). Może jak ona podrośnie, to łatwiej będzie o zapylenie? A może posadzić obok jakąś inną odmianę świdośliwy?
for tinctures
50p
50p
Posty: 91
Od: 26 paź 2012, o 08:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Biała 100 km do stolicy - mazowieckie

Re: Świdośliwa

Post »

Moja olcholistna, szczepiona, ale odmiany nie pamiętam - ma już małe zawiązki owoców, zakupiona niedawno kwitnąca 'Ballerina' też ma i to sporo - myślałem, że po podróży opadną kwiatki i nie spróbuję jej owoców, a jednak ;:oj Posadzona w tym sezonie 'lamarcka' rośnie... :wink:
Mają do siebie po ponad 10 metrów.
for tinctures
50p
50p
Posty: 91
Od: 26 paź 2012, o 08:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Biała 100 km do stolicy - mazowieckie

Re: Świdośliwa

Post »

Z podkładki szczepionej olcholistnej zaczęły wyrastać nowe pędy - okazało się, że była szczepiona na jarzębinie. (Jako że chciałbym mieć też jeszcze i jarzębinę w swoim 'sadzie', to zastanawiam się nad pozostawieniem jednego takiego odrostu. Co o tym myślicie...? :wink: ) Owoce jeszcze malutkie.
Natomiast najnowsza 'Ballerina' ma już dość spore owoce...
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świdośliwa

Post »

Emilia ;:180

Merle , troszkę mi zeszło , przepraszam ;:180 już jestem i odpowiadam
Świdośliwa ma ponad 20 lat . Słońce ją ogrzewa do powiedzmy 13 , później do wieczora już tylko cień .
Szukałam , przykro mi , nie znalazłam ani jednego zdjęcia na którym była by widoczna :( .
Na pewno się przebarwia .
Zakątek w którym rośnie jest jednym z ładniejszych jesienią :D .
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Świdośliwa

Post »

Nie mam pojęcia skąd sie to wzięło ale w Polsce uważa się że A.lamarckii to podstawowy gatunek kiedy tak nie jest :?
Gatunkiem uprawianym jest Amelanchier alnifolia :idea: :!: i tej odmiany hodowlane :wink:
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”