Czereśnia - jaka odmiana?

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Ylva
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 5 lip 2015, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Mnie owoce Rivana nie smakują, są zbyt kwaśne a w dodatku malutkie.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Rivan ma jedną podstawową zaletę, jest pierwszy (albo raczej jeden z pierwszych) zdatny do konsumpcji... . :wink:
Awatar użytkownika
kaska1ge
500p
500p
Posty: 633
Od: 18 sty 2013, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Doradźcie, jakie czeresnie!

Post »

A co polecacie z późnych ( bardzo późnych) odmian, o dużych owocach?
Kasia Mój wątek skrętnikowy http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=68109" onclick="window.open(this.href);return false;
Wiatr wśród pól viewtopic.php?f=2&t=104380" onclick="window.open(this.href);return false;
Irysy SDB i TB https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 2#p6183292" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1414
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Doradźcie, jakie czeresnie!

Post »

Kordia
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Doradźcie, jakie czeresnie!

Post »

Późna Schneidera zwana kasztaniokami. Mam siedem sztuk kupionych w szkółce Wyrzykowskich z Legnicy. Dojrzewają pięknymi,dużymi owocami koloru bordo o gęstym miąższu. Polecam. Jeszcze przed wojną rosły na Śląsku w pasie od Góry św. Anny po Masyw Ślęży i na całym Przedgórzu Sudeckim. Niegdyś śląskie czereśnie ładowano w sezonie nocą na wagony, by o świcie trafiły na berlińskie targi. W okolicach Góry św. Anny uratowano stare aleje i dosadzono je tam, podobnie jak w arboretum w Wojsławicach koło Niemczy, gdzie rosną w sadzie drzewa pozyskane ze starych alei podsudeckich i te pochodzące z ich materiału.
Awatar użytkownika
Prince
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 9 kwie 2018, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

O zapylaczach nawet nie słyszałam :oops: (jestem kobitka-login od imienia psa :lol: ).
Mam działkę ROD i chciałabym mieć drzewa owocowe np. Jabłoń, czereśnia i nektaryna lub śliwa ... może być niskopienne- ponieważ na działce mało miejsca, a jeszcze jakiś agrest i porzeczki ??. Czy możecie mnie nakierować jakie konkretnie mogę kupić odmiany ? Nie wiem gdzie napisać taki temat :oops: żeby ktoś doradził i nakierował osobę, która niestety jest totalnym świeżakiem, bez babci i rodziców, nie ma się kogo poradzić :roll:
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Też zaczynam przygodę z ogrodnictwem. Na jesieni posadziłem pierwsze drzewa owocowe.

Jeśli masz działkę na ROD to zerknij czy rosną czereśnie u innych. Przeważnie na ROD-o rośnie tak wiele różnych gatunków że z zapylaniem nie powinno być problemu.

Na początek musisz się zastanowić kiedy chcesz zrywać owoce (w jakim terminie), czy będziesz pryskać na choroby i szkodniki.

Nektarynki i brzoskwinie są samopylne więc wystarczy jedno drzewko aby mieć owoce ale trzeba pryskać na kędzierzatość.

Czereśnie jak mają nie być pryskane na robaka to muszą być wczesne. Polecane są np: Burlat, Vega najlepiej na podkładce Gizela 5 lub Gizela 6

Ze śliw warto zainteresować się śliwą japońską np: kometa

Porzeczki możemy mieć różnokolorowe. Ja mam posadzoną białą Victorie, różową, czerwoną oraz standardową czarną Titanie.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
Prince
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 9 kwie 2018, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Brodus z nieba mi chyba spadłeś ;:136 , dziękuję pięknie, o taką odpowiedź mi chodziło ;:180 masz sprawdzone jakieś linki gdzie kupujesz drzewka?
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Trudno mi jeszcze ocenić zgodność odmianową
zamawianych drzewek owocowych.
na pewno nie będe kupował na alle..
chyba że sprzedaje bezpośrednio szkółka.
Polecam poszukać w okolicy szkółek które produkują sadzonki i pytać dokładnie o podkładki i paszporty.
Jak będziesz kupować to zwracaj bardziej uwagę na jakość korzeni niż wielkość drzewka.
Odezwij się na pw to napiszę Ci u kogo kupowałem dla siebie.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
Prince
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 9 kwie 2018, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

brodus pisze:Trudno mi jeszcze ocenić zgodność odmianową
zamawianych drzewek owocowych.
na pewno nie będe kupował na alle..
chyba że sprzedaje bezpośrednio szkółka.
Polecam poszukać w okolicy szkółek które produkują sadzonki i pytać dokładnie o podkładki i paszporty.
Jak będziesz kupować to zwracaj bardziej uwagę na jakość korzeni niż wielkość drzewka.
Odezwij się na pw to napiszę Ci u kogo kupowałem dla siebie.
za mało mam postów żeby odpisać, odezwie sie jak będę mogła, obecny okres nie sprzyja takim zakupom niestety ... ale zaraz jadę z pracy do domu, siadam i szukam czereśni, koniecznie tej mniejszej. U sąsiada obok jest jedna czereśnia, owocuje już w czerwcu, także może się uda i u nas doczekać na jakieś swoje owoce. Dziękuje i napisze jak tylko osiągnę wymaganą ilość postów.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Polecam przeczytać wątek: Gdzie kupić....
Są tam polecani i nie polecani sprzedawcy.
Jeśli będziesz kupować drzewka to nie pytaj się czy mają na Gisela5 tylko ogólniena jakich podkładkach mają drzewka.
Bardzo często jak pytamy o konkretną odmianę/podkładkę to nawed jak nie mają to powiedząże jest a prawda wyjdzie za kilka lat a my laicy i tak się nie skapniemy że jest coś nie tak.

Jak najszybciej kupu i sadź bo warunki są idealne.
Gdyby był problem z zapylaniem to zawsze można na drzewku zaszczepić gałąź z odmianą która będzie zapylać.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

a ja bym najpierw zastanowiła się jaką odmianę konkretnie chcę mieć - co mi smakuje?
Ja zrobiłam tak: zanim wsadziłam drzewka, kupując owoce (najlepiej u sadownika) pytałam jaka to odmiana. Metodą prób i błędów doszłam do tego, że np smakuje mi Burlat - chcę go mieć. Odmiana wymaga zapylacza, więc jeśli nie rośnie nic w pobliżu - dokupuję drugie drzewko.
Pozdrawiam Lucyna
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Ze smakiem może być różnie. Zauważyłem że kupowane czereśnie zdecydowanie gorzej smakują ze straganu niż z drzewa swojego lub znajomych (oczywiście porównuję te same odmiany).
Część pysznych odmian sadownicy nie sadzą bo np: są za miękkie do transportu albo za krótko się przechowują a do ogrodu jak najbardziej się nadają np: Buttera Czerwona
Pozdrawiam Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”