Czereśnia - jaka odmiana?

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8642
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Ja pestkowe tnę po zbiorach . Wiosną tylko delikatnie koryguję i wilki tnę .
kaes
50p
50p
Posty: 97
Od: 14 sty 2017, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Ale nadal nie wiem. ;P Chyba lepiej się wstrzymać bo mrozy idą, na początku marca trzeba będzie zacząć sekatorowanie. ;)
Regulamin
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

phantom pisze:Słyszał ktoś może o czymś takim jak czereśnia "Krótkopłodna"? Google wyszukuje tylko wyniki z sadowniczy.pl i powiązanych. To nie jest jakiś wałek? Bo podana charakterystyka tej odmiany bardzo mi pasuje.
Grzebiąc samodzielnie na forum sadowniczy znalazłem taki post z 2009 roku:
Odmiany o średniej porze dojrzewania. Dojrzewają w końcu drugiej, na początku trzeciej dekady czerwca. Lepsze z nich: ???????? ????????? (Donieckaja Krasawica), ???????? (Wasilisa) i ???????????? ??????? (Rossoszanskaja zołotaja). Pierwsze dwie mają owoc ciemnoczerwony. Donieckaja Krasawica - średnia masa owocu 9-10 g, Wasilisa 11-13 g. ???????????? ??????? ustępuje pod względem wielkości owocu ???????? ????????? i ????????. Owoc ma żółty bez rumieńca.
Odmiany średniopóźne. Dojrzewają w końcu czerwca, na początku lipca. Odmiany średniopóźne o dużym i ciemnoczerwonym owocu to: ??????? (Annuszka), ????????????? (Krupnopłodnaja), ????? (Etika) i ???????? (Sanbierst). Odmiany mające owoc żółty z rumieńcem: ???????? (Donczanka) i ?????? (Aelita). Ostatnie obie odmiany mają owoc o średniej masie 8-10 g.
Czyli chyba taka odmiana faktycznie istnieje, choć ciut nie zgadza się pora dojrzewania (a przynajmniej nazewnictwo).
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Ale nadal nie wiem. ;P Chyba lepiej się wstrzymać bo mrozy idą, na początku marca trzeba będzie zacząć sekatorowanie. ;)
Czereśnie i wiśnie tnie się w lato po zbiorach. Ale też nie za wcześnie, najlepiej dopiero w Sierpniu bo cięte wcześniej mogą odbić gałązki które przed zimą nie zdążą zdrewnieć albo cięcie będzie trzeba poprawić.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

phantom pisze:Słyszał ktoś może o czymś takim jak czereśnia "Krótkopłodna"? ..
Czyli chyba taka odmiana faktycznie istnieje, choć ciut nie zgadza się pora dojrzewania (a przynajmniej nazewnictwo)
No różnica między nazwą i znaczeniem 'Krótkopłodna' (K?????? ????????) a nazwą 'Krupnopłodnaja' ('?????????????') jest jak niebo a ziemia.
Wg mnie nie istnieje wczesna, samopylna, bordowa odmiana czereśni ukraińskiej pod taką nazwą na UA. Może to nazwa handlowa, ale jakiej? nie wiadomo. I na pewno nie jest to opis czereśni 'Krupnopłodnaja' ('?????????????').
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Dopytałem u źródła i faktycznie - to co sprzedają jako "Krótkopłodna" to ?????????????. Nawet tłumacz Google'a lepiej przetłumaczył nazwę...

No i szukając po nazwie się zupełnie zniechęciłem - po pierwsze owoce są bardzo podatne na pękanie, po drugie - bez dodatkowego zapylenia plon wynosi ok. 5% normy, czyli garść owoców z dużego drzewa (dorasta do 4-5m, nie 2-3).
Bea_znad_morza
200p
200p
Posty: 301
Od: 10 gru 2014, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby, 6b

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Mam na działce dwie, chyba takie same, kilkuletnie czereśnie, które jeszcze nie owocowały pomimo kwitnienia. Wygląda na to, że potrzebują zapylacza. Niestety nikt nie zapisał nazwy przy sadzeniu ;:223

Mam pytanie do Szanownych Forumowiczek i Forumowiczów jak rozpoznać bezimienną czereśnię aby dobrać jej zapylacz? A może istnieje jakiś w miarę uniwersalny zapylacz dla czereśni?
Pozdrawiam
Beata
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Kiedy kwitną te czereśnie ?
Odmiana Sam jest dobrym zapylaczem, jednocześnie rodzi całkiem przyzwoite owoce. Najłatwiej jest uciąć sobie kwitnące gałęzie od kogoś kto zna odmianę czereśni i wsadzić do wiadra z wodą pod czereśniami, jeżeli będą owoce to znaczy że jest to zapylacz.
Bea_znad_morza
200p
200p
Posty: 301
Od: 10 gru 2014, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby, 6b

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Dareku dziękuję bardzo za podpowiedź. Poobserwuję te czereśnie wiosną i zobaczę kiedy kwitną. Spróbuję też tego sposobu z kwitnąca gałęzią, trochę to utrudnione bo kaszubskie piaski to mój ogród weekendowy ale pomysł bardzo mi się podoba.
Pozdrawiam
Beata
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Aby znaleźć odpowiedni zapylacz do czereśni trzeba albo posądzić niedaleko odmianę, która zapyla większą część uprawianych odmian ( taka metoda na chybił -trafił) lub ustalić jaka posiadamy odmianę (np. na podstawie pory dojrzewania, wyglądu owoców, ich struktury) , a potem posadzić wskazany w literaturze zapylacz (oczywiście, który także będzie miał super owoce przy okazji). :)
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Witam,

czy ma ktoś z Was odmianę Rita albo Narana? Maja ja w sadowniczy.pl ale jakoś nie wierze im. Podobno jest od Sękowskiego ale nie wiem, czy zamawiając dostane to co zamówiłem. Czy ktoś ma z Was i czy owocowała już?

Pozdrawiam serdecznie
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Kupywałem tam kilka rzeczy i nic mi nie zamienili.
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Dareku pisze:Kupywałem tam kilka rzeczy i nic mi nie zamienili.
OK, a owocowało już? Jesteś pewien, ze dostałeś te odmianę co trzeba?

Pozdrawiam serdecznie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”