Czereśnia - jaka odmiana?

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
gladkib
200p
200p
Posty: 229
Od: 17 lis 2013, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Ja moge zrobić, summita, vande, regine, schnaidere, tamare, sweetheart, kordia.
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Gladkib , było super , ja będę ci wdzięczny i pewnie wiele osób. ;:304
Napisz ogólnie lokalizacje bo to dość ważna sprawa w porównywaniu odmian.
Awatar użytkownika
Arii
50p
50p
Posty: 82
Od: 2 wrz 2015, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Siemka, widzę na straganach w sprzedaży teraz dużo owoców czereśni które są wielkie i ciemnoczerwone. Co to może być za odmiana? Orientuje się ktoś może mając tak niewiele informacji?
Awatar użytkownika
Halski
200p
200p
Posty: 274
Od: 26 maja 2012, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Puław

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Obrazek

Według zapewnień sprzedawcy, 100% Kordia. Największy owoc 13 gram.
Zapraszam do komentowania: Przydomowy sad
gladkib
200p
200p
Posty: 229
Od: 17 lis 2013, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Obrazek bez nawadniania, województwo łódzkie.
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Wiszą jeszcze u kogoś czereśnie? U mnie dojrzały jakieś chrupkie :) nieodchodzące od pestki ale super słodkie drzewko ma pół obwodu pnia amputowane z powodu raka bakteryjnego i tak się zastanawiam czy cechy owocu wynikają z braku kory czy to cecha odmiany (której nie znam) specyficzny beczułkowaty kształt ma większość owoców ale niektóre są szeroko-sercowate .
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Podajcie tez na jakich podkladkach, bo to tez wazne.

Pozdrawiam serdecznie
Luthien
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 18 maja 2015, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik, Wielkopolska

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Witam wszystkich serdecznie!
Proszę, powiedzcie mi jak to w końcu jest z podkładką Colt? Wyczytałam, że Burlat, Hedelfińska, Sam i Van na podkładce Colt są ze sobą niezgodne fizjologiczne. Czyli, że źle się zrastają i po paru latach mogą zacząć zamierać (opóźniona niezgodność - zamieranie może nastąpić po sześciu, siedmiu latach). Poszperałam bardziej i znalazłam jeszcze artykuł o problemach również w przypadku Reginy i Kordii.
Obecnie mam niestety na działce wszystkie odmiany na Colcie (Burlat, Hedelfińska, Sam i Regina). Drzewka mam czwarty rok. Hedelfińska wygląda prawie tak samo jak po wsadzeniu. Sam rośne całkiem ładnie. Pozostałe przeciętnie. Niedaleko rosną grusze i jabłonie i wyglądają o niebo lepiej (mimo, że były sadzone w podobnym czasie.)
Próbowałam wyszperać statystyki jak często takie drzewa zamierają, ale nic nie znalazłam.
Zastanawiam się nad usunięciem chociaż tej Hedelfińskiej i posadzeniem w tym miejscu szczepionej na czereśni ptasiej.
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Też mam czereśnie Sam na colcie. Jakoś nie widzę jakieś niezgodności. Rośnie tak samo jak Rivan na colcie w tym samym sadzona obok siebie. Drzewka mają 4 lata, w tamtym roku miały dużo owoców.
tmf30
200p
200p
Posty: 435
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Takze RIVAN jest niezgodny fizjologiczne. Podobno ta niezgodność może się objawić w sytuacji gdy podkładka lub "oczko" było słabej jakości, chore/zawirusowane itp. Opóźniona niezgodność występuje nie u wszystkich odmian podejrzewanych o niezgodność. Też tym tematem się interesuję, i chciałem uniknąć kłopotów kupując drzewko, lecz teraz (przynajmniej u mnie) czereśnie są dostępne tylko na colcie. Nigdzie nie mogę dostać Burlata na ptasiej. Szkółkarzom chyba się to opłaca. Wolne miejsce na niego dalej u mnie czeka.
Luthien
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 18 maja 2015, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik, Wielkopolska

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Może w takim razie bezpieczniejsze będzie sadzenie czereśni na podkładce P-HL A?
Znalazłam, że z powodu występującej niezgodności fizjologicznej podkładki P-HL A nie można zastosować dla odmian Hedelfińska i Heidegger. Ale czy w przypadku innych odmian (np. Burlat) nie jest to bezpieczniejsze rozwiązanie w kontekście paru drzew przy domu? Czy są jakieś większe minusy tej podkładki (oprócz wielkości, konieczności palikowania i regularnego podlewania)? Gdzieś kiedyś przeczytałam, że są to drzewa zdecydowanie bardziej krótkowieczne (a marzy mi się za wiele lat stary sad).

Na czereśni ptasiej znalazłam tylko Hedelfińską. W szkółkach wszystkie są na Colcie, czasem trafiają się na niektóre odmiany na P-HL A, reszta jest opisana enigmatycznie jako "karłowa".
gladkib
200p
200p
Posty: 229
Od: 17 lis 2013, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Znam osobę która wsadziła czereśnie na giseli w latach 90 i nadal te drzewa są bardzo zdrowe. Po prostu trzeba dbać.
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Luthien , jeszcze jest opcja zastosowania wstawki skarlającej np. Frutany, Nord-stara.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”