Czereśnia - jaka odmiana?

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

A ja się zastanawiam, co to będzie, jak sąsiedzi wytną swoje czeresnie i mój rodzynek no name zostanie sam na placu boju - co go zapyli, czy juz coś kupować i sadzić, żeby na przyszłość mieć zapylanie zapewnione. I co, skoro nie wiem, jaką karłową odmianę odziedziczyłam w ogrodzie po poprzednich właścicielach - oni też nie pamiętali, co posadzili.
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Slomo pisze:Jakie odmiany mam wybrać do tych moich trzech by wszystko się dobrze zapylało ?
Pomoże mi ktoś? ;)
Hedelfińska i Van świetnie zapylają się wzajem - co i sam potwierdzam.
Reginę Hedelfińska zapyla, co już z literatury, bo u mnie ma naście innych.
A Vegę podobno dobrze zapyla... Van.

Van to doskonała w smaku czerecha, zawsze warto, choć z opisu wrażliwy na raka bakteryjnego. Czego nie potwierdzę, bo mnie zginęło nań kilka innych, a Van zdrowiutki. W Krakowie, na przepuszczalnym.

Pomogłem? :wit
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

No i musiałem skorygować zestawienie, teraz u mnie Van jest czerechą a nie czereśnią choć mam go prawie 30 lat to zawsze w smaku miałem go za czereśnie, a tu niespodzianka. Dzięki Rossynant. :)
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Ma ten posmak czerechy; jak kto woli - nutę aromatu wiśniowego.
Mniej czuć niż u Reine Hortense, co wszak Reine des Cerises, ale za to owocuje znacznie lepiej, i przymrozki nie tną
(no, na górce mi tam tną lecz ponad 30 słoików odstawilim w piwniczkę; litrowych, a po co właściwie nie wiem, kto to niby przejeść zdoła? ;:224 )

Open pollination of "Empress Eugenie"; selected in Summerland Research Station, British Columbia.
A próbowałeś już Cesarzowej Eugenii?
;:196
Michal86
100p
100p
Posty: 101
Od: 6 maja 2018, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Co do zapylania czereśni, ja ma burlata, vegę i reginę. Z tego co wiem to burlata zapyla mi vega i jest to fakt potwierdzony, a co z reginą (posadzona 3 lata temu, kwiatów sporo, ale zawiązki opadły) zależy mi na przyzwoitym owocowaniu? Któraś z tych dwóch częściowo mi pozapyla reginę?
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Rossynant Cesarzową Eugenię czyli Vana uprawiam od 1991 roku. Przy czym pierwszy egzemplarz szczepiony był na wysokości około 130 cm i był wprost idealny na moje warunki: urósł do 4-4,5 metra i obficie owocował (a konsumowany był znacznie wcześniej niż teoretycznie powinien bo już był słodki). Niestety musiałem go wykopać i w zamian kupiłem kolejnego (ale zaczepionego już klasycznie) kilka lat temu. :) Miłej konsumpcji życzę. :wink:
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Van to siewka czerechy Cesarzowa Eugenia, otrzymana w 1936 roku w Kanadzie i wyselekcjonowana przez J.Manna w 1942 r. Nazwana na cześć hodowcy J.R VAN Haarlema. Czy można nazwać ją czerechą? W literaturze jaką ja dysponuję, zaliczana jest do czereśni.

Pozdrawiam klakier.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Michal86 pisze:zawiązki opadły, zależy mi na przyzwoitym owocowaniu?
https://www.schreiber-baum.at/assets/or ... le2016.jpg

Zdjęcie za duże, zmieniłam na link/jagusia111
Slomo
50p
50p
Posty: 71
Od: 10 sie 2020, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Rossynant Pomogłeś :)

Pomimo wad tego Vana zdecyduje się na niego, chodzi mi o jego podatność na choroby.
Doradzilibyście jeszcze jakąś inną odmiane, mam jeszcze trochę miejsca :P
valdi99
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 maja 2020, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Ja będę coś sadził na jesieni. Okazało się też, że mam już samotną czereśnię w ogrodzie - wyrosła samodzielnie, z jakiejś zagubionej pestki, ma teraz ponad 2.5m wysokości. Nawet zaowocowała tego roku (kilka owoców zaledwie), ale nie wiem jaka to odmiana. Owoce miała żółto-pomarańczowe.
tmf30
200p
200p
Posty: 435
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Slomo pisze:Witam
Posiadam trzy drzewka czereśni Hedelfińska, Vega i Regina, wszystkie trzy zdrowo rosną, dbam o drzewka :)
Czy te odmiany będą się nawzajem zapylać?
Jeśli nie to mogę jeszcze dosadzić dwa góra trzy drzewka.
Jakie odmiany mam wybrać do tych moich trzech by wszystko się dobrze zapylało ?
Pomoże mi ktoś? ;)

VAn jest bardzo ok, ale TECHLOVAN to jest owoc i do tego Buttnere Czerwoną
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

klakier7 pisze:Czy można nazwać ją czerechą? W literaturze jaką ja dysponuję, zaliczana jest do czereśni.
Nie wiem czy można, a tak samo nie wiem czy siewkę wiśni można zwać czereśnią :wink: ale użyłem dla opisu smaku.
"Czerecha" to stare określenie, sprzed wieków, oznaczające krzyżówki wiśni z czereśnią, o większych i
słodszych owocach niż zwykłe "wiśnie kwaśne". Klasyfikacyjnie nie ma jakiegoś znaczenia, chyba że ktoś z ciekawości genetykę badać im zacznie.

Dodam może iż Vana poleciłem jako zapylacza, ma dobry pyłek. Ale jak kto zasadzi kilka różnych odmian to mu się pozapylają, nie przesadzajmy. Lepiej rozważyć warunki, przymrozki, choroby. No i porę dojrzewania - może jak dodać to jaką wczesną?
Przy okazji: Van jest późny, a te nowe Tehlovan i Vanda, Vera wcześniejsze (bodaj z Vegą).
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

P.S.
Pytano o Reginę - zapylacze podawane: Schneidera Późna, Hedelfińska, Sam, Sylvia, Kordia, Skeena, Karina, Bianca, Halka, Irena. Na początek dałem te prawdopodobnie lepsze, tj później kwitnące. Regina za późno kwitnie, w tym kłopot.

Przy okazji zapylaczy przypomnieć wypada że są odmiany samopylne, i mogą one zapylać w zasadzie wszystkie inne, genetycznie są kompatybilne. Tylko pozostaje sprawa terminu kwitnienia, te bardziej znane, jak Lapins, kwitną wcześnie. Podana wyżej Skeena jest z tych samopylnych, kwitnie w średnim/średniopóźnym terminie chyba, wg. danych hamerykańskich. Podobny termin podają dla Stardust i Sweetheart. Nowa węgierska odmiana Paulus opisana jest jako późno kwitnąca, ciekawość czy ktoś to sprzedaje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”