Czereśnia - jaka odmiana?

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
amatorroli
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 sie 2017, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Stargardu(Zach-pom)

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Mój tata posadził ca 6 lat temu czereśnię, wie, że późna, ale nie na jakiej podkładce. Ma ziemię chyba 10 klasy :wink: sam piach, było jak pustynia. Wykopał dołek, dał trochę czarnoziemu i posadził. Tyle co dużo podlewa, nawozów niewiele, a drzewo szaleje wzrostem i owocami jak głupie. Gdyby nie cięcie to by miało już z 7m wysokości i 5m szerokości. Ja mam o niebo lepszą glebę, ale tyle nie podlewam i moje czereśnie nie mają podejścia, choć są w ca podobnym wieku.
tmf30
200p
200p
Posty: 432
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Witam. Czy jest jakiś ranking/tabela czereśni sporządzony ze względu na wytrzymałość kwiatów/pąków na wiosenne przymrozki. U nie generalnie jest dramat, ale odmiany późne coś tam dadzą (BUTTNERA I REGINA). Dokupiłbym coś jeszcze, ale nie wiem co jest wytrzymałe w podobnym stopniu na przymrozek.
amatorroli
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 sie 2017, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Stargardu(Zach-pom)

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Donissena Żółta jest pancerna. W sumie to i Czarna Późna, Hedelfińska, Kunzego.
tmf30
200p
200p
Posty: 432
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

amatorroli pisze:Donissena Żółta jest pancerna. W sumie to i Czarna Późna, Hedelfińska, Kunzego.
Dzięki. Poczytałem trochę i te odmiany mają małe owoce, Kunzego miałem okazję próbować i mi bardzo średnio smakował a o Hedefińskiej piszą w katalogu Skierniewic, że jest wrażliwa na mróz (nie wiem czy dotyczy to drzewa czy kwiatów/paków). Może odmiana Pola by się sprawdziła.
amatorroli
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 sie 2017, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Stargardu(Zach-pom)

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Donissena ma średnie, ale reszta ma całkiem duże, może nie jak nowe wynalazki, ale na pewno nie małe. W moim regionie Hedelfińska, pomimo przymrozków, pięknie i corocznie owocuje.
tmf30
200p
200p
Posty: 432
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Byłem nieprecyzyjny. Donissena ma około 6 gr., Kunzego ma większe, ale mi nie smakują. Hedefińska ma duże, ale o tej wrażliwości na przymrozek różnie piszą. Zresztą tak miałem ja kupić. Mam jeszcze trochę miejsca to kupię ją, Polę, Sama i Krupnopłodną.
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 333
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Mam już po trosze dość walki z nasionnicą. Dziś po raz pierwszy w tym sezonie zastosuję Mospilan. Moja czereśnia jest stara, coraz słabiej owocuje. Postanowiłem ją zamienić na Rivan i Burlat. Teraz chciałem się upewnić, że na tych 2 odmianach nasionnica trześniówka nie żeruje i czy wzajemnie się zapylają? Chociaż w okolicy jest u sąsiadów trochę czereśni, więc jakiś zapylacz się trafi. Reasumując Rivan i Burlat oprą się nasionnicy?
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Rivan i Burlat są wczesne dlatego nie maja robaków.
Wzajemnie się zapylają. Dlatego je posadzilem jesienią. Dodatkowo jeszcze Vege bo smaczna.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 333
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

No właśnie takie informacje znalazłem w sieci. Ciekawi mnie, czy ktoś z Was w praktyce też to potwierdza. Burlata nie atakuje trzesniowka? Posiadacze wieloletni tej odmiany rozumiem, że potwierdzają.
Morisss
100p
100p
Posty: 104
Od: 1 kwie 2020, o 23:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pow. otwocki

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Posiadam kilka odmian czereśni. Jeszcze nie zdarzylo mi się, żeby w burlacie były robale. W późniejszych odmianach się trafiały.
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 333
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Morisss, brodus - pięknie dziękuję za info. Już wiem co robić :)
zielonamalina
50p
50p
Posty: 81
Od: 28 wrz 2019, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Mam czereśnię Rivan, robaków rzeczywiście nie ma, ale są inne problemy.
Jest rzeczywiście wczesna, w Krakowie owocuje w ostatnim tygodniu maja, a nawet wcześniej, jak jest ładna pogoda. Tylko raz udało się zerwać smaczne, dojrzałe owoce, akurat zdążyliśmy przed szpakami, a drzewo ma 5 lat.
W zeszłym roku wszystkie owoce zgniły na drzewie, bo okres dojrzewania przypadł na intensywne deszcze - nawet nie było jak opryskać.
W tym roku podobnie - 90% owoców popękana, mało smaczne, nasiąknięte wodą, dużo nadjedzonych przez ptaki, które zaczęły żerować jak tylko czereśnie zrobiły się lekko różowe, a po deszczach wszystko zaczyna gnić.
amatorroli
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 sie 2017, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Stargardu(Zach-pom)

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Mam tak samo. Owoców co roku malutko, choć młodsza Donissena jest nimi oblepiona. Do tego walka z ptakami, w tym roku po raz pierwszy popękały owoce na czubku. Porażka ta odmiana.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”