Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 21, 22, 23, 24, 25
Autor Wiadomość
klakier7
 Tytuł: Re: Czereśnia - jaka odmiana?
PostNapisane: 13 kwi 2020, o 18:36 
200p
200p

1 szt.
@tytuseee

Nie pomyliłeś Sunbursta z Lapinsem? To Lapins zaczyna kwitnienie wcześnie i zachowuje się tak jak to opisałeś, kwitnie długo zapylając po drodze np. kwitnącego średnio - wcześnie / średnio - późno Summita, a w sandomierskich sadach nawet kwitnącą późno Reginę. Sunburst, którego posiadam zaczyna  kwitnienie średnio - wcześnie i jest u mnie zapylaczem dla Carmen, niektórzy wymieniają go jako zapylacz dla Summita.

Pozdrawiam klakier.

tytuseee
PostNapisane: 13 kwi 2020, o 19:35 
200p
200p
Sunburst zaczyna kwitnąć bardzo podobnie jak Lapins i kwitnie nawet trochę dłużej jak Lapins. Są to w sumie bliźniacze odmiany. Jednak z Sunbursta można wyciągnąć o wiele większe owoce. Lapins u mnie zawiązują zbyt dużo owoców co prowadzi do ich zmniejszenia, choć sam owoc jest twardszy (typowa chrząstka), moje kubki smakowe wolę Sunbursta.

Dolnoslonzok
PostNapisane: 4 maja 2020, o 05:33 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Skąd: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

1 szt.
Moje Późne Schneidera zawiązały owoce. Polecam je szczególnie ze względu na duże, wspaniałe owoce.

Obrazek

Zobacz profil Wyślij e-mail      

valdi99
PostNapisane: 19 maja 2020, o 17:48 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Witajcie, nowy jestem i tu na forum, i w temacie sadownictwa w ogóle, więc wybaczcie jeśli będę zadawał głupie pytania ;)
Zacznę może od tego, że od zawsze chciałem mieć czereśnie na działce, ale że to działka z sosnami na piachu (Mazowsze, piach i 20cm humusu, głównie z rozłożonych igieł) to odpuściłem. Ale ostatnio pomyślałem, że przecież mogę wykopać dołki, w które nawiozę ziemi... Pytanie tylko brzmi jak duże mają być te dołki? Jestem zdecydowany je wykonać, tylko nie potrafiłem znaleźć odpowiedzi jak duże mają być. Pomożecie?

Lex
PostNapisane: 20 maja 2020, o 01:30 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
valdi99 napisał(a):
Witajcie, nowy jestem i tu na forum, i w temacie sadownictwa w ogóle, więc wybaczcie jeśli będę zadawał głupie pytania ;)
Zacznę może od tego, że od zawsze chciałem mieć czereśnie na działce, ale że to działka z sosnami na piachu (Mazowsze, piach i 20cm humusu, głównie z rozłożonych igieł) to odpuściłem. Ale ostatnio pomyślałem, że przecież mogę wykopać dołki, w które nawiozę ziemi... Pytanie tylko brzmi jak duże mają być te dołki? Jestem zdecydowany je wykonać, tylko nie potrafiłem znaleźć odpowiedzi jak duże mają być. Pomożecie?

Jakie te dołki? Duże. Bardzo duże.

Pozdrawiam serdecznie

toolpusher
PostNapisane: 20 maja 2020, o 02:05 
200p
200p

1 szt.
Jeśli przyjąć powierzchnie korzeni równą wielkości korony to dołek średnicy 4-6 metrów powinien wystarczyć. Głębokość tak min 0,5m więc nie wiem czy jest sens wymieniać 3m3 podłoża.

massur
PostNapisane: 20 maja 2020, o 07:48 
500p
500p

więcej niż 1 szt.
Godzina pracy koparki nie kosztuje majątku, ciężarówka ziemi też - jak już to szedłbym tą drogą.

adam_k27
PostNapisane: 20 maja 2020, o 09:21 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
toolpusher napisał(a):
Jeśli przyjąć powierzchnie korzeni równą wielkości korony to dołek średnicy 4-6 metrów powinien wystarczyć. Głębokość tak min 0,5m więc nie wiem czy jest sens wymieniać 3m3 podłoża.

Jeśli dołek miałby mieć 4 metry średnicy i 0.5 metra głębokości to do wypełnienia go potrzeba 6.28 metra sześciennego ziemi. Ja bym ten dołek jednak trochę pogłębił żeby woda i składniki odżywcze nie uciekały tak szybko w piaszczyste przepuszczalne warstwy pod spodem.

seedkris
PostNapisane: 20 maja 2020, o 15:26 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Nie przesadzajcie z tymi wykopami. Ja sam miałem podobną sytuację. Drzewa owocowe sadziłem na gruzie zasypanym żwirem. Do prawdziwej piaszczystej ziemi 50 - 60cm w głąb. Kopałem dołki i wypełniałem ziemią kompostową. Nie to jednak jest najważniejsze. Dobór podkładki do siedliska ma kluczowe znaczenie.

Jonzak
PostNapisane: 21 maja 2020, o 23:36 
100p
100p

1 szt.
valdi99, jeżeli to ma być jedna , dwie czereśnie, możesz na upartego wykopać proponowany dół łopatą, ale głębszy
80- 100 cm, i nie koniecznie taki szeroki, żebyś się nie zniechęcił. Dać na spód nieco gliny, torfu odkwaszonego, ziemi z kompostu.

Mam identyczną ziemię , Summit i Karesowa rodzą corocznie. Są na podkładce półkarłowej, więc nie idą w głąb, ale musisz zapewnić wodę i właściwe nawożenie później.

valdi99
PostNapisane: 22 maja 2020, o 20:23 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Serdeczne dzięki wszystkim za pomoc! Nadal biję się z myślami czy, co, i jak zrobić - żeby te czereśnie jednak mieć ;)

massur
PostNapisane: 22 maja 2020, o 21:01 
500p
500p

więcej niż 1 szt.
Warto mieć, jak zrobisz tak będzie lepiej niż gdybyś nie posadził. Zwróć tylko uwagę na odmiany i podkładki.

amatorroli
PostNapisane: 22 maja 2020, o 21:05 
100p
100p

1 szt.
Mój tata posadził ca 6 lat temu czereśnię, wie, że późna, ale nie na jakiej podkładce. Ma ziemię chyba 10 klasy :wink: sam piach, było jak pustynia. Wykopał dołek, dał trochę czarnoziemu i posadził. Tyle co dużo podlewa, nawozów niewiele, a drzewo szaleje wzrostem i owocami jak głupie. Gdyby nie cięcie to by miało już z 7m wysokości i 5m szerokości. Ja mam o niebo lepszą glebę, ale tyle nie podlewam i moje czereśnie nie mają podejścia, choć są w ca podobnym wieku.

tmf30
PostNapisane: 26 maja 2020, o 09:21 
200p
200p

0 szt.
Witam. Czy jest jakiś ranking/tabela czereśni sporządzony ze względu na wytrzymałość kwiatów/pąków na wiosenne przymrozki. U nie generalnie jest dramat, ale odmiany późne coś tam dadzą (BUTTNERA I REGINA). Dokupiłbym coś jeszcze, ale nie wiem co jest wytrzymałe w podobnym stopniu na przymrozek.

amatorroli
PostNapisane: 26 maja 2020, o 11:37 
100p
100p

1 szt.
Donissena Żółta jest pancerna. W sumie to i Czarna Późna, Hedelfińska, Kunzego.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 423 ]  Idź do strony nr...        1 ... 21, 22, 23, 24, 25

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: bendkos, gryka, zaorla i 82 gości