Figa na działce, w donicy

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 695
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Witajcie "szaleni figarze" :wit !
Postanowiłem wnieść nieco "życia" w ten wątk bo wszyscy smutni że już po figach, po sezonie a u mnie całkiem odwrotnie. Moja figa "Agata"( tak ją nazywam sobie) właśnie zaczyna sypać figami.
Udało się tak robić aby była mała a figi miała , rośnie teraz na parapecie. Oto jej zdjęcia.Jest to popularna BT oczywiście. ;:138 :heja


Obrazek


Obrazek

Obrazek

I nie zamierzam jej "usypiać" na zimę.Niech sobie rośnie.Jest mała, kompaktowa, ziemię ma nową z drenażem zatem tylko jej zostaje rosnąć. ;:215 ;:303 ;:215



Obrazek
Witam, jestem Adam.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Bez doświetlania strasznie się powyciąga.
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Jak będzie stała na południowym parapecie to się nie wyciągnie
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 695
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Eeee tam , nic się nie powyciąga bo właśnie jest od południa. Poza tym ona cały rok na tarasie wyrosła może z 5 cm. Wiąże się to chyba z "bazą" jaka była pobrana z konara. Jedyne co to zauważyłem , że figa (niby taki chwast prosty do uprawy wg.niektórych ludzi) jest bardzo wrażliwa na braki światła, zwłaszcza jak ma owoce i tego się tylko obawiam. Potrafi zrzucić owoce przy zbyt słabym oświetleniu, bo tylko słońce jest w stanie dać jej tyle mocy co trzeba(pomijam LED Growy i inne panele, bo takich nie posiadam). Dlatego mam ją na tym oknie od południa, a druga sprawa niby takie "nic". ale nie powinno się jej obracać, bo jej liście( a są u fig dość twarde) są wykierowane niczym antena satelitarna w kierunku słońca. Obrócenie spowoduje, iż będzie musiała liście przekierować a to wymaga czasu, przez ten czas może się zbyt zmniejszyć dostarczanie światła do fotosyntezy i też może zareagować zrzutką. Czyli postawić i tak ma stać jak stoi , ewentualnie liście co jakiś czas przetrzeć delikatnie z kurzu aby lepiej"oddychała". ;:215
Witam, jestem Adam.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Tak zabezpieczyłem moją figę na zimę. Wbrew pozorom to nie jest okrycie pasywne. Rozkładające się liście powinny wydzielać ciepło. I tutaj popełniłem błąd nie instalując sondy termometru w pobliżu pnia figi. Mógłbym obserwować różnicę temperatury w środku i na zewnątrz. W przyszłym roku tak zrobię.
Ktoś powie dlaczego worek foliowy? To z lenistwa, nie chciało mi się szyć szerszego worka bez dna z agrowłókniny. Worek foliowy ma setki dziurek zrobionych nożyczkami.
Figa zabezpieczona jest w ten sposób:
- agrowłóknina
- worek z agro bez dna wypełniony liśćmi
- worek foliowy bez dna wypełniony liśćmi

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Postanowiłem pomierzyć temperaturę i wilgotność wewnątrz osłony przy gałązkach figi oraz na zewnątrz. Jestem ciekawy czy rozkładające się liście wydzielają ciepło. Wyniki pomiarów niedługo.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Dobrych parę lat temu był mały sad figowy pod Wrocławiem. Zamierzam posadzić parę drzew na próbę . Czy Turkey Brown i Rouge de Bordeaux byłyby odpowiednie ?
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

TB tak. Ja bym posadził jeszcze figę Peretta. Aktualnie ją testuję. Znajoma w Szczecinie od wielu lat hoduje figi w gruncie i niczym ich nie okrywa na zimę. Nie przemarzają. U ciebie zimy nie są tak ostre jak u mnie.
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Ja mam Brown Turkey i zimuje je w szklarni nieogrzewanej gdzie spadało do -25 i na wiosnę normalnie zaczynają rosnąć.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Właśnie to jest ciekawe, że w nieogrzewanych szklarniach przetrzymują mrozy, natomiast na zewnątrz pomimo osłon od wiatru przemarzają. Może być tak, że w szklarni niskie temperatury utrzymują się krótko - zaświeci słońce i temperatura wzrasta.
Z zimowaniem w nieogrzewanej szklarni spotkałem się już na innych forach. Niestety, gałązki które nie zdążyły zdrewnieć przemarzają.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Senior, dzięki za infroamcję. Wiosną posadzę. A znasz sprawdzoną szkółkę ?
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Najlepiej ukorzenić gałązkę od kogoś, komu figa wytrzymała kilka zim w ogrodzie lub posadzić figowiec Peretta, ja mam taki. Niestety polecić nic nie mogę. Wpisz w wyszukiwarce i kup na chybił trafił.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Niestety u nas brak sprawdzonych szkółek z dużym wyborem odmian. A na aledrogo loteria :(
Jak masz znajomych we Francji to sobie sprowadź, 10-15eur za niedużą sadzonkę.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”