Figa na działce, w donicy

Drzewa owocowe
Zablokowany
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Ładnie, jaka odmiana :)
W którym miejscu w Serbii masz to drzewo ? Pytam bo Serbia ma sporą rozpiętość płn/płd.
Niestety nie znam serbskiego, translator przetłumaczył że liście są wykorzystywane do robienia dżemów. Błąd translatora czy faktycznie coś takiego robisz ?
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Przesadzałam niedawno przy okazji przesadzania wszystkich większych roślin figę do dużej donicy, bo tamtą już przerosła (jak pociągnęłam, to wyszła cała ziemia z korzeniami i doniczka była czyściutka :)). Urosła w tym sezonie bardzo. Pierwszy rok u mnie, po kupieniu była malutka, długo stała w miejscu, aż w końcu ruuszyła i mam teraz drzewko o wysokości ponad metr.

Obrazek
Przed "odchwaszczeniem" i rozluźnieniem bryły korzeniowej - ten cały kawałek ziemi był poprzerastany korzeniami. Łodyga już całkiem ładnie drewnieje.
Obrazek
A tu już po posadzeniu. Widzę, że chyba buduje się jakaś korona, bo zrobiło się całkiem gęsto.

Czy takie drzewko może zimować poza domem, w doniczce w ogródku? To odmiana Brown Turkey. Wiem, że teoretycznie ten figowiec może przetrzymać nawet bardzo duże mrozy, ale to jest bardzo młoda roślina, łodyga poza dolną częścią jest jeszcze całkiem zielona. Jak ją kupowałam, to miała na pewno mniej niż 30 cm wzrostu.
Drastycznych mrozów u mnie nigdy nie było, -7 stopni w nocy w środku zimy to max, zwykle jest -2, -3 stopnie albo nawet na plusie. No i takie przymrozki z reguły zaczynają się dopiero w grudniu.
Da radę? A może powinnam ją jakoś nakryć?
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Ja bym posadził do gruntu. Na pierwszą zimę zakopcował podobnie jak róże.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Tylko trzeba się liczyć z tym że przemarznie i owoce pojawią się zbyt późno by zdążyły dojrzeć. Ja swoje wnoszę do zimnej piwnicy i od czasu do czasu sprawdzam czy w donicach nie zamieszkały myszy, bo chyba 2 lata temu tak mi wykończyły spore figowce ;(
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

No właśnie sadzenia do gruntu wolałabym uniknąć.
Powód numer 1 - bardzo mały, malutki wręcz ogródek. Nie mogę dać się roślinie rozbujać ze wzrostem, a tego mimo wszystko o wiele łatwiej dopilnować w donicy. Powyżej 30L podłoża mi nie wylezie, więc i u góry siłą rzeczy się nie rozrośnie za mocno, cudów nie ma.
Numer 2 - mega twarda, zbita i nieskora do współpracy ziemia w ogródku. Odpowiednio dużego dołka nie wykopię, choćbym stawała na łopacie. Faceta do pomocy też nie mam. :wink: Tata prac ogrodowych nie cierpi i ogródek powstał tylko dlatego, że obiecano mu, że poza postawieniem płota x lat temu nie będzie musiał tam nic robić.
Numer 3 - jedyną opcją miejsca, w którym figa by nie przeszkadzała wkopana w ziemię, jest północny kącik w cieniu, przy płocie. Co dla figi jest chyba trochę średnim miejscem. :D W donicy stoi na tarasie, w najintensywniejszym słońcu.
No i tak to wygląda. Czyli zostaje mi chyba tylko przeniesienie do mieszkania na zimę. Może znajdę dla niej jakiś w miarę chłodny kącik daleko od kaloryfera.
Owoców jeszcze w tym roku nie miała, mimo zapewnień sprzedawcy, że będzie owocować w pierwszym roku uprawy. Ale to może nawet lepiej, że nie traciła siły na owocowanie, póki była mała i licha. Liczę, że w przyszłym się jakiś owoc pojawi.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Figi to chwaściury, będzie owocować.
Z tym owocowaniem w pierwszym roku to różnie bywa, kupiłem rozrośniętą sadzonkę na którą liczyłem w tym roku i ona nie zaowocowała, kupiłem też inną, marną i małą. Jedną figę zjedliśmy wczoraj (pękła), druga wisi na krzaku żeby jeszcze trochę dojrzała.
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Moje trzy peretty pięknie w tym roku owocują. Wszystkie owoce zawiązane w tym roku. Jest ich na krzewach bardzo dużo i pierwsze już dojrzewają.

Obrazek

Wczoraj zjedzone dwa owoce. Tak na próbę . Były bardzo smaczne. Dojrzałych jest po kilka na krzewie, a zielonych na największym około czterdziestu.

Obrazek
Pozdrawiam
Tomek
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Dzięki za fotki, moją perettę zeżarły w zeszłym roku gęsi i w tym nie miałem ani jednego owocu :(
Marek9a
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 wrz 2015, o 23:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Dzisiaj zerwałem pierwszą figę z Kadoty. Duża , słodka i bardzo smaczna. Czekam kiedy dojrzeją następne.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Pięknie :) Nie mam kadoty w swojej kolekcji, jest szansa na jakąś zamianę/sprzedaż patyków albo sadzonek ? :)

U mnie Goutte D'Or (na obrazku jest błąd w podpisie) dojrzała, ale nie złapała koloru. Marny krzaczek i figa tylko 41g.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Moja figa postanowiła przetestować moje nerwy. :roll:
Jeśli to jest to, o czym myślę, to mam jakieś siedem maleńkich, przyszłych fig.
Obrazek
Z tym, że raczej nie ma sensu trzymanie ich na roślinie już teraz? Powinnam je uciąć jakoś delikatnie, żeby roślina się nie męczyła niepotrzebnie?
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Zostaw :), one same odpadną przed zimą
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

U mnie częściowo już po zbiorach. Wszystkie dojrzałe zerwane. U Peretty chyba nie można czekać, aż owoce będą bardzo ciemne, bo wtedy są już na granicy zgnicia. Te zielono-bordowe są w sam raz. Smakuje nawet skórka. Miałem dojrzałych ok 20 sztuk. Teraz czekam, aż dojrzeją następne. Kilka już nieśmiało ciemnieje.
Pozdrawiam
Tomek
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”