Figa na działce, w donicy

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Newrom gdzie zabijałeś wolny czas?
Pozdrawiam
Tomek
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Crepy en Valois. Ale podejrzewam że w każdym gemvert teraz będą. Jedyny minus że sadzonka 12e.
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Pomimo chłodu panującego w garażu liście rozwijają się coraz mocniej

Obrazek
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
krzysiek1240
200p
200p
Posty: 366
Od: 23 lut 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Co myślicie o pomyśle wystawienia fig z piwnicy do nieogrzewanej szklarni? Wiem, że ta odmiana przetrwa mróz ponieważ jedna z nich rośnie od dwóch lat w gruncie i ma się dobrze.
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Sam się też nad tym zastanawiam. Że przyśpieszy wegetację to pewne. Jak na zewnątrz będzie te dwa stopnie mrozu do szklarni mróz pewnie nie wejdzie.
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Wystarczy -0,1 i wszystkie liście zetnie. Musiałbyś pilnować temperaturę w szklarni.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Tak wygląda gałązka wsadzona jesienią, w stanie spoczynku do doniczki z figą.
Odmiana "sultane". W czasie wyciągania z ziemi ułamałem kilka małych korzonków, takich które zaczęły rosnąć po wybudzeniu rośliny.
ObrazekObrazek
Myślę że za miesiąc/dwa będzie można ją uznać za ukorzenioną sadzonkę. Teraz pójdzie do słoika z wodą ze względu na te uszkodzone korzonki.
Od jesieni (listopada) stała w nieogrzewanym budynku, temperatury praktycznie jak na zewnątrz pomijając nocne spadki temperatur.
Ze 2-3 tygodnie temu przeniesiona do domu, na niepodgrzewany parapet. Jako że źródłem ciepła jest kominek to temperatury chwilami mogą osiągać 28°C, jednak przez większą część doby jest to 16-18.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Niestety korzonków nie widać. Jak ja ukorzeniam, to po dwu tygodniach pojawiają się listki, a po 6 tygodniach korzenie. Lecz ukorzeniam w temperaturze powyżej 20-tu stopni.
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Idzie prawdziwa wiosna. Mam nadzieję, że koledzy uprawiający figę na zewnątrz, pomimo, że wątek dotyczy uprawy pojemnikowej, po odkryciu krzewów podzielą się doświadczeniem jak ich rośliny przetrwały zimę.
Pozdrawiam
Tomek
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Obrazek
Późna odmiana goutte d'or, owocowanie wrzesień-październik, ale sadzonka z Francji więc u nas w gruncie czy donicy może być kłopot z dojrzewaniem.
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

U mnie niestety na Panache zaczynają opadać owoce. W piątek pewnie donice powędrują do tunelu.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Tak jak pisałem wcześniej, testowe sadzonki fig. Ułamane jesienią, przestały wbite w ziemię i pozostawione w chłodzie do wiosny. Miesiąc temu jedną wyrwałem z ziemi (i urwałem korzonki) po czym wrzuciłem do szklanki z wodą i zostawiłem w temperaturze pokojowej, drugą zaś pozostawiłem by się ukorzeniła (bądź nie), a doniczkę z rośliną mateczną i patykiem wystawiłem do wiatrołapu (nieszczelnego) jakieś dwa tygodnie temu.
Dzisiaj (czyli zgodnie z pierwotnym planem) przesadzałem je do doniczek i przy okazji zrobiłem zdjęcia.

Figa Sultane [szklanka]
Obrazek

Figa Ronde de Bordeaux [ziemia]
Obrazek

Jak widać w ziemi korzenie zrobiły się solidniejsze, a wegetacja ruszyła na całego. Natomiast w wodzie korzenie rosły całkiem nieźle, ale są delikatniejsze i jak widać nie widać :wink: liści.

Edit: oczywiście sadzonki nie były niczym okryte, żadnych woreczków, słoiczków, szklarni itd
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 695
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Dziś moje BT musiałem wystawić na taras już na dobre. Poza brakiem owoców jakie już powinny się pojawić pojawił się przędziorek i zaatakował mocno. Jedyne wyjście, to wystawka na zewnątrz gdzie z tym "gadem" sama przyroda się rozprawi.Nie będzie się "cwaniaczek " chował pod mikroklimatem pokoju. I w sumie bym go nie zauważył nawet tak szybko, ale zadziałał alarm. Pod każdą figą posadziłem jednego pomidora koktajlowego i ta" pierwsza linia" zadziałała, bo przędziorki zeżarły liście pomidora a dopiero teraz na figi się rzuciły. Co prawda pomidor padł ,ale figa się sama uratuje. Raz robiłem oprysk na tego szkodnika w zimie na figach, ale to pomogło na 3 miesiące. Teraz znowu inwazja nastąpiła.
Witam, jestem Adam.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”