Truskawki - uprawa

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Wiktor96
Twój tata jest rolnikiem, więc co nieco o uprawie wie, może jego zapytaj.
Jeżeli nie masz obornika ani kompostu a masz siły na pracę i chcesz w naturalny sposób wzbogacić glebę przed sadzeniem to sieje się nawozy zielone.
Chcąc zasiać nasiona na nawozy zielone musisz spulchnić glebę, potem wysiać, przygrabić.... no, nie udawaj, że nie wiesz jak ojciec to robi... .
Wiktor96
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 6 sie 2012, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Dobra już wiem jako tako ;)) Jeszcze jedno, kiedy zasadzić sadzonki? :) Tak żeby były dobre i zdążył owoc wyjść na następne lato ??
Wiktor96
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 6 sie 2012, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Jeszcze jedno. Mówisz że zbiory mogą byc małe w pierwszym roku, to na ile [kg] mogę liczyć ze 100 sadzonek? :-)
juda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1350
Od: 1 lis 2008, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Jasła

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Wiktor96
"owsisko" to dobre stanowisko pod truskawki wystarczy dać obornik superfosfat przyorać i można sadzić truskawki .
Truskawki najlepiej sadzić najpóżniej we wrześniu żeby Ci się dobrze ukorzeniły przed zimą wtedy będziesz mieć już mały zbiór trudno mi określić ile można zebrać ze 100 krzaków.
Tak że staraj się w jak najszybszym terminie posadzić.
Sadż raczej w pochmurne dni i po deszczu.. jeżeli mało wilgotna gleba to dobrze robić dołeczki nalać wody i dopiero sadzić truskawki i uważaj aby nie za głęboko ani za płytko , poszukaj sobie w necie sposób sadzenia truskawek
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Wiktor96
Miało być 5 arów teraz już tylko 1?
Na takim areale to kasy raczej nie będzie.
Pytałem w Twoim wątku czy dasz radę czy starczy kasy, truskawki wbrew pozorom wymagają ciągłej opieki i nakładów finansowych.
I nic na łapu capu bo tylko kasę w błoto wywalisz.
Ile zbierzesz ze 100 krzaczków?
Srednio na hektar przypada 24tys. sadzonek z czego można zebrać w dobrej jakości około 12t ( zależy to również od gatunku), to ze 100 krzaków około 50 kg w drugim roku, w pierwszym może około 30kg, zakładając, że plantacja jest dobrze prowadzona.
brak polskich znaków
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3682
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Te 100 szt. to w doniczkach można zmieścić. Sam mam w planie posadzić 50 doniczek truskawek. W tym roku wiosna posadziłem 2 sztuki do doniczek. Owoce mam do tej pory. Po kilka dziennie dla synka się uskubie. To takie całoroczne, co jeszcze kwitną.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Wiktor96
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 6 sie 2012, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - uprawa

Post »

tak, do dyspozycji mam 5 arów, ale przerażają mnie ceny kompostu i obornika :( Może obsadze tym owsem glebę i przekopie później?? Teraz w sobote jadę na 1 tydzień nad morze i nie wiem czy zdąże później obsadzić to wszystko... :)
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Wiktor96
To może sobie wszystko poukładaj, naszykuj i wiosna posadź frigo.
nie konieczny jest kompost czy obornik może być NPK ja daję 11-5-18 tuż przed sadzeniem. Nie ma co się napalać powoli, bo potem mogą być tylko problemy z grzybami, robalami zielskiem itd. Wszystko trzeba dokładnie przemyśleć i krok po kroku do przodu.
brak polskich znaków
Awatar użytkownika
czarna_dco
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 24 mar 2011, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kopanino k. Torunia

Re: Truskawki - uprawa

Post »

A ja zadam pytanie z innej beczki, mam niewielki kawałek ziemi do wykorzystania i chciałam podadzić trochę krzaczków truskawek czy lepiej sadzić je teraz na jesieni czy na wiosne, w których miesiącach dokładnie? Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam:)
juda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1350
Od: 1 lis 2008, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Jasła

Re: Truskawki - uprawa

Post »

czarna_dco
Najlepszy czas to teraz w tych dniach .. wiec jak masz miejsce i sadzonkę to sadż , bo wg kalendarza biodynamicznego to najlepiej przed pełnią i jeszcze do zimy ładnie sie rozkrzewią .
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Truskawki - uprawa

Post »

czarna_dco
Można i teraz wiele ludzisków sadzi teraz, jednak z praktyki wiem, że wiosna (kwiecień, początek maja) to najlepszy okres.
Może lepiej na jesień przygotować ziemie, jakiś obornik, wybić zielsko?
brak polskich znaków
juda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1350
Od: 1 lis 2008, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Jasła

Re: Truskawki - uprawa

Post »

majs
Masz rację z tym przygotowaniem gleby ..ale ja wole ze względu że rozsadzę sadzonkę i ładnie wyplewię przed zimą "matecznik"ale sadzę też tak jak Ty ;:180
Awatar użytkownika
rekawa
50p
50p
Posty: 74
Od: 13 cze 2012, o 12:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Płocka

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Witam
Może ktoś z Was posiada szdzonki truskawki o nazwie THURIGA i zechce sie ze mną podzielić choć kilkoma sztukami. Poszukuje jeszcze innej odmiany MIEZE SCHINDLER. Wiem mało znane, ale może...... ;:180
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”