Truskawki - uprawa

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Krzysztof usun. pisze:Witam.

Co do szarej pleśni na truskawce i nie tylko na niej:przede wszystkim profilaktyka;rośliny powinny być sadzone w małym zagęszczeniu aby wokół każdej był swobodny owiew;włóknina-bardzo dobrze;systematyczne pielenie-zwłaszcza w okresie kwitnienia i wzrostu owoców ;usuwanie owoców porażonych przez szarą;wokół redlinek z truskawkami kosić trawę często;nie podlewać "po roślinach".
Krzyś.
Witam,
dziękuję za zainteresowanie i odpowiedzi.

Chodzi o to,że truskawki były zadbane i prowadzona taka profilaktyka jak opisujesz,trawy w ogóle nie mam w międzyrzędziach tylko spulchniana gleba, ściółkowane słomą wokół krzaczków, może owoce porażone nie byly usuwane w pożniejszym czasie (tylko na początku) bo już było tego tak dużo ,że mijało się z celem.Fakt,że rok 2009-czerwiec u mnie był mokry ale takiej plagi gnicia to jeszcze nie widziałam.
Jeżeli chodzi o Biosept to znalazłam gdzieś informację,że nie sprawdził się w ochronie truskawki przed szarą pleśnią.
Z kolei Biochikol nie można mieszać z innymi srodkami ochrony roślin, to też nie do końca rozumiem czy chodzi tylko o mieszanie w danym momencie czy również o przemienne stosowanie środków chemicznych i Biochikolu podczas sezonu ochronnego.
Czytałam założenia upraw IPO jako przyjazne dla środowiska ale do tego szukam możliwości ograniczenia środków chemicznych do minimum przy uprawie truskawki.Jak się nie uda to wiadomo są środki chem.

Nawozy U-trzeba by ich stosować w okresie kwitnienia, bo wtedy uaktywniają się zarodniki pleśni,czy wystarczy opryskiwanie od początku wegetacji do kwitnienia,też tego nie wiem,myślę tu o owocach.

Wyczytałam też,że preparat Bio-S ,Bio-Blatt z glonów też ma działać zapobiegawczo na szarą pleśń.Ale te informacje są ogólnikowe i nic więcej na ten temat.

Pozdrawiam.
cx

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Witam.

Szara pleśń to choroba której możemy tylko zapobiegać,gdy zarodniki zainfekują kwiat to....już po grzybkach :D .Na plantacjach towarowych opryski wykonuje się w zależności od pogody -nawet co kilka dni ,począwszy od białego pąka,aż do zbiorów(uwzględniając okresy karencji)także dlatego,że żaden oprysk nie jest w 100% skuteczny i konieczna jest ciągła prewencja aby zainfekowane rośliny nie porażały kolejnych.
Zatem także środki EKO należałoby tak stosować-zaczynamy na samym początku kwitnienia.
Obecnie jest nowy środek-z reklam producenta! skuteczny-przeciw szarej pleśni.Jest to preparat biologiczny zawierający grzyb Phytium-Polyversum WP(szczegóły na stronie bioagris.pl).

Jeżeli gdzieś masz informację ....nie można mieszać podczas oprysku z innymi substancjami....to oznacza to dokładnie to i nic więcej.Mieszanie wielu środków z innymi może powodować wiele niekorzystnych interakcji:słabe lub brak działania;działanie fitotoksyczne;ordzawienia itd.

Co do wszelkich wyciągów z alg....no cóż namnożyło się tych środków mnóstwo.Czy są skuteczne?Według producentów- tak,według badań przez nich zleconych -tak,badań niezależnych....brak.Opinie sadowników są podzielone.Nie ma innej metody jak próba własna.Jednak jeśli są to tylko algi to ja wątpię w możliwość skutecznej ochrony przeciw szarej...ale jest to tylko moje domniemanie.

Pozdrawiam.
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Bardzo dziękuję za te informacje :D .
Wyczytałam wszystko co było możliwe na ten temat.Pozostało mi jeszcze się dowiedzieć ile kosztuje ten środek.
Pisze tam,że można przemiennie zastosować z innymi środkami chem. tylko musi być odstęp kilkudniowy więc pod koniec kwitnienia nadawałby się ten środek chociaż bardzo mnie interesują efekty przy wyłącznym zastosowaniu POLYVERSUM licząc się nawet z drobnymi stratami w zbiorach,bo widzę że z szarą pleśnią nie ma żartów.

Jeszcze raz wielkie dzięki.
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Niestety, Polyversum nie jest tanie.Nie wiem czy mi wolno napisać ile,ale najwyżej skasują mój post,
otóż 225 zl. za 100g, na dodatek za niedługo kończy się data ważności.Trzeba czekać, może będzie inna partia produktu.
Awatar użytkownika
ewica65
50p
50p
Posty: 67
Od: 15 lis 2009, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Prato - Italia

Re: Truskawki - uprawa

Post »

O, Boże jacy Wy tu wszyscy naukowi jesteście....! A ja tu biedna, początkująca ignorantka i jeszcze w dodatku bez hektarów, tylko z dwiema dużymi skrzynkami na balkonie, pytanko chciałam nieśmiało zadać...
Mogę?...
Otóż niedawno z Polski dostałam dwie torebeczki nasionek truskawki tresca i chciałam sobie to posiać na wiosnę, żeby mieć swoje owocki.
Co prawda na torebeczce jest narysowane, że w marcu to należy wysiać, ale się chciałam upewnić, czy ze względu na mój cieplejszy klimat nie mogę zrobić tego ciut wcześniej? No i jak to w ogóle hodować, żeby coś z tego wyrosło? Nawozić czymś? Chemią bym nie chciała. Jako prawdziwa, naiwna początkująca "ogrodniczka" produkuję sobie coś w rodzaju kompostu w kątku na balkonie. Magiczne wiaderko do połowy swej pojemności zawiera mieszankę dosyć piorunującą: stara ziemia z doniczek, odpadki organiczne po roślinach, odpadki kuchenne (skorupki od jajek, obierki po marchewkach, ziemniakach i cebuli, resztki kapusty czy sałaty) oraz, uwaga, uwaga.... prawdziwy specyjał: końska kupa! Wszystko ze sobą porządnie wymieszane, i mieszane raz na kilka dni w nadziei na prawdziwy ekologiczny nawóz.
Jak kogoś tą akcją rozśmieszyłam, to bardzo dobrze! Nie będę miała wobec tego żadnych skrupułów, żeby poprosić Was o jakąś mądrą radę. W zamian za dostarczoną rozrywkę powiedzcie, co mam zrobić z tymi nasionkami, kiedy i jak gęsto wysiać, czym -jak nie moim substratem -nawozić i jak upilnować, żeby mi tego jakieś niepożądane stwory nie podjadały.
Podzielcie sie wiedzą, bo w tym roku chciałabym mieć na balkonie mnóstwo rozmaitych jadalnych roślinek!
Z góry dziękuję!
ewica65
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Zawsze sadzę truskawki z rozłogów truskawkowych albo z gotowych sadzonek ze szkółki.Ta droga jest najszybsza do owoców i gwarantuje powtórzenie cech rośliny macierzystej,bo jak wiemy każda odmiana jest inna.
Nigdy nie wysiewałam nasionek truskawek ale podejrzewam,że nasionka dadzą nam inne truskawki niż macierzysta bo następuje krzyżowanie różnych pyłków.No chyba że to jakaś specjalnie wyhodowana odmiana :roll:
U nas w sklepach można kupić ,, podłoże(substrat) do wysiewu nasion".Różni się od innych tym że nie ma dodanych nawozów mineralnych,które mogą upalać młode korzonki.Jak miałabym wysiewać to szukałabym coś takiego.Twoje wyprodukowane podłoże może posłużyć roślinkom na dalszym etapie bo ten koński nawóz jest bardzo bogaty w azot i nie wiem czy nie uszkodzi wschodów.
Stara ziemia z doniczek nie jest dobra,bo jest płona o na dodatek czytałam że zawiera produkty wydzielnicze z korzeni(niekorzystne).
We Włoszech to chyba są lepsze odmiany przystosowane do tamtych warunków-ciepełko.Powodzenia :wit
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Czytałam kiedyś, że do wysiewu poziomek zalecano dodać do podłoża piasku-żeby było przepuszczalne.Może spróbuj tak do truskawek.Gdy urosną będziesz musiała je przepikować na miejsce stale.Wyczytałam,że truskawka Tresca nie tworzy rozłogów i faktycznie wysiewa się ją z nasion. ;:14
dadeczek666
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 3 kwie 2010, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Witam

W tym roku zaczynam przygodę z amatorską uprawą truskawek typu selva jako wisząca. Truskawki te mają dużo rozłogów. Czy te rozłogi mogę użyć jako sadzonki?? czy będę musiał najpierw te rozłogi ukorzenić??

Pozdrawiam
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Dawno, dawno była u nas truskawka Selva,nie byłam zadowolona z owocowania,było mało owoców rozciągnięte w czasie,latem atakował je zmiennik i owoce były zdeformowane.Czytałam że teraz już są lepsze odmiany powtarzające, zdaje się że m.in. Albion, nie interesowałam się tym to nie wiem.

Rozłogi służą właśnie do rozmnażania sadzonek.Nie odcinaj je od rośliny matecznej dopóki trochę się nie ukorzenią albo w gruncie obok rośliny matecznej albo postaw obok mini doniczki z ziemią ogrodniczą i rozłogi powtykaj.Trzeba podlewać.W szkółkach to przy produkcji rozsady chyba odcinają rozłogi i sadzą do multipaletek.

Radzę rozglądnąć się za inną odmianą albo porządnie sprawdzić informacje o Selvie.

Przypomniałam sobie to dopisuję,że Selva reaguje na długość dnia i to wpływa niekorzystnie na ilość owoców a z nowszymi odmianami nie ma tego problemu.
dadeczek666
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 3 kwie 2010, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - uprawa

Post »

;:7

Przeglądając oferty ze szkółki Markiewicza są rożne odmiany truskawek miedzy innymi : amulet, Alioth, Elsanta.

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie. Na początek interesuje mnie tylko uprawa balkonowa truskawek. W miarę zdobywania doświadczenia przeniosę uprawę do gruntu.


Za porady dziękuje :)
kajo
200p
200p
Posty: 297
Od: 29 mar 2010, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Mam pytanie. Chcę posadzić kilka odmian truskawek, ale mam przeznaczone na nie jedno miejsce. Sąsiadka poradziła, aby posadzić je osobno, aby się wzajemnie nie zapylały. Wydawało mi się, że jak posadzę krzaczek to taki będzie do końca i jeśli pobiorę z niego sadzonkę z odrostu za 3 lata, to też taka będzie. Myślałam, że zapylanie ma znaczenie przy rozmnażaniu z nasion, ale ona twierdzi, że już rok później truskawki będą wymieszane. Nie mam ochoty rozstrzeliwać truskawek po całej działce. Proszę o odpowiedź kogoś kto się na tym zna.
Pozdrawiam serdecznie,
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Kajo, to Ty masz rację a nie sąsiadka.
Owoce zbierzesz takie jakie ma dana odmiana a nie skrzyżowane.Jakbyś wysiewała z nasion to byłaby różnica.
Niektóre odmiany(rzadkość) mają żeńskie kwiaty i do lepszego owocowania potrzebują zapylacza tzn. innej odmiany posadzonej co kilka rzędów aby ta je zapylała.
Spokojnie możesz sadzić wymieszane sadzonki.
bozenaS
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 sie 2010, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Jestem początkująca i mam dużo wątpliwości odnośnie uprawy truskawek. Bardzo proszę o poradę. Mam truskawki na agrowłókninie - wypuszczone pędy nie mają jak się ukorzenić. Obcięłam je i wysadziłam do przygotowanej "ramki" z desek wypełnionej ziemią, ponieważ wiosną przyszłego roku chciałabym powiększyć uprawę. Zrobiłam tak, ponieważ w tym roku nie zdążę przygotować miejsca. Czy sadzonkom nic przez zimę nie będzie? Czy się ukorzenią? Czy zostawić je czy przenieść do pomieszczenia? Mam tyle wątpliwości. Z góry dziękuję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”