Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

gienia1230 pisze:Dotarła dziś Gold Milenium, zastąpi Koksę, mam nadzieje, ze nie będę żałować . To już ostatnie nasadzenie jeśli chodzi drzewka, dotrą jeszcze truskawki Ambrozja i Alioth.

Obrazek

Nie wiem czemu mi to zdjęcie przekręciło!!
Witaj Gieniu, ja kocham swoją Gold Milenium, uwielbiam jej owoce, ale niestety weszła w przemienne owocowanie co II rok. I tak jednego roku jest 5 owoców i są dorodne duże jabłka, a w drugim jabłek jest mnóstwo, ale są małe. W następnym roku wezmę się za przerzedzanie zawiązków, może to coś zmieni.
ania1590
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

O, to fajnie, mogłabyś w przybliżeniu porównać smak tych owoców do innych odmian ? Np do smaku Rubina, Elstera, Szampiona , Koksy i np McIntosha. Do której odmiany jest jej najbliżej?
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

Jest rownie slodka jak koksa,ale jest orzeźwiająca , jst krucha, ale jędrna. Nie znam jabłka o podobnym smaku, nie można pomylić.
ania1590
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

Dzięki, mam nadzieje, ze rodzince posmakuje i mnie nie pogonią bo wywalilam właśnie Kokse i wiśnie Sabine by po Koksie wsadzić Groniasta a po Sabinie Gold Milenium.
Pozdrawiam! Gienia.
gienia2000
200p
200p
Posty: 394
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

gienia1230 pisze: ... bo wywalilam właśnie ... wiśnie Sabine ...
. A to ciekawe dlaczego. Ja swoją przesadziłem i liczę na jej owoce. U mnie w szczerym polu w okolicy to tylko odrostówki rosną i Łutówka. Inne to ewentualnie w mieście wśród zabudowań. Sabina posadzona na glinie więc pewnie pójdzie w drewno. Gdzieś mam też Lucynę posadzoną na piasku, ale większą nadzieję pokładam w Sabinie ze względu na termin owocowania.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

W którymś wątku już pisałam co mnie skłoniło do wywalenia Sabiny, ale Ci napiszę. Rosły obok siebie ;
15-letnia Groniasta i 9-letnia Sabina . Monilioza pierwszą dopadła Sabinę, od kilku już lat, Groniasta się długo opierała ale od dwóch lat zaczęły się i na niej pojawiać uschnięte końcówki gałązek, niewiele ale jednak., Mimo oprysków p-ko moniliozie podczas kwitnienia.
W tym roku (fatalnym, to fakt) Sabina już przeszła samą siebie. Każda gałązka - końcówka uschnięta. Już nie mówię, że okropny kwasior, ale na każdym owocku, na każdej wisience gnilne plamki.
Na Groniastej owoce zdrowe, bez plamek, no i oczywiście większe, smaczniejsze - przecież to czerecha . No i zapadła decyzja - kupiliśmy drugą Groniastą !
Pozdrawiam! Gienia.
gienia2000
200p
200p
Posty: 394
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

Groniasta u mnie nie przetrwa. W tym roku Lucyna rosła super i nagle zaczęła usychać. Obciąłem wszystkie suche przyrosty i pod koniec lata pojawiły się zielone liście. Obecnie wygląda OK. W takim razie Sabinę trzeba obserwować. Ewentualnie zostaną drobne odrostówki :)
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

garom pisze:Michale, w szkółce Wyrzykowska, można sobie zamówić/zaklepać odmiany na przyszły sezon. Ja dla pewności tak robiłem i nie było problemu - drzewka były dla mnie zostawione do daty wysyłki jesiennej. :)
Garomie, dziękuję Ci za informację. :) Rozmawiałem wczoraj właśnie z właścicielką i mówiła, że najlepiej zamawiać już w sierpniu. Ale faktycznie, spróbuję zamówić już teraz coś na nowy sezon.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

Pani Karolina jest niezwykle komunikatywna i konkretna, miło się z nią uzgadnia szczegóły i dyskutuje na temat nowych (albo starych) odmian. Sugerowałem jej m.in. poszerzenie oferty o starte odmiany np. o poszukiwaną Kalwilę Jesienną Czerwoną. :)
gienia2000
200p
200p
Posty: 394
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

garom pisze:... co do odmiany Gold Milenium to też mogę potwierdzić ,że jest super. Może nie dla wszystkich bo jak kto lubi twarde albo kwaskowate jabłka to stwierdzi tylko,że są dobre bo jest ta odmiana słodka, soczysta średnio twarda i ma ciekawy (jak dla mnie) posmak. :)
Gdzieś znalazłem, że synonimem nazwy dla Gold Milenium jest Kosztela Wczesna. Czy smak też przypominam jabłka koszteli? Jeżeli tak, to jak bardzo?
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

Hm. podobno o gustach się nie dyskutuje, ale moim skromnym zdaniem to dwie różne bajki. GM jest zwarta ale też krucha, soczysta. Smak GM jest bardziej złożony bo jest i słodka i ma notkę kwasku, a kosztela według mnie to sam cukier. No i pora dojrzewania przemawia na korzyść GM. :)
kwiatek_kw
50p
50p
Posty: 85
Od: 13 wrz 2020, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: płd. Wlkp.

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

Witam, chciałem sprezentować 2-3 jabłonie znajomym. Gustują smakowo w odmianie Szampion (posadzone 2 drzewka). Czy w strach odmianach znajdę alternatywę czy tylko w nowych?
Pozdrawiam Piotr
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

Fionka, wybrane przez Ciebie odmiany nie są najwyższych lotów jeśli o smak chodzi, Jesteś z lubelskiego, więc możesz bardziej wymagające odmiany a przez to smaczniejsze posadzić. Np brzoskwinia reliance jest marna smakowo, o wiele smaczniejsza jest redhaven, inka. Morela somo też jest kiepska i mała, mam zaleszczycką i early orange, są wyśmienite. Wiśnia łutówka jest chorowita, wymaga umiejętnego cięcia a w smaku kwasior, może groniasta?. Zastanów się jeszcze nad odmianami, bo drzewo zanim zaowocuje parę lat rośnie i możesz być do tyłu o ładnych parę lat jak zaczniesz wymieniać na inne lepsze.
ania1590
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”