Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
herkules
50p
50p
Posty: 89
Od: 8 lis 2015, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

Przecież nie wszystkie odmiany rodzą co drugi rok co doskonale wiesz no i można przerywam zawiązki
Jak się nie grabi liści, nie podkłada pod drzewka kory , nie ma przewiewu między drzewkami ( bo gęsto sadzone ) czy nie stosuje zabiegów wyprzedzających to później niech się nie narzeka że choroby to bierze .

Nawet jak coś tam trochę złapie choroba to co z tego jak i tak leci na soki . Dawniej nasze prababcie w ogóle się tym nie przejmowały
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

Podsumowując mój udział w tej dyskusji (bo jest ona trochę off topic w tym wątku) uważam,że według mnie większość starych odmian owocuje przemiennie (oczywiście są też wyjątki). Co do przerywania zawiązków to chciałbym "zobaczyć" jak ktoś kto ma kilkaset drzewek robi to co roku... . Osobiście stosuję na jesień zgrabianie liści i dodatkowo oprysk mocznikiem ale i tak parch potrafi się przyczepić. Życzę powodzenia w takiej uprawie być może to ekstra pomysł, chociaż jak czyta się nasze forum czy też sadowniczy.pl to można wyciągnąć odmienne wnioski, ale podobno najlepiej człowiek uczy się na własnych błędach. Dlatego uważam,że lepiej spróbować niż potem żałować ,że się tego nie zrobiło. :) Powodzenia.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

Nazwa miasta nie jest chroniona przez RODO, browarów w Polsce jest tyle że po prostu nie wierzę że akurat w Twojej okolicy żadnego niema.
Moim zdaniem projekt się kupy nie trzyma, jeśli ktoś uważa inaczej to życzę powodzenia.
herkules
50p
50p
Posty: 89
Od: 8 lis 2015, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

newrom
To była ironia z tym RODO . Napisałem ,że nie podaje bo nie chcę ,żeby inni wiedzieli ,gdzie mieszkam :)
Masz prawo do odmiennego zdania . Niech każdy robi to co uważa za słuszne i przelicza zyski uwzględniając własne czynniki .
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

Wczoraj w centrum ogrodniczym mąż kupił trzy drzewka owocowe;czereśnię Majówkę,czereśnię Draganę Żółtą i Śliwomorelę..Czy warto je sadzić,koszt za wszystkie 28 zł,mam tylko trzy miejsca na drzewka czy raczej kupić coś lepszego??
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

Lepszego pod jakim względem? Myślę, że to Ty decydujesz/wybierasz, jakie gatunki i odmiany są dla Ciebie najlepsze, biorąc pod uwagę własne preferencje smakowe, właściwości danej odmiany oraz warunki stanowiskowe/glebowe itd. Twojego ogrodu.
Pozdrawiam słonecznie, Ika
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

Czereśnia majówka to zdaje się Rivan, o tej porze najlepsza z czereśni. W sezonie pewnie byśmy na nią nie spojrzeli ale w maju to jest coś.
Poza tym nie będzie robaczywa, więc bezopryskowa.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

Czereśnia Drogana Żółta to stara odmiana, rzadko obecnie spotykana. Oprócz koloru jej cechy charakterystyczne to późna pora dojrzewania i niezbyt duże owoce. Ze względu na porę dojrzewania wymaga obowiązkowo oprysku przeciwko robakom. Mam taki jej opis:
Drogana Żółta.
Drzewo są wytrzymałe na mróz i mało podatne na choroby. Plonuje zwykle obficie i regularnie. Owoce dojrzewają w drugiej połowie lipca i 6-7 g . Miąższ jest dość jędrny, słodki, czasami z delikatną goryczką, smaczny. Niestety, podobnie jak owoce większości odmian o żółtej barwie skórki, są one podatne na pękanie i odgniecenia.
W maju dojrzewają też inne odmiany np. Marchijska, ale obecnie najpopularniejszą z tego okresu dojrzewania jest właśnie Rivan.
Co do śliwomoreli to mam ambiwalentne doznania. Miałem taką kiedyś (ponad 20 lat temu) i po 7-8 latach spotkała się ze szpadlem, ponieważ jak dla mnie była dziwna :wygląd śliwki a smak gruszki. Poza tym bardzo u mnie łapała brunatną zgniliznę owoców co przy niezbyt obfitym owocowaniu spowodowało jej eksmisję. Od wtedy nie kupowałem już żadnej śliwomoreli z powodu cholernych trudności z jej usunięciem (taki mi się niestety trafił egzemplarz, a nie miałem podanej wówczas podkładki na której ją zaszczepiono). Musiała być wyrywana ciągnikiem bo miała dziesiątki drobnych korzeni rosnących pionowo w dól pod dużą karpą podpowierzchniową (tak koło 1 m średnicy), dopiero lina i ciągnik dały jej radę. :)
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 913
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

Roman.Miałeś może Śliwonektarynkę?
Czyto już dawno istnieje na rynku, czy to jakiś chwyt reklamowy?
Posadziłem wczoraj, zobaczymy.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

Nie miałem śliwonektaryny bo po doświadczeniach ze śliwomorelą (zabieg wykopywania ciągnikiem i dziwny jak dla mnie smak) zaprzestałem eksperymentów z mieszańcami (z wyjątkiem czerech,bo te akurat miałem (Hortensja, Pandy?) i ostatnio nasadziłem ponownie w tym Gubeńską, Książęcą i Hortencję . Wydaje mi się,że może Lex ma bo chyba o czymś takim pisał? :)
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

Śliwonektaryna też była w sprzedaży...Dzięki za rady ;:180 ,chyba poszukam moreli Harcot bo mam już Early Orange i może czereśni jakiejś wczesnej np Karesova do moich Burlata i Vegi ...A Rivan też mam.Nie wiedziałam,że to właśnie Majówka.I raczej tej śliwomoreli nie posadzę :wit
Pozdrawiam Ewa
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

A może zrób eksperyment i posadź swoją hybrydę międzygatunkową ( skoro już jest kupiona), być może Twoja odmiana być całkiem całkiem. Wykopać zawsze zdążysz... . :)
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

Trochę się tego wyrywania ciągnikiem wystraszyłam bo nie bardzo jest jak wjechać,wąska działka...Chyba że w pierwszym roku owocowania będzie można w razie czegoś wykopać, jeśli owoc będzie słaby.
Pozdrawiam Ewa
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”