Grusza - podcięcie,cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
brauniack
100p
100p
Posty: 127
Od: 6 sie 2008, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żary

Post »

Hehe to prawda ale nie ma to jak dobrzy sąsiedzi. Wszystko zabrali i obiecali kiełbaskę :) Tylko szkoda bo zasiałem trawę ładnie powschodziła a przez upadek gruszy muszę zaczynać od nowa no cóż kto nie ma w głowie ten ma w mięsniach hihi
KrystianDo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 sie 2008, o 00:28
Lokalizacja: wawa

Przycinanie grusz

Post »

Mam grusze 8 letnie. Do tej pory nie owocowały. Przycinał je moj tes co roku ale nie podoba misie ze maja mnostwo drobnych galazek krzyzujących się ze sobą w obrębie obrysu drzewa. Grusze oczywiście nie owocują. Jak mam wyprowadzić te drzewka aby zaczeły owocowac. Intuicyjnie wyciałbym wszystkie chaszce ze środka korony ale co z przyszłym owocowaniem? Nie chcialbym usunac pędów owocowych choc i tak owoców brak wiec mi wszystkojedno :-)
Krystian
saikei
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 2 lut 2008, o 20:19
Lokalizacja: zielona góra
Kontakt:

Cięcie starej gruszy

Post »

Witam. Chciałbym prosić o pomoc w udzieleniu informacji na temat cięcia odmładzającego starej gruszy. Jest to odmiana o owocach średniej wielkości skórka twarda miąższ słodki. Nie wiem jak to odmiana ale mam do niej sentyment ponieważ ogród jest pamiątką rodzinną. zakładam tam sad oraz urządzam sobie rancho na którym mam zamiar odpoczywać.chciałbym odmłodzić to drzewko. nie była cięta ok 10 lat. jak się do tego zabrac , jak drastyczne mogą być cięcia i czy w ogóle zabieg mogę przeprowadzić teraz.Grusza ma ok 5- 6 m wys.Dziękuję za pomoc

Obrazek
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

W pierwszej kolejności zobacz czy nie ma chorych, uszkodzonych, krzyżujących się gałęzi. Cięcie odmładzające u tak starych drzew lepiej rozłożyć na 2-3 lata. Lepiej niech drzewo stopniowo wytwarza nowe pędy wodne.
saikei
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 2 lut 2008, o 20:19
Lokalizacja: zielona góra
Kontakt:

Post »

mam pytanie czy grusza owocuje na starych pędach? chodzi mi o krótkopędy ? i czy powyższa koronę mogę obniżyc o ok 2 metrów?
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Tak patrzę na tą fotkę.. Korona baaaardzo wysoko i nawet po cięciu wysoko będzie. Z ziemi to się z tego drzewa owocu nie urwie. Każde cięcie spowoduje tylko wyrastanie wilków licznych w ilości znacznej i konieczność corocznego ich wycinania.
Im silniej przytniesz, tym silniej odbije.
Można delikatnie, po troszku, od góry, zawsze za jakąś boczną gałęzią rosnącą w dół. Przez kilka lat.
saikei
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 2 lut 2008, o 20:19
Lokalizacja: zielona góra
Kontakt:

Post »

w takiej sytuacji delikatnie ją obniżę pousuwam krzyżujące się pedy zrobie raczej delikatnie a w nastepnych latach popróbuje ją obnizyc. to fakt korona jest wysoko i ziemi nie ma mozliwosci obrywania. czy rany zasmarowywac odrazu maścią?a jeśli nie dam rady zasmarowac bo nie siegne to nic sie nie stanie raczej ?
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Ja z kolei nie widzę tu konieczności jakiś bardzo dużych korekt... raczej, tak jak napisał xipe, jedynie zastosowałbym typowe cięcie fitosanitarne. Owszem - drzewo jest wysokie, ale takie już pozostanie ("ostre" działanie z sekatorem spowoduje tylko odwrotny efekt).... zamiast ładnej korony (jaka jest teraz) - zaburzysz kształt, nieco tylko obniżysz drzewo (pień jest i tak wysoki) a dodatkowo narobisz sobie pracy na kolejne sezony (pędy wegetatywne). Na Twoim miejscu raczej postarałbym się o zakup wysokiej drabiny (przyda się podczas zbiorów) :wink:
PS. co do konieczności zasmarowywania ran po cięciu - aż tak bardzo się nie przejmuj - jeżeli pozostaną drobne pędy nie zabezpieczone - tragedii nie będzie... nie zostawiaj tylko grubych konarów bez maści, bo powierzchnia cięcia jest duża i tym samym "otwarta droga" dla patogenów
Pozdrawiam serdecznie :wink:
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

pomolog wiem że masz bardzo dużą wiedzę ale co do tej gruszy nie specjalnie się z Tobą zgodzę zobacz proszę sobie w mój temat ostatni mój post właśnie od dwóch lat obniżam korony drzew owocowych u siebie poprzez odpowiednie cięcie, eliminację starych zbędnych gałęzi, profilowanie gałęzi jak w przypadku czereśni (to samo robię z innymi owocowymi), wyprowadzanie młodych gałęzi w miejsce starych oraz poprzez szczepienie. Większość tych drzew nim się nimi zająłem na poważnie była około 2 metrów wyższa w koronie gałęzi i strasznie zdziczała z masą wilków idących pionowo w górę. Z tej gruszy również można zrobić niższe o około co najmniej metr do dwóch w koronie drzewo a gałęzie wyprofilować by nawet z ziemi rwać owoce ale to kwestia odpowiedniego cięcia, naciągania gałęzi i co najmniej trzech lat pracy nad drzewem, jeśli ma ono jednak smaczne i wartościowe dla właściciela owoce warto się zająć jej wyprowadzeniem i odmłodzeniem. :wink:
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

A mnie bardzo podoba się ta grusza taka jaka jest. Ma swój urok i daje trochę cienia, pasuje do otoczenia. Po cięciu to już nie będzie to, tylko dodatkowa robota. Cięcie może robić ten, kto na tym się zna, a tak, to tylko niepotrzebne stresowanie drzewa i siebie.
Waleria
cx

Post »

Witam.
Ja też potraktowałbym to drzewo jak drzewo ozdobne.
Oczywiście można sobie robić robotę i zacząć ją ciąć....ale trzeba mieć duuużo czasu,samozaparcia i trochę wiedzy.

Posadź w wolnym miejscu drzewa odmian Cię interesujących,a z tej usuń co chore i suche....stolik pod gruszę i relaks.

Hej.
maciodcember
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 19 maja 2009, o 23:37

Zaniedbana stara grusza

Post »

Witam poniżej prezentuję zdjęcia zaniedbanej gruszy. Jest ona najprawdopodobniej pozostałością po sadzie pradziadka. Zastanawiam się nad jej przycięciem ale dopiero na jesień czy zaznaczone miejsca cięć są prawidłowe? W jaki sposób powinienem prawidłowo ją przyciąć? Czy drzewko wytrzyma takie cięcie? Obrazek
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Nie znam się na cięciu ale mam baardzo starą gruszę - twoja to przy niej maluszek :D
Była cięta silnie, zostały jej tylko dolne gałęzie i na razie nie odbija z konarów.
Za to dolne gałęzie są dosłownie oblepione owocami.
Ciąć raczej nie jesienią, bo lepiej wiosną lub latem kiedy soki krążą w drzewie.
Moja była cięta jesienią, może to był błąd ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”