Grusza - podcięcie,cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
maciodcember
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 19 maja 2009, o 23:37

Zaniedbana stara grusza

Post »

Witam poniżej prezentuję zdjęcia zaniedbanej gruszy. Jest ona najprawdopodobniej pozostałością po sadzie pradziadka. Zastanawiam się nad jej przycięciem ale dopiero na jesień czy zaznaczone miejsca cięć są prawidłowe? W jaki sposób powinienem prawidłowo ją przyciąć? Czy drzewko wytrzyma takie cięcie? Obrazek
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Nie znam się na cięciu ale mam baardzo starą gruszę - twoja to przy niej maluszek :D
Była cięta silnie, zostały jej tylko dolne gałęzie i na razie nie odbija z konarów.
Za to dolne gałęzie są dosłownie oblepione owocami.
Ciąć raczej nie jesienią, bo lepiej wiosną lub latem kiedy soki krążą w drzewie.
Moja była cięta jesienią, może to był błąd ?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

maciodcember takie cięcie wydaje mi się zbyt silne, raczej zastosowałbym wycięcie gałęzi krzyżujących się ze sobą, przycięcie góry ale delikatniej i ogólne prześwietlenie korony. Jeśli chcesz ją odmłodzić i obniżyć dobrze by było tego typu zabiegi rozłożyć na 3-4 lata tnąc oczywiście wiosną. :wink:
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

A co chcesz osiągnąć cięciem? Łatwiejszy zbiór, mniej a lepsze owoce? Przytnij nisko, na niebieskim- w odstępie roku, dwóch. Jeśli zmniejszenie drzewa z kompromisem między wyglądem a produktywnością- to co Czarodziej... naokoło ~ zielonym poziomie.
Obrazek
Z zasady konary, gałęzie ucina się nad rozwidleniem, a nie pod nim- bo zostanie kikut co za kilka lat obrośnie wilkami.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
gluszek20
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 3 kwie 2008, o 18:42

Re: Zaniedbana stara grusza.

Post »

Witam podpinam się do temu mam na swojej działce stara ok 60 letnia grusze chciał bym ją wyciąć lub (przyciąć do kolo 3 m) ponieważ jest zagrożeniem dla domu jak i dla linii energetycznych biegnących w pobliżu. Chciał bym się dowiedzieć czy potrzebne jest jakieś pozwolenie i o jakieś porady jak ściąć tą grusze wrzucę linka do paru fotek dla rozeznania sytuacji. Czekam na odpowiedzi i jakiekolwiek sugestie i porady. Dziękuje i pozdrawiam.

1 http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/bb2 ... ff4f8.html
2 http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5f2 ... 753ad.html
3 http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/135 ... 8109d.html
4 http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b0f ... bd914.html
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Zaniedbana stara grusza.

Post »

Przy wycinaniu drzew owocowych nie jest potrzebne żadne zezwolenie.
Waleria
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Zaniedbana stara grusza.

Post »

Zdrowy rozsądek wskaże Ci na względy techniczne i bezpieczeństwa(w takim miejscu może się nie obejść bez specjalnej ekipy). Gdybyś jednak chciał kiedyś zjeść z niej jakąś gruszkę, to trzeba by ściąć tę z dwóch odnóg, która(o ile dobrze widzę) ma jakieś gałęzie na wspomnianej wysokości- i ściąć wszystko co powyżej. Drugą odnogę można by wyciąć za dwa lata; no -jak bardzo przeszkadza to w roku następnym, ale będzie to większy szok dla drzewa. Jeśli Ci nie zależy, to tnij gdzie pasuje i może coś przeżyje, a może nic.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
gluszek20
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 3 kwie 2008, o 18:42

Re: Zaniedbana stara grusza.

Post »

Myślałem żeby tą jedną odnogę ściąć na jezdnie ruch bardzo mały i do drugiej tez przywiązać linę i przy podcinaniu też ciągnąć to na jezdnie żeby nie uszkodzić linii energetycznej oraz zabezpieczę drogę żeby w tym momencie oczywiście nikt nie przechodził ani nie przejeżdżał i ściąć to na jezdni. A co do owoców to raczej już nie chce tej groszy i chciałbym ja całkiem wykopać ale przed zimą zejść z pniami poniżej linii energetycznych . Chciałem spytać zgłaszać to do rejonu energetycznego żeby na tą chwili wyłączyli prąd, wiem ze wtedy by było bezpieczniej w razie jakichkolwiek nie powodzeń .
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Zaniedbana stara grusza.

Post »

Jak jest ryzyko zerwania linii, to majątek zapłacisz za naprawę- bez względu czy prąd był wtedy właczony, czy nie(acz bez prądu na pewno będzie bezpieczniej i mniejsze jest ryzyko uszkodzeń w odbiornikach). W moim rejonie elektrycy jeżdża raz-dwa razy w roku ze zwyżką, piłą łańcuchową i robią porządek z roślinnościa pod linkami. Na wysokości 1,5m poniżej linii zetną ją po Twoim telefonie za darmo; jak wyrzucisz stówkę, to zetną(i porąbia :wink: ) całą.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zaniedbana stara grusza.

Post »

maciodcember -jakoś tego nie widzę...
Grusza wielka i ładna. Jeśli zdrowa... zostawił bym, jako pamiątkę po pradziadku.
Chcesz gruszek- posadź młode drzewa.
Trudno Ci będzie to radykalnie obniżyć. Można, etapami, ale po co. Silne cięcie spowoduje silne wybijanie "wilków", z których musisz ukształtować nową koronę. I jeśli zaczniesz- to pamiętaj, że musisz ciąć corocznie. I umiejętnie. Przy cięciu grubych konarów powstaną duże rany- nie jestem pewien, czy ulegną "zalaniu" przez kallus. A wtedy masz jak w banku procesy gnilne. Tym bardziej, że głowę dam, że wewnątrz jest martwe drewno- po pamiętnych mroźnych zimach.
Twoje drzewo- decyzja też należy do Ciebie.
Awatar użytkownika
misia
500p
500p
Posty: 783
Od: 28 lip 2006, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Grusza wyciąć czy zostawić?

Post »

Witam,

Proszę Was o radę odnośnie starej gruszy, która zarosła całkiem jeden z moich ogródków. Ma około 90 lat.
Owoce z niej na 2 dzień po zerwaniu nie nadają się do zjedzenia - gniją. Jest bardzo wodnista - można jeść zaraz po zerwaniu :)
Gruszki są małe (wyglada troche jak dzika).
Wyciąga cała wodę z ogródka jak ma dużo owoców - w tym roku tak było.

Nie wiem czy ją mocno przyciąć czy całkiem wyciąć. W jej sąsiedzwie rosną 4 różaneczniki i piwonie.

Tak wyglada:

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, Beata
Ogród Misi
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Grusza wyciąć czy zostawić?

Post »

Piękne drzewo, ale jeśli to dziczka to chyba nie ma sensu zostawiać na miejscu. No chyba, ze chciałabyś zaszczepić ja jakaś odmiana szlachetna. Moi faworyci to Konferencja i Dikolor :)

Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Grusza wyciąć czy zostawić?

Post »

No cóż, na to pytanie tylko ty możesz sobie odpowiedzieć. Drzewo jako owocowe jest bezwartościowe, natomiast ma bardzo ładną koronę i, jak dla mnie, pełni funkcję bardziej ozdobną. Z drugiej strony ja jestem zwolenniczką własnych owoców, więc posadziłabym jakąś porządną odmianę. Z przeszczepianiem też można się pobawić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”