Egzotyczne odmiany drzew

Drzewa owocowe
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Egzotyczne odmiany drzew

Post »

"Wyhodować" - w sensie posiać nasiona czy posadzić rośliny oczywiście się da. Potrzymać w doniczce, wychuchać i jakiś tam zielony pęd - ku oczu uciesze - mieć :) Ale droga od posiania/posadzenia do otrzymania owoców to już zupełnie inna historia :D
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
LilaRose
200p
200p
Posty: 385
Od: 22 paź 2009, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Egzotyczne odmiany drzew

Post »

pomolog pisze:"Wyhodować" - w sensie posiać nasiona czy posadzić rośliny oczywiście się da. Potrzymać w doniczce, wychuchać i jakiś tam zielony pęd - ku oczu uciesze - mieć :) Ale droga od posiania/posadzenia do otrzymania owoców to już zupełnie inna historia :D
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Dokładnie. Co wyszukiwarka potwierdzi. :D
Pozdrawiam- Liliana
Awatar użytkownika
kaczmar005
200p
200p
Posty: 372
Od: 17 lip 2010, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Egzotyczne odmiany drzew

Post »

LilaRose pisze:
Sebassutian pisze:Witam. Jest może możliwość wyhodowania u nas (w Polsce) jakiejś z odmian Mango, Liczi lub Awokado?
Wszystko się da. Łącznie z granatem i imbirem z kłączy(tych sklepowych, świeżych).
W domu owszem, ale my jesteśmy w dziale "Rośliny w OGRODZIE i na Działce" dlatego moja odpowiedz brzmiała i brzmi nie.
Awatar użytkownika
Sebassutian
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 10 lut 2011, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. Małopolskie okolice Wadowic

Re: Egzotyczne odmiany drzew

Post »

Aha dzięki :wink:
Rośliny to nasza przyszłość.
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Egzotyczne odmiany drzew

Post »

Nie widzę nigdzie wątku konkretnie poświęconego liczi, więc spytam tutaj, najwyżej zostanę odesłana :)
Mam 6 sztuk małych liczi. Nie znam ich dokładnego wieku - kupione jako sadzonki jakiś czas temu, ale już całkiem podrośnięte. Trochę chucham na nie i dmucham. Zaszkodzę im, jeśli wystawię je na zewnątrz? Póki co na parapecie mi się mieszczą, więc to nie problem, ale może skorzystałyby, wystawione na słoneczko? Jak z temperaturą w nocy, dadzą radę? U mnie jest teraz w nocy min. 8, max. 17 stopni, utrzymuje się ostatnio w okolicach 12.
Obrazek
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Egzotyczne odmiany drzew

Post »

Temat o liczi istnieje ale w sumie to też dobry temat.
Liczi spokojnie może byc wystawione na dwór bez wnoszenia do domu. Miałem kilka lat temu wkopanego w grunt(małą sadzonkę), dobrze rosło, ale niestety ktoś nieświadomy wykosił to kosiarką żyłkową :p.
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Egzotyczne odmiany drzew

Post »

O, no proszę, a wyszukiwarka mnie tylko tu wysłała.
Ok, dziękuję. :) Byłam pewna, że to chucherko jest zbyt delikatne. To w takim razie w najbliższym czasie cała szóstka idzie się hartować i zalicza eksmisję, zwolni mi się przynajmniej parapet.
Liczi ścięte kosiarką... auć, to musiało boleć!
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Egzotyczne odmiany drzew

Post »

Czy ktoś ma gujawę truskawkową i może mi powiedzieć, czy wszystko z moją dobrze (i czy to aby na pewno g. truskawkowa)?
Obrazek
Mam dwie, obie ok. dwuletnie. Rosną pięknie, ale jak krzaczory, a nie drzewka, których się spodziewałam. Poza tym czerwienieją im czubki. Liści chyba nie zamierzają tracić, nie zrzuciły do tej pory ani jednego.
Mam też nieśpliki, które zbyt okazale nie wyglądają, ale wiem przynajmniej, jaki robiłam z nimi błąd przez cały sezon. Zła ziemia. Po przesadzeniu pod koniec lata do podłoża z dużą ilością kupnej kory sosnowej (ok. 50% ciężkiego, uniwersalnego podłoża i tyle samo kory, wszystko wymieszane) nieśpliki w końcu zaczęły odbijać i puszczać ładne liście. To tak, jakby ktoś się zastanawiał, czemu drzewko nie rośnie i nawet młode liście wychodzą brzydkie i brązowe - w internecie nic o tym nie ma, ale najwyraźniej potrzebuje dość luźnej, kwaśnej ziemi.
Obrazek
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Egzotyczne odmiany drzew

Post »

Ja nieśpliki mam w zwykłej ziemi pH 5.5-6.5 i rosną normalnie.
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Egzotyczne odmiany drzew

Post »

A to ciekawe. Zmierzę jutro, jakie pH jest u mnie przez tak duży dodatek tej kory, pH-metr mam w domu.
W każdym razie mocno poprawiło się od przeprowadzki, wcześniej rozkładałam ręce, bo robiłam wszystko co mogłam, a nawet młode liście wychodziły już w połowie brązowe i dziwnie kruche, a internet nie mówił o tym ani słowa, na forum też raczej szczątkowe informacje. Może trafiła mi się wtedy trefna ziemia, że przesadzenie naprawiło problem? Albo mam jakąś inną odmianę? Ciężko mi stwierdzić, to dopiero mój pierwszy rok z tym drzewkiem i mam tylko dwie sztuki.


edit:
znalazłam zdjęcie tego samego nieśplika zaraz po przesadzeniu do nowej ziemi. Dodam, że nie było tu mowy o żadnych uszkodzeniach mechanicznych, bo nieśplik jest osłonięty przed wiatrem naprawdę wysokim płotem, nikt koło niego nie przechodzi, nie tyka. Owadów też na nim raczej nie napotykam. Te młode liście już zdeformowane takie wyrastały.
Obrazek
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Egzotyczne odmiany drzew

Post »

Kora to raczej zakwasza glebe
zwojtek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 11 sty 2015, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Niski
Kontakt:

Re: Egzotyczne odmiany drzew

Post »

Pizza pisze:Czy ktoś ma gujawę truskawkową i może mi powiedzieć, czy wszystko z moją dobrze (i czy to aby na pewno g. truskawkowa)?
Obrazek
Mam dwie, obie ok. dwuletnie. Rosną pięknie, ale jak krzaczory, a nie drzewka, których się spodziewałam. Poza tym czerwienieją im czubki. Liści chyba nie zamierzają tracić, nie zrzuciły do tej pory ani jednego.
Obrazek
Mam gujavę truskawkową, wygląda podobnie do Twojej. Rośnie u mnie w szklarni całorocznej ogrzewanej. W tym roku miałem pierwsze owoce.
https://www.ciekawerosliny.pl/forum/vie ... 43&p=14709
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Egzotyczne odmiany drzew

Post »

O, dziękuję, faktycznie wygląd się zgadza. To dobrze wróży, tak szybko owoce. :) Choć u mnie warunki gorsze, nie dysponuję szklarnią, tym bardziej ogrzewaną, więc na czas mrozów będzie schowana.
Skoro miałeś owoce, to może napiszesz coś o ich smaku, proszę? Co szukam, to znajduję inne informacje - to że mdła, to że słodka, że zapach truskawki, a sprzedawcy na allegro to już w ogóle odlatują z opisami i twierdzą, że smak też truskawkowy. Normalną gujawę miałam okazję próbować, ale truskawkowej nie. Jest podobna?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”