Śliwa - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
cx

Post »

Witam.
http://s6.zapodaj.net/70898790.jpg.html
http://s6.zapodaj.net/70898790.jpg.html
Tu masz dwie propozycje cięcia tej śliwy.Sama musisz podjąć decyzję o co Ci chodzi.Czy chcesz ją tylko obniżyć zdjęcie nr2 ,bo nie przeszkadza ci kształt i rozległość jej korony...Czy chcesz ją odmłodzić i uformować trochę bardziej kształtnie-zdjęcie nr 1.Jeżeli wybierzesz odmłodzenie to czekają Cię kolejne cięcia w przyszłym sezonie lub w tym po zbiorach- o ile jest to odmiana owocująca do połowy sierpnia.Nie można podczas jednego cięcia usunąć więcej konarów niż zaznaczyłem.
Co do tej pierwszej staruszki,no cóż wygląda na to ,że jest już dość stara i nie ma tyle wigoru aby się odmładzać.Można spróbować usunąć jeden z konarów około 20cm nad rozwidleniem,być może puści jakies nowe przyrosty ,ale to wątpliwe.Poza tym myślę ,że może sobie tak rosnąć dalej.I trzeci przypadek,chyba najładniejsza z tych trzech tylko ktoś jej poharatał pień i to trudna sprawa.Jeżeli ma smaczne owoce a zdecydowaliście się ją usunąć to można to zrobić "na raty",najpierw przyciąć pień poniżej tej rany,na zdrowym drewnie.I tak zostawić,jeżeli wybiją nowe pędy to wtedy macie odmłodzone drzewo,jeżęli nie wybiją to w wakacje ją usuniecie ostatecznie.Sadzić nową śliwę na tym miejscu radzę najwcześniej po rocznej przerwie.
Hej.
PS Zauważyłem ,że mi coś zjadło jedno zdjęcie i są takie same,jeżeli chcesz ją tylko obniżyć to napisz to jeszcze raz się pobawię,hej.
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Śliwa wiśniowa( Prunus cerasifera ) 'Nigra'.

Post »

Dostałem wczoraj od rodzinki śliwę wiśniową 'nigra'. kupili ją przejazdem, miała 'metkę' czyli wszystko ok. proszę wypowiedzcie się czy to jest okaz szczepiony? czy po prostu ona ma taki pokrój. jaką wiekość osiągnie to drzewko?różne źródła mówią: od 2m wysokości do 5m.
Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam. Mirek.
Awatar użytkownika
lebiodka
50p
50p
Posty: 83
Od: 19 maja 2007, o 22:52
Lokalizacja: pojezierze drawskie

Post »

Witaj Krzysiu!
Jestem Ci ogromnie wdzięczna za poradę ;:48 nareszcie coś konkretnego wiem, przyznam że myślałam o tym iż największa śliwka ma zbyt wiele głównych konarów ale brak wiedzy = niepewność i niezdolność do podejmowania dobrych dla drzewa decyzji.
Przydałoby się obniżyć tą śliwkę bo wspinanie się po drabinie po owoce jest bardzo niewygodne ale dopiero tu zajrzałam i decyzja jeszcze nie jest podjęta.
Muszę skonsultować te cięcia żeby później nie było płaczu pod drzewem :wink: Napiszę co postawiliśmy.
Ta "najładniejsza" śliwka ma pyszne owoce, większe, różowawe i słodkie. mama by się popłakała gdyby nie odbiła po całkowitym ścięciu... sama nie wiem.
Jeszcze raz dziękuję, fantastycznie otrzymać rzeczową radę ;:11

p.s.-czy można ciąć teraz czy zaczekać do końca kwitnienia?
Pozdrawiam ciepło - lebiodka
"Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą (...)"
cx

Post »

Witam.
Jeśli Twe drzewa są też na Twym pięknym Pojezierzu to spokojnie jeszcze możesz ciąć teraz.Patrząc na swoje śliwy i biorąc około 7 dni różnicy na wcześniejszą wegetację u nas,to jeszcze masz około tygodnia.
Hej.
Awatar użytkownika
lebiodka
50p
50p
Posty: 83
Od: 19 maja 2007, o 22:52
Lokalizacja: pojezierze drawskie

Post »

Witam.
Rzeczywiście wegetacja u nas opóźniona i to sporo! Jednak pąki na drzewach jakby zaczęły się budzić. Oczywiście jest ślicznie -jak to na pojezierzu, jeszcze tydzień i zieleń wybuchnie:wink:
Krzysiu -jeśli jest taka możliwość bardzo proszę o instrukcję dot. obniżenia całego drzewa. Cała rodzina poparła tę wersję więc czas działać bo już ostatni dzwonek.
Z góry dziękuję i pozdrawiam!
"Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą (...)"
Awatar użytkownika
lebiodka
50p
50p
Posty: 83
Od: 19 maja 2007, o 22:52
Lokalizacja: pojezierze drawskie

Post »

Jeszcze jedno pytanie: jak ściąć tą "najładniejszą" śliwkę? Poniżej rany na pniu -ok. ale jakie ma być nachylenie cięcia -czy tylko lekkie wystrczy i czy przed posmarowaniem rany maścią ogrodniczą powinna ona przyschnąć? Pień będzie wtedy wysoki na jakieś 30-35cm.

Pozdrawiam.
"Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą (...)"
cx

Post »

Witam.
http://s4.zapodaj.net/9743135.jpg.html
Prawą gałąź masz w dwu wariantach-do wyboru...cobyś miała trudniej :lol:
Rany po cięciu smarujemy od razu.
To chore drzewo-cięcie zawsze robimy pod minimalnym pochyleniem ,aby na nim woda się nie gromadziła,ważne any robić to ostrym narzędziem,tak aby miejsce cięcia było gładkie-lepiej się goi.Lepiej posmarować rany czyms innym:emulsja(zewnętrzna) plus 3%Miedzianu a z gotowych Funaben(obecnie Funaben Eko).
Myślę jednak ,że lepiej poczekaj z robotą do czasu po kwitnieniu,bo pewnie już pąki ruszyły.
Powodzenia,hej Krzyś.
Awatar użytkownika
lebiodka
50p
50p
Posty: 83
Od: 19 maja 2007, o 22:52
Lokalizacja: pojezierze drawskie

Post »

Dzień dobry.
Krzysiu dzięki dzięki dzięki! ;:2
Właśnie wróciłam z działki, nie wiem czy pąki "ruszyły", są małe, bardzo jasne i zwarte. Grubsze są na gruszach, na czereśniach,wiśniach.
Łatwo oczywiście nie będzie -obydwa rozwiązania mi się podobają ale pozostawię ta gałąź dłuższą, ze względu na mamę, która uważa że ścinając gałęzie na których "widzi już" owoce - czynię coś w rodzaju świętokradztwa hheh... Po prostu dla jej lepszego samopoczucia /to się chyba nazywa cena świętego spokoju :wink: /

Pan w ogrodniczym powiedział, ze funaben nie jest już dopuszczony do powszechnej dystrybucji, że należy teraz mieć jakieś przeszkolenie by go stosować, to "ulepszenia" unijne podobno ale znajdę coś z zaproponowanych przez Ciebie mazideł.
Jeszcze raz dziękuję Krzysztofie, miłego wieczorku.
"Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą (...)"
cx

Post »

Witam.
To tylko na koniec ,informacja która może być przydatna dla innych.I owszem, wycofano Funaben,ze względu na wycofanie s.a. w nim zawartej.Jednak obecnie producent proponuje nowy produkt,bez tej zakazanej substancji i nazywa się on Funaben Eko.I jest dopuszczony do obrotu i stosowania w Polsce.
Hej.
Awatar użytkownika
lebiodka
50p
50p
Posty: 83
Od: 19 maja 2007, o 22:52
Lokalizacja: pojezierze drawskie

Post »

Witam.
Podnoszę temat w związku z niedostatecznym jego zrozumieniem :oops:
Proszę o informację, jak wyglądają gałęzie wyrastające węzłowo /Te, które należy wyciąć podczas cięcia śliw./

Z moich poszukiwań w googlach wynika, że węzły są to miejsca na gałęziach -z których wyrasta jednocześnie kilka pędów. Miejsce takie jest zazwyczaj zgrubiałe i brzydko przerośnięte.
Dobrze??? :roll:

Więc jeśli na moich drzewkach występują takie gałęzie to powinnam je usunąć? I jak usunąć: tylko węzły, czy odciąć gałęzie z fragmentami węzłów czy może całe gałęzie z węzłami należy wyciąć i poczekać na wybicie nowych?
Czy może wyciąć tylko gałęzie wyrastające z węzła (skrócić je) a same węzły pozostawić?
Ale namotałam... [/i]
"Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą (...)"
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

lebiodka pisze:Witam.
Z moich poszukiwań w googlach wynika, że węzły są to miejsca na gałęziach -z których wyrasta jednocześnie kilka pędów. Miejsce takie jest zazwyczaj zgrubiałe i brzydko przerośnięte.
Dobrze??? :roll:
Nie. Węzeł to miejsce na pędzie, z którego wyrastają pędy, liście, kwiatostany, ewentualnie korzenie. Odcinki pomiędzy tymi miejscami nazywamy międzywęźlami.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
lebiodka
50p
50p
Posty: 83
Od: 19 maja 2007, o 22:52
Lokalizacja: pojezierze drawskie

Post »

Dziękuję pomologu!
Tylko teraz nie wiem jak ma się do tego rada "wyciąć gałęzie rosnące węzłowo". Czy chodzi o zachowanie schematu: pień - gałęzie boczne - odnogi tych gałęzi (pędy boczne) i za nimi cięcie? Cięcie na krótkopędy?
Teraz to już pewnie pełna kompromitacja... chyba muszę kupić jakąś fachową książkę. :oops:
Pozdrawiam ciepło.
"Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą (...)"
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Książkę fachową przydałoby się kupić, ale nie używaj absolutnie słowa kompromitacja :wink: Kompromitacja jest wtedy, kiedy student III roku ogrodnictwa nie potrafi znaleźć rzędu śliw w sadzie, a nie kiedy osoba nie związana zawodowo z sadownictwem pyta o szczegóły formowania koron... Po to jest forum, żeby pytać, jak czegoś nie wiesz czy nie rozumiesz. Cały czas się zastanawiam o co chodzi z tą radą... może chodzi o pędy wyrastające okółkowo? Taka sytuacja ma miejsce, kiedy z jednego miejsca na gałęzi wyrastają pędy w różnych kierunkach (typowe głównie dla czereśni, ale zdarza się i w śliwach). Wtedy generalnie usuwamy te, rosnące do wnętrza korony (będą przeszkadzać i nie ma z nich pożytku), a zostawiamy pędy kierujące się na zewnątrz (a które i ile to już sprawa konkretnego przypadku). Ideałem byłyby tu wykonane przez Ciebie zdjęcia - wtedy zawsze jest coś łatwiej doradzić...
Pozdrawiam serdecznie :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”