Śliwa - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
atka
100p
100p
Posty: 113
Od: 3 wrz 2008, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Śliwa - cięcie

Post »

To w takim razie mniejszą zostawiam bez cięcia, a starszej przytnę przewodnik. Dzięki za odzew.
Joasia
katasza
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 sie 2013, o 16:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - cięcie

Post »

dziś ogarnęliśmy z mężem mały sad śliwkowy, w którym rosło kilka drzew wiśni. po wycięciu wiśni i posprzątaniu okazało się, że śliwy - węgierki mają nawet 6-7 metrów.
nie ma mowy o ich zbieraniu nawet z drabiny. myślę o cięciu, jednak obawiam się tego ponieważ te wysokie śliwy mają jeden lub dwa długie konary ciągnące w górę, a dopiero potem koronę. to pewnie efekt skutecznego zagłuszania przez wiśnie. teraz miały by dużo miejsca niżej. drzewa mają ok 20-30 lat. nie należą do najmłodszych.

czy jest sposób by koronę wysokich śliw zniżyć?
grzesiek1209
50p
50p
Posty: 88
Od: 4 cze 2013, o 08:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Piwonin

Re: Śliwa - cięcie

Post »

atka pisze:To w takim razie mniejszą zostawiam bez cięcia, a starszej przytnę przewodnik. Dzięki za odzew.
Atka

Koniecznie przygnij najniższe gałązki do pozycji poziomej pozostawiając jedną gałąź jako przewodnik. Możesz to zrobić za pomocą sznórka. Po miesiącu zdejmij sznurek. Na wiosnę (może być i w kwietniu) przytnij wierzchołek nowego przewodnika o jakieś 10-15 cm od góry aby wzmocnić przewodnik. Możesz nawet wbić jakąś tyczkę aby ten przewodnik ładnie poprowadzić. W kolejnym roku zrób jeszcze raz zabieg skrócenia przewodnika a następnie co roku spróbuj skracać przewodnik na długość około 6-10 cm. Będziesz mieć piękne drzewko z silnym przewodnikiem i gałązkami na piętrach (tam gdzie przytniesz poniżej drzewko obłoży się gałązkami)
Pozdrawiam,
GP
grzesiek1209
50p
50p
Posty: 88
Od: 4 cze 2013, o 08:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Piwonin

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Katasza, spróbuj zrobić coś takiego : http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ba8 ... ed6be.html
Pozdrawiam,
GP
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5840
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Moja śliwka w tym roku pierwszy raz zaowocowała, ale śliwki są niestety robaczywe a na dodatek drzewo już zgubiło liście. Myślę ,ze brakuje jej oprysków na choroby grzybowe i na owady ,ale proszę o poradę ,kiedy to zrobić i czym
grzesiek1209
50p
50p
Posty: 88
Od: 4 cze 2013, o 08:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Piwonin

Re: Śliwa - cięcie

Post »

No cóż. mogę poradzić Ci w tym momencie jedyną słuszną drogę jaką jest kupno Programu Ochrony Roślin Sadowniczych. Tam znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.
Pozdrawiam,
GP
Arnika2
200p
200p
Posty: 256
Od: 11 mar 2013, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Pelasiu
Tu jest odpowiedz kiedy http://piorin.gov.pl/sygn/start.php
a czym to już łatwiej np. http://ogrody-talarczyk.pl/terminarz/owocowe_1.html
Mi bardzo te stronki pomogły. ;:7 Oprysk robiłam zgodnie z zaleceniami PIORINu ...robaków 99% mniej.
Awatar użytkownika
atka
100p
100p
Posty: 113
Od: 3 wrz 2008, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Grzesiu, bardzo Ci dziękuję za rady :D Niestety zdążyłam już przyciąć śliwy jak uważałam, zanim napisałeś. W dużej skróciłam nieco przewodnik, trzy gałęzie i wycięłam to, co się krzyżowało. W małej trochę skróciłam gałęzie, wybrałam jedną na przewodnik i zostawiłam ją bez cięcia. Nie zdążę już w tym roku przygiąć gałęzi (działkę mam 200 km od miejsca zamieszkania), ale zrobię to na wiosnę. Wtedy też przytnę przewodnik i przywiążę go do tyczki. Mam nadzieję, że jakoś strasznie tym śliwom nie zaszkodziłam robiąc coś "na czuja".
Joasia
Basia3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 paź 2013, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Cięcie śliwki

Post »

Witam,
proszę o pomoc w cięciu jesiennym śliwki węgierki. Śliwka ma 7 lat, w tym roku miała tylko 6 śliwek. Zawsze cięłam ją w okresie września, po zebraniu owoców (gałęzie krzyżujące się i wilki). Wydaje mi się, że ma ona za dużo gałęzi, chociaż wyczytałam w publikacjach ogrodniczych, że węgierki zbytni się nie tnie.

Bardzo proszę o Waszą opinię:

https://picasaweb.google.com/1010148043 ... directlink

Pozdrawiam
Basia
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Cięcie śliwki

Post »

Nie sądzę, żeby cięcie węgierki było teraz dobrym pomysłem. :lol:
Odłóż temat do marca.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Basia3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 paź 2013, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - cięcie

Post »

ale właśnie wszędzie opisują, że najlepiej ciąć jak najwcześniej, zaraz po zebraniu owoców... proszę o pomoc w ocenie, które gałęzie powinnam wyciąć
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Po zebraniu owoców, tak. ;:173 Tylko nie tych, które dojrzewają jesienią.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
lucas070707
100p
100p
Posty: 187
Od: 10 wrz 2012, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Po zbiorach węgierek (w tym roku była to pierwsza połowa września) ograniczam się tylko do usunięcia uschniętych lub uszkodzonych konarów (cięcie typowo sanitarne). Przy tym zasmarowuje większe rany funabenem. Jeśli drzewo wymaga większego formowania czy cięcia to najlepiej poczekać do wczesnej wiosny. To nie prawda, że śliw się nie przycina, może nie trzeba o nie dbać tak jak o jabłonie, ale jeśli zależy nam na konkretnym kształcie korony, to warto od czasu do czasu coś usunąć albo przygiąć :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”