Śliwa - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Kerni
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 7 wrz 2008, o 21:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytów

Jak i kiedy przyciąć śliwy?

Post »

Na wstępie "Dzień dobry" - witam wszystkich forumowiczów ;-)

Niedawno udało mi się przejąć atrakcyjnie położoną działkę w ogródkach działkowych.

Na działce rosną mi m. in. 2 śliwy (jedna ma owoce żółte, druga niebieskie).
Śliwa o niebieskich owocach ma ok 2,5 m wysokości, natomiast o żółtych ok 7m.
Niestety nie były przycinane i są dosyć mocno zdziczałe (gęste suche gałęzie i kolce w koronie)
Nie chcę rozpoczynać mojej przygody z ogródkiem od wycinania starych drzew - tym bardziej że nie ma ich za dużo.

Mam zatem pytanie:
czy takie śliwy da się jeszcze odratować?
Jak i kiedy je ewentualnie przyciąć?


Pozdrawiam,

Kerni
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Wklej zdjęcia drzew. :D
Kerni
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 7 wrz 2008, o 21:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytów

Post »

majjo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 21 lip 2008, o 13:05
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Post »

Witam!
Podłączam się pod pytanie.
Mam na działce śliwki węgierki i jedną żółtą (sory, nie wiem jak się nazywa). Część gałęzi przeszkadza mi i chciałbym je obciąć. Nie wiem w jakim okresie można, aby nie uszkodzić drzewa i jak duże konary można obciąć bez szkody dla rośliny.
Z góry dziękuję!
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Drzewa pestkowe zaleca się ciąć po zbiorach owoców. Większe rany należy zabezpieczyc preparatami grzybobójczymi i grzybostatycznymi a drzewa opryskać przeciwko podstawowym chorobom drzew pestkowych.
cx

Post »

Witam.
Optymalny termin cięcia śliw podał ktoś wyżej.Jest tylko jedno ale,niestety nie można go stosować do śliw późnoowocujących.Dla Mazowsza optimum cięcia pestkowych:śliwy,czereśnie wiśnie to oczywiście po zbiorach ale nie później jak do września.Już tnąc w trzeciej dekadzie sierpnia narażamy nasze drzewa na infekcję przez jedną z groźniejszych-bo nieuleczalnych -chorób jaką jest srebrzystość liści.Odmiany późne ,poleca się ciąć np tuż po kwitnieniu.Oczywiście ,jak również zauważył przedmówca ,rany należy smarować np emulsja+2%miedzianu.
Odmładzanie starych drzew pestkowych nie jest takie proste i oczywiste.Generalnie należy rozłozyć je w czasie na dwa trzy lata,tak aby w jednym roku nie usuwać więcej jak 3-5 silnych konarów.A i z cięciem szczegółowym lepiej nie przeginać,bo możemy uzyskać las "wilków'.
Powodzenia,hej.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Krzyś ma rację - im silniej drzewo jest cięte, tym bardziej pobudzamy je do wzrostu wegetatywnego... a zbyt późny termin cięcia obok zwiększonego ryzyka uszkodzeń mrozowych w czasie zimy powoduje także możliwość wystąpienia chorób (srebrzystość o której wspomniał Krzyś, brunatna zgnilizna czy choroby kory i drewna
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Post »

Mam pytanie, jak powinno się prowadzić śliwę, tak ja jabłoń, czy jakoś inaczej. Ktoś mi mówił, że śliwa powinna mieć tylko jeden pęd główny. Czy to prawda?
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

maakita pisze:Mam pytanie, jak powinno się prowadzić śliwę, tak ja jabłoń, czy jakoś inaczej. Ktoś mi mówił, że śliwa powinna mieć tylko jeden pęd główny. Czy to prawda?
Form prowadzenia drzew owocowych jest kilkadziesiąt.
cx

Post »

Witam.
Jest zdecydownie za późno na bezpieczne cięcie Twojej węgierki.Najbliższy optymalny termin-pod koniec kwitnienia ,w pogodny wiosenny dzień.
Hej.
x-o-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1045
Od: 3 cze 2007, o 20:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Krzyś66
Dzięki bardzo za odpowiedź, poczekam do wiosny.. Nawet lepiej bo teraz pada i pada i zimno i mokro, jeszcze by się jakie choroby ... :)

pozdrawiam
Ewa
Awatar użytkownika
HalinaK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9423
Od: 12 paź 2008, o 11:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post »

Witam serdecznie !
Cieszę się, że mogłam tu poczytać na temat podcinania drzew owocowych :-)
Cieplutko pozdrawiam, Halina ;:194
W moim ogródeczku :wink: HalinaK-linki :D
Awatar użytkownika
lebiodka
50p
50p
Posty: 83
Od: 19 maja 2007, o 22:52
Lokalizacja: pojezierze drawskie

Post »

Witam :D
Chodziłam dookoła z sekatorem i ... to nie jest jednak proste :mrgreen:
Mam na działce trzy śliwy, zaniedbane i fatalnie niegdyś prowadzone. Wiem, ze nigdy nie będzie nawet poprawnie ale na pewno można jakoś polepszyć ich żywot. Będę ogromnie wdzięczna za wskazówki dotyczące wykonania cięcia. Wiem wiem... przeczytałam już sporo o zasadach ale nadal nie wiem jak się do tego zabrać (łatwiej było decydować pryz jabłonce i gruszy) :roll:
Wklejam link -na razie jeden, do zdjęcia niebożątka:

Obrazek
Działa?
"Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą (...)"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”