Śliwa - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Ja tam nigdy nie poziomowałem gałęzi śliw,czereśni, grusz, wiśni ani brzoskwiń. Uznałem,że jedynie u jabloni ma sens prowadzenie bocznych konarów i gałęzi w poziomie by zwiększyć wielkośc plonowania. Natomist u innych gatunków prześwietlam tylko koronę (by zwiększyć doświetlenie owoców) i przycinam boczne galęzie tak by odrastały z pąka pod daną gałęzią a nie nad nią (bo wtedy idzie on jak szalony w górę). Usuwam także wszystkie gałęzie rosnące do środka korony u wszystkich gatunków. Ale każdy robi jak uważa, bo w końcu to jego drzewko/sad.... . :)
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa - cięcie

Post »

toolpusher, tylko na gruszy odginałam konary i nie mogłam sobie przez parę lat poradzić z mnóstwem wilków - ale dałam radę, byłam konsekwentna i wszystkie usuwałam i to szybko póki były małe i zielone, nie zdrewniałe , to i ran nie było po ich wyłamaniu . Potem się jakoś uspokoiło, chyba grusza skapitulowała :D :D
Pozdrawiam! Gienia.
OlmerPL
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 wrz 2020, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z dużą śliwą

Post »

Witam wszystkich. Trzy tygodnie temu stałem się właścicielem działki typu ROD i pomijając jej kształt (na stoku wzgórza) to innym problemem jest śliwa znajdująca się na jej terenie. Na oko ma z sześć metrów, a może nawet więcej. Zdjęcia poglądowe:
Obrazek
Obrazek

Nie chce się jej pozbywać, ale na moje kompletnie nie wprawne oko to chyba wypadało by ją przyciąć. Teraz pytanie do was, jak do tego podejść? Dotychczas szukając informacji na temat przycinania, to największy omawiany przypadek to były drzewa max dwumetrowe.

Na pewno powinienem przerzedzi gałęzie ale co z górną częścią? Czy powinienem ustalić sobie jakąś wysokość, np. 4 metry i ściąć wszystko powyżej?
No i drugie pytanie, kiedy ciąć? Jak jesień rozkręci się na dobre czy już we wrześniu można?
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - cięcie

Post »

A czemu rączęta tak swędzą? Niby dlaczego "wypada", że co, celebrytki tak głosza w TiVi? :lol:

Czy coś jej dolega?
Wygląda dobrze, przynajmniej na foto.
Przyjrzałbym się uważnie temu dziwnemu rozgałęzieniu konarów, czy tam coś się nie dzieje; wygląda że jest jeden suchy, to taki z należną starannością usunąć.

Suche, martwe gałęzie możesz jeszcze teraz, żywego drewna już raczej nie.
Innemy słowy: we wrześniu już nie można.
Śliwy najbezpieczniej przycina się w okresie późniejsza wiosna-lato, do sierpnia.
Zatem z korony usunąć suche gałęzie - i z wiosną uważnie popatrzyć czy gdzieś coś się nie dzieje jeszcze. I jak jej idzie, jak owocuje, etc.

Trudno na szybkiego tłumaczyć, gdyż dziś ludziska mają wszystko na opak...
Ale spójrz, powiedzmy, tak:
Śliwy owocują na młodszych gałęziach, owoconośne są takie do 5 lat. I te masz zapewne już na końcach konarów, czyli wyżej, i gdzieś tam po obrzeżu korony.
Naprawdę chcesz je sobie odciąć z drzewa i zostać z kupą grubego opałowego? :wit
Antos113
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 7 paź 2020, o 05:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Johna pisze:Poradźcie proszę. Śliwka renkloda, posadzona trzy lata temu, pierwszy raz zakwitła. Ale jedna gałąź jest chyba chora, gdyż pąki nie rozwijają się a ich końcówki zasychają. Czy wyciąć ją czy też zostawić na razie?
Obrazek
Obrazek
Witam cieplutko Pani Asiu...

Wyczytałem na jednym z Pani starych wiadomości na Forum , że posiada Pani w siebie starego Cytryńca Chińskiego. Mam wielką prośbę ale wcześniej kilka słów o mnie i moim kłopocie .Jestem działkowcem na emeryturze z Koszalina.
Moje dwa 12 letnie cytryńce przepięknie zawiązały owocki, pięknie dojrzały , wybarwiły się i....
zaczęły zasychać i gnić. Uratowałem zaledwie ok. 5% ze spodziewanych 1,5 - 2 litrów owocków z których co roku robię przepyszną zdrowotno-wzmacniającą nalewkę na miodzie spadziowym. Po szczegółowych konsultacjach z moimi doradcami jagodowymi doszliśmy do wniosku, że zaatakowała je paskudna muszka plamoskrzydła Drosophila suzukii . Wcześniej załatwiła mi ( składając jaja do późnych odmian borówek ) część zbioru a teraz jej malutkie białe larwy dosłownie spustoszyły mi już teraz ok. 95% zbieranych dopiero po przymrozkach jagód cytryńca.
Pani Asiu czy nie ma Pani przypadkiem u siebie chociaż małej ilości świeżych ( nie suszonych ) tegorocznych jagód cytryńca. Jeżeli nie to może wie Pani kto może mieć świeże owoce cytryńca z tego roku.
Jestem zrozpaczony moją stratą jagód cytryńca ale i perspektywą , że w tym roku nie będę miał swojej ukochanej nalewki z cytryńca.
Bardzo proszę o życzliwe podejście do mojej prośby, dogadamy się ile i za ile.|
Pozdrawiam serdecznie i proszę o pilną odpowiedź.
Jurek z Koszalin
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5752
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Wiosną posadziłam drzewko z dwoma rodzajami renklody na jednym pniu (czerwona i żółta) .Zaszczepiona gałąź sliwy żółtej wyraznie jest wyższa od czerwonej i ma 3 rozgałęzienia.
Mam jakoś wyregulować cięciem drzewko ,żeby jedna drugą nie zdominowała?
Bardzo proszę o odpowiedź.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
lgrom
200p
200p
Posty: 349
Od: 18 gru 2016, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: KNS

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Wyrównaj wierzchołki i bym obciął gałęzie wchodzące w drugą śliwę.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5752
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Dzięki za odpowiedź :D
A ta boczna ,po prawej stronie ( na zdjęciu) , ta długa , też ją skrócić? jak tak to ile ?
Asia
lgrom
200p
200p
Posty: 349
Od: 18 gru 2016, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: KNS

Re: Śliwa - cięcie

Post »

To jest konkurent przewodnika wyciąć w całości.
PeterJohn86
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 14 lut 2020, o 05:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Dzień dobry.

Przyznam szczerze, że o ile z jabłoniami jestem w stanie jako tako sobie poradzić jeśli chodzi o cięcie, tak śliwy mnie (dosłownie) przerastają. Proszę mi doradzić jak przyciąć tę śliwę. Ma 3 lata, a rośnie jak szalona.

Obrazek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8522
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5752
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Obrazek

-- 18 lut 2021, o 07:27 --
Pelasia pisze:Wiosną posadziłam drzewko z dwoma rodzajami renklody na jednym pniu (czerwona i żółta) .Zaszczepiona gałąź sliwy żółtej wyraznie jest wyższa od czerwonej i ma 3 rozgałęzienia.
Mam jakoś wyregulować cięciem drzewko ,żeby jedna drugą nie zdominowała?
Bardzo proszę o odpowiedź.
Obrazek

Obrazek
cyt :To jest konkurent przewodnika wyciąć w całości.
Obrazek
A nie będzie korzystniej skrócić tą boczną galąź ,a nie całą wycinać ?
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Jak zostawisz tak jak jest to w przyszłości może dojść do rozłamania w tych widełkach.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”