Leszczyna pospolita ( Corylus avellana ) - uprawa,problemy

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Leszczyna - choroby

Post »

Witam
Mam pytanie o dwie rzeczy.
Po pierwsze. Posadziłem dwie leszczyny w zeszłym roku "Olbrzym z Halle" i "Cosford"
Olbrzym mając nieco ponad 60 cm ma w tym roku 6-7 orzechów, cosford wręcz przeciwnie ciągle brązowieją mu liście i zaczynają usychać od krawędzi w głąb liścia.
Chciałbym w tym roku dokupić jeszcze 4 leszczyny. Ale nie wiem jakie. Czytałem trochę i teoretycznie myślałem nad Barcelońskim ale jednak chyba nie. Może lepiej zostać przy cosfordzie i olbrzymie, czy mielibyście jakieś inne sugestie co warto kupić? Mieszkam w kuj-pom 100 km od Torunia. Miejsce osłonięte od wiatru, nasłonecznione.
Druga sprawa kiedy i czym należy pryskać leszczyny. Tzn . w którym roku od posadzenia? Moją wsadziłem w zeszłym roku jesienią i nie są za wysokie mają około 60-80 cm. Czy w przyszłym roku już powinienem je czym pryskać od robaków i chorób?
litk
50p
50p
Posty: 54
Od: 23 lut 2015, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Marne leszczyny

Post »

Witam,
2 jesienie temu zasadziłem koło 10 krzewów leszczyn, były to metrowej długości sadzonki z przyciętym korzeniem. Nie przygotowałem miejsc do zasadzeń tych leszczyn w ogóle, jedynie to wykopałem dziury w które te leszczyny włożyłem. W zeszłym roku kilka z tych leszczyn wyschło całkowicie, a reszta miała zaledwie kilka listków do połowy, a od połowy do szczytu patyki uschnięte. Powiedzcie co teraz z tymi leszczynami zrobić? Czy je wyjąć z ziemi, rozluźnić z m3 ziemi i nawalić kompostu dla nich? Czy może je przyciąć do połowy? A może za mało były podlewane? Albo może w ogóle się nie nadają już?
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Marne leszczyny

Post »

Miałem podobną sytuację, tzn w 2015 na wiosnę posadziłem jednoroczną sadzonkę leszczyny. Stała przez dwa lata, dopiero w 2017 zaczęła rosnąć ale to chyba z tego powodu że pierwsza dwa lata były suche a poprzedni rok bardzo mokry. Posadziłem ją w ziemie gliniastą, tylko trochę zaprawiłem dołek czarnoziemem.

Jaką masz ziemię w jakiej rosną ? Te uprawne odmiany trochę się różnią od tej leszczyny co rośnie w lesie, są bardziej wybredne. Nie bardzo będą rosły na ziemi bardzo ścisłej albo na piaskach.
litk
50p
50p
Posty: 54
Od: 23 lut 2015, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marne leszczyny

Post »

Ziemia jest dobra do głębokości jakieś 30+cm poniżej jest glina.
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Marne leszczyny

Post »

Orientujesz się może jaki masz odczyn gleby ? Cy ziemia była wapnowana ? Od tego należałby zacząć. W większości na ogrodach ziemia jest kwaśna, a leszczyna potrzebuje pH ok 7.
litk
50p
50p
Posty: 54
Od: 23 lut 2015, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marne leszczyny

Post »

Niestety nie wiem jakie jest pH, ale osobiście uważam to za bezsensowne by mierzyć pH ziemi dla każdej rośliny którą by chciało się uprawiać. Natura nie bada sobie pH i wszędzie wszystko rośnie. W zeszłym miesiącu wyciąłem dziką leszczynę, która sobie rosła pod świerkami, więc pH w teorii pewnie jest kwaśne, a rosła piękna i rozłożysta.
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Marne leszczyny

Post »

Niestety nie wiem jakie jest pH, ale osobiście uważam to za bezsensowne by mierzyć pH ziemi dla każdej rośliny którą by chciało się uprawiać.
Nie chodzi o to, aby pod każdą roślinę badać pH, tylko o to aby mniej więcej wiedzieć jakie pH ma ziemia na całej działce, czy była wapnowana itp. wtedy można uwzględniając potrzeby roślin jakoś interweniować.
W zeszłym miesiącu wyciąłem dziką leszczynę, która sobie rosła pod świerkami, więc pH w teorii pewnie jest kwaśne, a rosła piękna i rozłożysta.
Tak jak mówiłem te dzikie leszczyny róznią się jednak od odmian uprawnych. Je stworzyła natura a nie człowiek więc są lepiej przystosowane.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Marne leszczyny

Post »

Niestety, pod niektóre drzewka czy rośliny musimy znać pH . Jeśli miałeś metrowe patyki, to musiały mieć słabiutki system korzeniowy. Nawet jeśli to było drzewko pozyskane z odkladu, było zdecydowanie za małe , jeśli to był odrost korzeniowy to tez , jak sadze po wysokości drzewka, korzonki były zbyt mizerne. A tak przy okazji, nie spotkałam dziko rosnących leszczyn na obrzeżach lasów iglastych, tylko w lasach liściastych.
Pozdrawiam! Gienia.
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Marne leszczyny

Post »

Dołączę się do wątku. W internecie przeczytałem, że sadownik co 2 lata wapnuje swój sad, robi to w listopadzie lub grudniu. Ja tego nie zrobiłem, chcę wczesną wioną posypać ziemię wapnem. Znalazłem sobie "wapniak kornicki" i teraz jest problem tam jest napisane, że 1t na 1h. Ile to będzie tego wapna na 1m2, 100g?

Wiem, że po wysypaniu wapna przez 3 tygodnie nie wysypuje się nawozów azotowych gdyż następowałyby spore straty.

Co do pH jak drzewo potrzebuje pH w okolicach 7 (czereśnie, wiśnie) a ma ziemię o odczynie kwaśnym po prostu pobieranie minerałów z ziemi dla drzewka jest niemożliwe, stają się trudno dostępne. Wtedy można sypać pod drzewka azofoskę czy jakieś inne nawozy tylko drzewko nie będzie wstanie z tego korzystać.

Z nawożenia po wysypaniu wapna i tak nie będę rezygnował, przerzucę się na nawozy dolistne.
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Marne leszczyny

Post »

Późna jesień to najlepszy termin na wysiewanie wapna. Na ogół opady już są wtedy równomierne co pomaga wapnu równomiernie przesiąkać w głąb ziemi aż do lata. Wiosną też można wysiewać w sadzie ma to mniejsze znaczenie.
Znalazłem sobie "wapniak kornicki" i teraz jest problem tam jest napisane, że 1t na 1h. Ile to będzie tego wapna na 1m2, 100g?
1000 kg na 10 000 m2, to jest 0,1 kg na 1 m2 czyli 100 g.
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Marne leszczyny

Post »

Dziękuję za pomoc. Teraz spokojnie będę sobie odmierzał te 100g i sypał, ziemie pod warzywa też posypię.
kylo
200p
200p
Posty: 285
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Leszczyna pospolita ( Corylus avellana ) - uprawa,problemy

Post »

A ja nie raz widziałem dzikie leszczyny w lasach sosnowych i to w niemałych ilościach :)

Mam pytanie o zapylanie. Mam kilka odmian (cosford, olbrzymi z halle, barceloński, bergera, kataloński i dwie nieznane). Są młoda ale na każdym drzewku są jakieś żeńskie kwiaty. Męskich za to brakuje. Są tylko dwa kwiatki na jednej nieznanej leszczynie. Czy ma znaczenie z jakiej leszczyny pochodzi pyłek np z dzikiej? Myślę żeby zebrać trochę męskich kwiatów jak gdzieś po drodze spotkam i posypać te moje drzewka. Może garść orzechów będę miał :)
Krzysiek
Pomidek
200p
200p
Posty: 394
Od: 31 sty 2014, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Leszczyna pospolita ( Corylus avellana ) - uprawa,problemy

Post »

Cosford jest najlepszym zapylaczem - posadź go od wietrznej strony.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”