Leszczyna pospolita ( Corylus avellana ) - uprawa,problemy

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
almatea
100p
100p
Posty: 115
Od: 10 maja 2017, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Leszczyna pospolita ( Corylus avellana ) - uprawa,problemy

Post »

Witam wszystkich,

pewien fragment naszego ogródka doczekał się wreszcie zagospodarowania.
Posadzona została tam 2 lata temu "na przechowanie" leszczyna, która doczekała się wreszcie nowej, przygotowanej już lokalizacji.
Chciałbym ją w końcu przesadzić. Wyczytałem na sieci, że dobry termin sadzenia leszczyny to druga połowa października.
Mam zatem kilka pytań:

- czy mam czekać aż liście opadną?
- leszczyna była trochę zaniedbana. Chciałbym pozbyć się kilku pędów. Czy mogę to zrobić przy przesadzaniu czy czekać do wiosny?
- w jakim czasie po posadzeniu owocuje leszczyna? Ta przywieziona została od jednego "gospodarza". Samoróbka. Nie znam jej historii ani metryki. Czy leszczyny też się szczepi?
Druga (czerwono listna) przywieziona ze szkółki w tym samym roku już posiadała owoce i ma je co roku.

Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Leszczyna pospolita ( Corylus avellana ) - uprawa,problemy

Post »

Możliwe ( bardziej pewne ), że moja odpowiedź na pierwsze i drugie pytanie to przysłowiowa musztarda po obiedzie.

1. Należy zaczekać do opadnięcia liści, to wskazuje nam, że krzew przeszedł w stan spoczynku.
2.Tniemy na wiosnę.
3.Na to w jakim czasie po posadzeniu, na leszczynie pojawią się kwiaty ( nie jest to równoznaczne z jej owocowaniem, to zależy od przebiegu kwitnienia) wpływ ma sposób produkcji jej sadzonek. Jeśli uzyskano je wegetatywnie z tzw. odkładów ( poziomych, pionowych ) zakwitnie w drugim - trzecim roku po posadzeniu, ale często zdarza się tak jak w Twym przypadku że już w pierwszym. Natomiast rośliny pozyskane generatywnie z siewu, owocują dopiero po siedmiu latach, choć zdarzyło mi się że, po pięciu.
4.Leszczynę można szczepić, można też okulizować. Klimat naszego kraju nie pozwala, żeby metody te zastosować w naturalnym środowisku. Sczepi się odmiany ozdobne na siewkach leszczyny pospolitej ( Corylus avellana ) , lub odmiany ozdobne i wielkoowocowe na leszczynie tureckiej - drzewiastej (Corylus colurna L.). W drugim przypadku nie występuje problem z odrostami korzeniowymi, ale im bardziej zgłębiam temat tej podkładki, tym bardziej przekonuję się że, w przypadku szczepienia na niej odmian wielkoowocowych to jedyna jej zaleta. Podkładka ta, to podkładka silnie rosnącą, nie zaleca się szczepić na niej odmian silnie i bardzo silnie rosnących. Utrzymanie tak szczepionego drzewka cięciem w formie karłowej, jednocześnie zachowując dobre owocowanie jest trudne, tym bardziej że, jak podają źródła amerykańskie, podkładka ta zmniejsza plenność odmian na niej szczepionych. Sam nie posiadam tak szczepionej leszczyny, może wypowie się ktoś, kto taką posiada.

Pozdrawiam klakier.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Leszczyna pospolita ( Corylus avellana ) - uprawa,problemy

Post »

Do moich leszczynek ( 3 posadzone w kepie) dorwał się jelonek , jedna wyłamał a resztę spałował . No i trzeba było znowu założyć siatkę.
Obrazek

Obrazek
Nie wiem jak przekręcić te fotki.

Przekręcić zdjęcia trzeba na swoim komputerze przed wgraniem.
Taką opcję ma każdy program w którym 'obrabiamy,zmniejszamy zdjęcia/ :wink: K
Pozdrawiam! Gienia.
Oinone
200p
200p
Posty: 205
Od: 16 paź 2010, o 08:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Limanowa

Re: Leszczyna pospolita ( Corylus avellana ) - uprawa,problemy

Post »

Drodzy Forumowicze,

Prosze o pomoc:

Jaki i kiedy preparat zastosowac zeby uniknac zeszlorocznej tragedii zwiazanej z
A) zamieraniem czesci orzechow na leszczynie Olbrzym z Halle
B) zniszczeniem czesci orzechow przez jakiegos potwora ktory wiercil sobie dziurki w orzechach i wyjadal srodek :roll:

Bardzo prosze o pomoc
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21718
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Leszczyna pospolita ( Corylus avellana ) - uprawa,problemy

Post »

Kiedy pryskać na słonikowca - Pogotowie Ogrodnicze radzi tutaj -klik-
Najlepszy sposób na diagnozowanie pierwszego terminu oprysku to potrząsanie krzewem i wyłapywanie do parasola.5 chrząszczy to prog do wykonania ochrony pyretroidami.(DECIS,KARATE,FASTAC)
A na moniliozę tutaj znajdziesz porady np.
jak podał Janusz z PO Monilinia coryli czyli najgroźniejsza choroba leszczyny monilioza. By ograniczyć rozwój choroby należy wykonywać opryski Miedzianem lub Bioseptem co 7 ? 10 dni od drugiej połowy maja.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Leszczyna pospolita ( Corylus avellana ) - uprawa,problemy

Post »

Poczytałam sobie o życiu słonkowca i mam kilka głupich pytań.

Jeśli słonkowiec zimuje pod leszczynami i wiosną wychodzi z ziemi to czy można go jakoś w tej ziemi zatrzymać ? Na przykład przykrywając podłoże ?
Gdzieś chyba w tym wątku ktoś pisał o lepach na muchy i tekturze falistej na pniach leszczyny.Został wysłany do śmiesznych wątków.A dlaczego ?
Przecież tekturę falistą , opaski z niej , zaleca się w niektórych przypadkach szkodników wędrujących z ziemi do góry.Dlaczego nie można spróbować tak zrobić z leszczyną ?
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3704
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Leszczyna pospolita ( Corylus avellana ) - uprawa,problemy

Post »

Jeśli masz leszczynę w formie piennej, to możesz zastosować opaski lepowe. Ja takie opaski zakładam na pnie jabłoni. Żadne robactwo przez nie nie przejdzie.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Leszczyna pospolita ( Corylus avellana ) - uprawa,problemy

Post »

Seedkris , tych pni mam setki pewnie.Ale chcę spróbować w tym roku w jednej części ogrodu np.na dziesięciu leszczynach.
Nigdy nie używałam ani tektury falistej ani opasek lepowych.Jeśli chciałabym zastosować tekturę falistą to może być taka z rulonu sprzedawana w marketach budowlanych ? Czy musi być ze sklepu ogrodniczego ? Ta ogrodnicza jest chyba ?drobniejsza ? co może mieć znaczenie.A czy opaski lepowe lepsze takie ze sznurkiem czy dwustronne ? Potrzebuję tego sporo więc chcę minimalizować koszty.
Doczytałam , że powinnam jesienią przekopać ziemię wokół leszczyn .Jak rozmarzenie spróbuje to jeszcze zrobić teraz.A swoją drogą czy ktoś wie w jakiej odległości od drzew słonkowiec zimuje ?
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Leszczyna pospolita ( Corylus avellana ) - uprawa,problemy

Post »

Ja używałem na gruszach "Lep do drzew" producenta nie podam bo by była reklama. Na mrówki się sprawdził, ale też inne robactwo wędrujące po pniu z pewnością by załatwił.
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Leszczyna pospolita ( Corylus avellana ) - uprawa,problemy

Post »

Dorosłe chrząszcze Słonika orzechowca (Curculio nucum ) wychodzą z ziemi na przełomie kwietnia / maja i od tego momentu rozpoczyna się ich czas lotu trwający do końca września. Nie cierpią na awiofobię, dlatego opaski lepowe nie zdadzą egzaminu. Pozostaje oprysk.

Pozdrawiam klakier.
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Leszczyna pospolita ( Corylus avellana ) - uprawa,problemy

Post »

Klakier7 widać , że dużo wiesz o słonkowcu. Jak daleko od leszczyny zimują te paskudy ? Przemieszczają się wyłącznie latając? Naprawdę opaski na nic?
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Leszczyna pospolita ( Corylus avellana ) - uprawa,problemy

Post »

Larwa zimuje w promieniu do 25 cm od opadłego orzeszka w którym wygryza otwór i wdrąża się do ziemi na głębokość nawet 25 cm. Orzeszek taki jest wydrążony w środku i wiatr może go przenieść na znaczną odległość od krzewu. Oczywiście słonkowce chodzą, natura wyposażyła je w nóżki. Opaski nie spełnią swojej roli - zbyt wiele owadów tą barierę ominie. Tylko jedna samica może złożyć 20-30 jaj. Szkoda Twej pracy i pieniędzy.

Pozdrawiam klakier.
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Leszczyna pospolita ( Corylus avellana ) - uprawa,problemy

Post »

Klakier jesteś wspaniały .Wszystko potrafisz wyjaśnić .dziękuję.
Ale jeszcze wrócę do jednego z moich pytań .Czy okrycie podłoża od mniej więcej połowy maja do początków czerwca zapobiegnie wędrówkom słonika choć trochę ? W tym czasie można obserwować krzewy czy to już jego czas.Wiem pewnie głupie pytanie ale ja wciąż szukam patentu na zdrowe orzechy a chemia nie wchodzi w grę z wielu rozmaitych przyczyn.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”