Leszczyna pospolita ( Corylus avellana ) - uprawa,problemy

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Dama kameliowa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 8 maja 2013, o 20:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Leszczyna - choroby

Post »

O kurcze to chyba się nie doczekam orzechów ;:145
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Leszczyna - choroby

Post »

Wpisz w profilu swoją lokalizację.A nuż znajdzie się dobra dusza z Twojej okolicy która podaruje Ci konkretną sadzonkę leszczyny.
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Leszczyna - choroby

Post »

A tak na marginesie jak tam u was z zapyleniem leszczyny?
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1073
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Leszczyna - choroby

Post »

Leszczyna z nasion zaczęła u mnie owocować w 3 lub 4 roku , orzechy duże jak z rośliny matecznej , ale u mnie moniloza tak mnie wkurza ,ze wycięłam mateczną , tą z nasion już też a była ogromna i czerwoną , wielki krzaki i nic , ponieważ nasiałam tych orzechów mam z 5 może 2 metrowych krzaków , które też miały owoce i mogę komuś oddać , bo ich nie chcę albo po prostu wytnę i po sprawie , orzech włoski też katastroficznie wygląda , gałęzie zeschnięte . A le posadziłam pekana i może za swojego życia doczekam się orzechów , chyba że przyjdzie zima -40. Pierwszą zimę przezimował a ma 40 cm.
Pozdrawiam :wit Beata
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2425
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Leszczyna - choroby

Post »

pawelp1320 pisze:A tak na marginesie jak tam u was z zapyleniem leszczyny?
Teraz to chyba trudno powiedzieć , efekt będzie widać jak zaczną rosnąć orzeszki .
beatazg pisze: ale u mnie moniloza tak mnie wkurza ,ze wycięłam mateczną , tą z nasion już też a była ogromna i czerwoną , wielki krzaki i nic , ponieważ nasiałam tych orzechów mam z 5 może 2 metrowych krzaków , które też miały owoce i mogę komuś oddać , bo ich nie chcę albo po prostu wytnę i po sprawie
Czemu wycinasz -może spróbuj najpierw oprysków , ja tak zrobiłam.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Leszczyna - choroby

Post »

Można bardzo łatwo rozpoznać kupując leszczynkę czy rośnie z odkładu, czy z owocu. Trzeba obejrzeć korzenie. Jeśli jest główny korzeń wygięty i od niego wyrastają boczne korzonki to wiadomo, że leszczyna rozmożona jest z odkładu, czyli przygiętego młodego pędu do ziemi. Tak sprzedawane są leszczyny z gołym korzeniem - kupowałam, widziałam. Jeśli w doniczce, to prawdopodobnie rośnie sobie z orzecha. Na działce co roku wyrastało kilka leszczynek z orzechów, niektóre poprzesadzałam do doniczek i posadziłam obok bloku. Po 4-ch latach jeszcze nie zakwitły, może tej wiosny,nie wiem bo mnie tam nie ma. Ale w koću zakwitnie i orzeszki będą ku uciesze blokowych dzieciaków :D .
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Leszczyna - choroby

Post »

pawelp1320 pisze:A tak na marginesie jak tam u was z zapyleniem leszczyny?
U mnie zapyla się dobrze.Kupiłem u znajomego ogrodnika trzy odmiany,niestety nie wiedział jak się nazywają a i ja nigdy tego nie dociekałem.Leszczyny nie opryskuję,rośnie zdrowo.Czasami trafi się jakiś chory czy robaczywy orzeszek ale większego wpływu na plon takie przypadki nie mają.Laskowe orzechy bardzo lubią wiewiórki.Potrafią szybko ogołocić leszczynę z orzeszków więc czasami można obejść się smakiem.
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Leszczyna - choroby

Post »

Widać jak brązowieje i zamiera znamię na żeńskim kwiecie. Dzisiaj byłem na działce i u mnie też dobrze z zapyleniem leszczyn, zaczynają brązowieć języczki.
Pozdrawiam Paweł
Dama kameliowa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 8 maja 2013, o 20:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Leszczyna - choroby

Post »

chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2425
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Leszczyna - choroby

Post »

Ja swoje leszczyny prowadzę jako małe drzewka i te owocują diametralnie lepiej niż te, które rosną samopas .Oczywiście wszystkie są tej samej odmiany.
Takie zbiory były w minionym sezonie

Obrazek

Pies mi pomagał w zbieraniu :lol: Na tym zdjęciu odrosty nie są usunięte i nie widać dokładnie, że to są drzewka

Obrazek
grapes
200p
200p
Posty: 270
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Leszczyna, jabłoń z patykow ukorzenianie

Post »

A czy takie sztobry leszczyny lepiej pobrać na jesieni czy na wiosnę? u mnie leszczyny mają dość nisko odrosty i planuję na jesieni ciecie tak by zostawić jeden najsilniejszy przewodnik. Czy te pozostałe gałązki w całości wsadzić do ziemi czy może trzeba je pociać na mniejsze jak np robi się z winogronami?
Pafka71
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 25 cze 2014, o 23:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Leszczyna - jak ją posadzić

Post »

Witam,
Przyjechała do mnie taka leszczynka:
http://images66.fotosik.pl/847/a32f6d336602a7bd.jpg


Pytanko:
Jak głęboko ja wsadzić tak jak jest czy można głębiej? Jest dosyć wysoko szczepiona (ok 20 cm od poziomu gruntu) i obawiam się , ze będzie wypuszczać z podkładki. Może jakby ją głębiej posadzić było by lepiej. Co myślicie?
Kiedyś miałem tak szczepiona purpurową na zielonej podkładce- tez dosyć wysoko i w zasadzie rosły tylko zielone odrosty od podkładki.
Stąd też moje obawy i pytanie:)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Leszczyna jakją posadzić?

Post »

Leszczynę sadzimy, na głębokość nie większą niż 5 cm od głębokości na jakiej roślina rosła w szkółce.Na zbyt głębokie sadzenie, leszczyna reaguje spowolnieniem wzrostu,jeśli sadzonka jest szczepiona na innej leszczynie niż turecka, to problem z odrostami od korzeni będzie występował. Pozdrawiam klakier.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”