Grusza o drobnych owocach?

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4205
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Grusza o drobnych owocach?

Post »

Pamiętam ją z dzieciństwa- dojrzewała w środku lata, podczas żniw. Wyróżniała się bardzo drobnymi owocami- jak pamiętam o średnicy 3-4 cm, dlugim(jak cały owoc) ogonkiem, z kształtu kulioste-trójkątne, bez rumieńca, po dojrzeniu żółto-zielono-szare. Smak słodki z charakterystycznym tylko dla nich aromatem(bez cienia cierpkości), bardzo mało komórek kamiennych. Można było robić z nich kompot w całości- jak sliwki w słoiku.
Może ktoś ma, proszę- niech wskaże nazwę odmiany lub użyczy w stosownym czasie zrazów.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
hermanvip
100p
100p
Posty: 163
Od: 26 cze 2008, o 14:47
Lokalizacja: Pleszew

Post »

według mnie ten opis wygląda na grusze dziką tak zwaną pierdziołkę :) małe owoce i zależnie od drzewa słodkie owoce:) bo sam czasem jeszcze zjem taka gruszkę ze smakiem bo u mnie rośnie ich dość duża ilość:)
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Trochę za mało szczegółów żeby precyzyjnie określić odmianę - choć z odmian uprawnych pasuje mi tu 'Dobra Szara', dojrzewająca na przełomie sierpnia i września...
Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4205
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Sierpień-wrzesień... trochę za późno, o miesiąc. Ale poczytam o Dobrej S.
A na różne dzikie to za dużo pozytywnych zbiegów okoliczności; dzikie przeważnie są mocno cierpkie. Drzewo było grube, stare i raczej rozłożyste nietypowo dla grusz. Poniżej konarów(a pierwszy konar był bardzo wysoko) miała charakterystyczne zgrubienie, jak po szczepieniu.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
slaw007
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 17 maja 2008, o 23:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Post »

Za moich młodych lat rosła u mnie na podwórku grusza "lipcówka". Owoce dojrzewały w drugiej połowie lipca. Owoce nie były za duże, ale słodkie i samczne.
W googlach znalazłem zdjęcie, które bardzo przypomina mi te owoce.
Link do zdjęcia

Pozdrawiam

Sławek
Awatar użytkownika
GERTRUDA
1000p
1000p
Posty: 1327
Od: 25 lis 2007, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Pomorskie
Kontakt:

Post »

U mojego dziadka w ogrodzie rosła grusza o nazwie żyfardka - miała żółte małe kuliste owoce,[ takie przypominające malutkie jabłuszka ] dość wczesne , niesamowicie słodkie i aromatyczne o gładkim miąższu i skórce [ wspaniałe , mimo że malutkie ] - no i miała ich ogromną ilość . Może to ta - bardzo , bardzo stara odmiana , przynajmniej tak twierdził dziadzio :lol: Ja niestety nie poszłam w ślady dziadka i na owocowych słabo sie znam - te pamiętam bo była słodziutka :lol:
Każdy początek ma swój koniec ,a każdy koniec miał swój początek ........
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4205
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

slaw007 pisze:"lipcówka"
Dzięki, ale ogonek za krótki i w ogóla za duża, poza tym- z rumieńcem. U mnie kiedyś rosły podobne- nazywaliśmy je 'mordoklejki' z powodu 'ciapowatości' miąższu po dojrzeniu.
GERTRUDA pisze:żyfardka
Pasuje; żyje jeszcze to drzewo?
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
GERTRUDA
1000p
1000p
Posty: 1327
Od: 25 lis 2007, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Pomorskie
Kontakt:

Post »

maryann pisze:
GERTRUDA pisze:żyfardka
Pasuje; żyje jeszcze to drzewo?

Niestety po śmierci dziadka , gospodarstwo wraz z sadem przejął wuj i wykarczował wszystko - posadził nowości , a teraz żałuje - bo owoce ładne , ale smak i aromat już nie ten . Sama chętnie bym ją u siebie zasadziła - była rewelacyjna . Niestety w naszych szkółkach jej nie mają . :cry:
Każdy początek ma swój koniec ,a każdy koniec miał swój początek ........
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Kto szuka, ten... :D
http://grzywaszkolka.pl.testy.strefa.pl ... miany.html
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4205
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Niestety, żaden z opisów nie pasuje do mojej "owsianki"(bo tak ja nazywaliśmy). Nawet żyfardka opisana jest jako mająca 'owoc sredni'. No nijak go średnim nazwać nie można; "mały"- to już jest nieprecyzyjne. Szukam owoców porównywalnych wielkością do śliwek...
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
GERTRUDA
1000p
1000p
Posty: 1327
Od: 25 lis 2007, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Pomorskie
Kontakt:

Post »

To może tak zwana cytrynówka - ma mniejsze owoce niż żyfardka -tyle że owoce sa prawie zupełnie kuliste wielkości co najwyżej renklody - miąższ też gładki , masłowy słodki i pyszny - bardzo soczysty. Może ktoś ma zdjęcie lub zna jakiś link - kiedyś był opis tej odmiany w wydaniu specjalnym działkowca - drzewa i krzewy owocowe .
Każdy początek ma swój koniec ,a każdy koniec miał swój początek ........
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Maryan, tak z ciekawości szukałam tej cytrynówki w googlach- o której wspomniała Gertruda i ciągle mi wyskakiwał jakiś przepis alkoholowy, ale znalazłam takie BIO-Forum w sekcji "sadownictwo" jest wątek "zrazy starych odmian drzew owocowych". Ktoś tam poszukiwał starych odmian i tej cytrynówki , może pójdziesz tym tropem?
Awatar użytkownika
teresat
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1097
Od: 2 lip 2008, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: omc Orawa

Post »

U moich sąsiadów rośnie grusza. Nie wiem jak się nazywa, sąsiedzi też nie wiedzą.
Pytałam jaka jest w smaku, powiedziano, że kwaśna, ale ja pamiętam z ubiegłego roku, gdy próbowałam się wgryźć w nią, że jak poleżała dzień czy dwa, robiła się słodka. Po kilku dniach się zepsuła.
To ta grusza:
http://images25.fotosik.pl/244/153ebe5697a9686d.jpg
http://images29.fotosik.pl/245/1aec6876d8f4fa73.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”