Brzoskwinia z pestki

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
lukk
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 22 sie 2013, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoskwinia z pestki ???

Post »

Mam kilka pestek z brzoskwini i chciałbym je powsadzać do doniczek. Proszę o porady kiedy to zrobić do jakiej ziemi wsadzic? Przez zimę trzymać wewnątrz czy na zewnątrz. Licze na szybkie odpowiedzi.
Pozdrawiam
Łukasz
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Brzoskwinia z pestki ???

Post »

Wsadź gdzieś w kącie ogrodu w ziemię już teraz, zimą nasiona przemarzną i wiosną wykiełkują. Najłatwiejszy sposób. :D
Awatar użytkownika
monique83
50p
50p
Posty: 67
Od: 18 sty 2013, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Brzoskwinia z pestki ???

Post »

Ja jadłam przejrzałą brzoskwinię i gdy doszłam do pestki to zauważyłam,że się rozleciała,taka była przejrzała.Wsadziłam do ziemi i mam już sadzonkę.
Awatar użytkownika
wujeksam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 373
Od: 12 cze 2005, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Brzoskwinia z pestki ???

Post »

Porzedniego lata zbierałem peski z mojej brzoskwinii, nazbierałem z 50 sztuk, jesienią do gruntu, niestety nie pokazała się ani jedna brzoskwinia.. może łupinę trzeba jakoś uszkodzić?
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Brzoskwinia z pestki ???

Post »

Nigdy nie skaryfikowałem i wyrastały. :roll:
Może fizjologicznie nie były jeszcze dojrzałe, albo po prostu jakieś zwierze je wciągnęło...
Na jaką głębokość sadziłeś?
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
wujeksam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 373
Od: 12 cze 2005, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Brzoskwinia z pestki ???

Post »

naokoło 5cm, wydaje mi się że w sam raz. Trudno, kupiłem szczepione, mam nadzieję że tym razem okażą się tymi odmianami co na etykiecie.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Brzoskwinia z pestki ???

Post »

To dobra głębokość... :| Czasami nie wiadomo o co chodzi.
Nawiasem mówiąc jeśli planowałbym sadzenie brzoskwiń na owocowanie to w dzisiejszych czasach już tylko szczepione. Moja hodowlana w tym roku pierwszy raz pokazała fenotyp owocu... w wieku 10 lat i w ilości sztuk 2.
Kwitując cała ta zabawa jest przyjemna, ale się nie opłaca.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
mwojt
100p
100p
Posty: 108
Od: 18 wrz 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoskwinia z pestki ???

Post »

Moja brzoskwinia z pestki ma jakieś 4 lata i miała w tym roku pierwsze kwiaty, niestety przymrozek je załatwił. Teraz ma jakieś 3,5 metra i za rok spodziewam się pierwszych owoców.
Awatar użytkownika
wujeksam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 373
Od: 12 cze 2005, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Brzoskwinia z pestki ???

Post »

Z tymi szczepionymi też różnie, kupiłem w Rzeszowie w dużym centrum ogrodniczym, brzoskinie (na pewno szczepiona było wyraźnie widać msc szczepienia, ciekawe co będzie z pozostałych drzewek tam kupionych, które jeszcze mi nie owocowały), w tym roku zaowocowała po raz pierwszy. Miała być to iskra, ale dojrzewa miesiąc później niż iskra, owoce małe, miąższ białawy, średnio mi smakuje, owoców też mało :/
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 619
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Brzoskwinia z pestki ???

Post »

Jak zakładałem mały sad to kupiłem 4 brzoskwinie w tym siewkę rakoniewicką i mogę powiedzieć że drzewo było bardzo zdrowe i gdyby miało smaczniejsze owoce to bym ją zostawił niestety odmiany szczepione zaczęły chorować i po ok. 15 latach uschły .
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7497
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Brzoskwinia z pestki ???

Post »

Wyciagam temat, w pobliżu, około 1 mili od nas zamieszkali wiosna ub. roku Polacy, maja na posesji jedyna na okolicę brzoskwinię. Pięknie owocuje, podobno smaczna - tak twierdzi syn , odmiany oczywiście nie znaja no bo i skad. Dowiedziałam się od nich, że musza ja wyciać tej zimy :roll: :roll: , bo im nie pasuje do planów zagospodarowania ogrodu. Podobno wiosna jest sporo popękanych i kiełkujacych pestek pod brzoskwinia , mam 11 sztuk znalezionych na ziemi pod drzewkiem;

Obrazek

Wsadziłam w doniczki, wkopałam w ogródku, mam nadzieję, że chociaż dwie albo trzy na wiosnę wzejda, nie wszystkie pestki sá dobrze wykształcone, ale tylko takie syn znalazł.
Pisaliście w tym wátku, że powinny owocować już w trzecim roku, baaardzo jestem ciekawa co z tego wyrośnie, o ile wyrośnie cokolwiek.
Pozdrawiam! Gienia.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8634
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Brzoskwinia z pestki ???

Post »

W tym roku wyrosło mi kilka drzewek z pestek brzoskwiń . Jesienią ubiegłego roku dostałam kompost od sąsiadki .
Wiosną w tym kompoście wykiełkowało sporo siewek .Sąsiadka ma brzoskwinię , którą kilka lat temu dostała
właśnie z pestki . Drzewko jest wyjątkowo zdrowe , strasznie plenne .Owoce dojrzewają na początku
września .Pestka dobrze odchodzi .Miąższ zwarty ,kremowy , smaczny . Sąsiadka niczym nie pryska , nawet nie
wiedziała , że powinna . ;:oj Pestki z owoców wrzucała do kompostu i dzięki temu mam sporo drzewek .
Drzewek trochę rozdałam .Reszta rozsadzona .Przez ten sezon urosły przeszło metr , mają gęstą koronę .
Do tej pory mimo przymrozków nie zgubiły liści , a ja czekam żeby je opryskać miedzianem .
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7497
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Brzoskwinia z pestki ???

Post »

Czyli jest nadzieja, że coś wyrośnie, i co ciekawe- też mam w tej chwili trzyletnia brzoskwinię (Belle of Georgia , podobno samopylna) wysadzona wiosna ub. roku z doniczki, jest baaardzo duża, pięknie kwitła ale zawiazała tylko z 10 szt owoców i je zrzuciła, i ciagle na niej jeszcze liście wisza, nie ma tutaj - przynajmniej ja nie widziałam kędzierzawości na brzoskwiniach - co mnie zaskoczyło i jednocześnie ucieszyło.
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”