Obfite plony na jabloni

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
edi78
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 10 maja 2008, o 09:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnow-NÖ

Obfite plony na jabloni

Post »

Mam nietypowe pytanie.
Czy mozna przerwac jablka tak jak przerywa sie brzoskwinie? W tym roku moja jablonka oszalala ,jablka dojrzeja dopiero na jesien ale galezie juz potwornie sie uginaja pod nadmiarem owocow ,na jednej galezi czasem i 40 sztuk sie doliczylam. Wiec czy moge je przerwac teraz zeby troche drzewo odciazyc i zeby nie marnowalo energii na utrzymanie tak licznego potomstwa ;).
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

Nawet powinnaś, bo inaczej drzewo się wyeksploatuje, i w przyszłym roku owoców może nie być w ogóle - kilka wątków niżej jest temat o regulowaniu owocowania drzew ("Jak sprawić, zeby drzewa owocowały z jednakową siłą").
Awatar użytkownika
janhel41
200p
200p
Posty: 364
Od: 29 kwie 2008, o 15:21
Lokalizacja: Skierniewice

Post »

Trzeba przerzedzić zawiązki.Dokonuje się tego pod koniec opadu czerwcowego,kiedy zawiązki mają już wielkość od orzecha laskowego do orzecha włoskiego. Przypada to zwykle pod koniec czerwca.Przerzedzając stosuj następujące zasady: 1/usuwa sie zawiązki małe,zniekształcone,oraz z objawamiporażenia przez choroby grzybowe i szkodniki 2/odległość między pozostawionymi zawiązkami w przybliżeniu odpowiada rozpiętości rozpostartych palców dłoni/od kciuka do malego palca . ;:23
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Post »

Ja robię w ten sposób, że wycinam stopniowo najmniejsze zawiązki wraz z ich wzrostem, aż do osiągnięcia pożądanego efektu. Zostawiam po 2 - 3 owoce z jednego zgrupowania.
Jest to zabieg konieczny jeśli chcemy mieć dorodne owoce. Dla przykładu: mam jabłoń odmiany Szampion, ona praktycznie nie zrzuca zawiązków. Jednego roku zaniedbałem przerzedzanie i miałem jabłka niewiele większe od orzecha włoskiego, a było ich kilkaset na 2 metrowym drzewku :lol:
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Post »

Na jednym zgrupowaniu (bukiecie) należy zostawić tylko jeden zawiązek - środkowy, gdyż zniego wyrośnie najsilniejszy owoc.
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Post »

Można i tak, ja wolę zostawić sobie nieco więcej owoców, nie muszą być wielkie. W razie ataku szkodnika lub choroby będzie rezerwa [ubiegły sezon mnie tego nauczył - owocówka jabłkóweczka razem ze zgnilizną w lipcu zrzuciły mi jakieś 40% jabłek... ale za to owoce które zdążyłem uratować były ogromne :o ]
Pozdrawiam, Maciek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”