Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20  
Autor Wiadomość
ERNRUD
 Tytuł: Re: Czereśnia - cięcie
PostNapisane: 5 kwi 2019, o 14:08 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Sierpień jest oczywiście dopuszczalny, z tym że jest o wiele mniej czasu na stworzenie wałka kalusowego dlatego lepiej zrobić to tuż po zbiorze owoców. No i trzeba wziąć pod uwagę też uniknięcie okresów suszy czy upałów.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

massur
PostNapisane: 5 kwi 2019, o 19:41 
500p
500p

więcej niż 1 szt.
ERNRUD napisał(a):
Nasze forum jest na dzień dzisiejszy, mam wrażenie, pełnym kompendium wiedzy na temat cięcia drzew owocowych. Nie ma na pewno żadnej książki, która tak szczegółowo pokazuje metody, techniki i systemy cięcia różnych drzew. :wink:
Pod tym względem to czasy 20 lat temu a teraz to przepaść, amatorskie ogrodnictwo jest teraz przyjazne i możliwe dla każdego. Internet umożliwił niesamowity dostęp do wiedzy, kiedyś trzeba było znaleźć kontakt do kogoś, kto w teorii miał wiedzę a mogło być z tym różnie. Podobnie dostępność odmian - w jeden dzień kurier przywozi sadzonkę jednej z dziesiątek czy setek odmian danej rośliny, kiedyś odmiany nie do zdobycia.

toolpusher
PostNapisane: 5 kwi 2019, o 21:39 
200p
200p

1 szt.
No i najlepsze że ten kurier przynosi inną odmianę niż zamówiłeś o czym przekonujesz się w następnym sezonie wegetacyjnym pod warunkiem, że znasz się na tyle aby odróżnić odmiany.

kubryn84
PostNapisane: 26 kwi 2019, o 10:28 
50p
50p

0 szt.
Od niecałych dwóch lat zmieniłem miejsce zamieszkania i na działce była już posadzona czereśnia. Nie wiem jaka to odmiana, jeżeli można proszę o pomoc w ustaleniu odmiany (nie chciałem tworzyć dwóch tematów). Jednak najbardziej chodzi mi o to jak ją przyciąć? Ma wyskosć około 3-4 m, w zeszłym roku pięknie owocowała, ale idzie do nieba, a myślę, że już najwyższy czas, żeby ją lekko "sprowadzić do ziemi" :wink: Można prosić o jakieś sugestie? Poniżej zdjęcia.
Obrazek

Obrazek

Druga sprawa, zakupiłem czereśnie Kordia i około 10 dni temu ją wsadziłem. Doczytałem, że warto skrócić przewodnik, do określonej wysokości w dodatku z boku ma nisko odchodzącą gałązkę i nie wiem czy ją też uciąć? Jej wysokość całkowita to 1,3 m. Jak to wygląda w praktyce? Poniżej jej zdjęcia.

Obrazek

Obrazek

massur
PostNapisane: 26 kwi 2019, o 13:18 
500p
500p

więcej niż 1 szt.
Po owocowaniu skróć wszystkie te pędy idace do gory bez bocznych odrostów o 1/3, jeden w środku pozostaw nieco dłuższy, będzie przewodnikiem. Identyfikacja będzie raczej trudna bez owoców, ich kolor, wielkość, kształt plus pora kwitnienia w stosunku do innych bardzo ułatwią sprawę. A tę nowo kupioną jak chcesz to obetnij kilka centymetrów za najwyższym rozwiniętym pąkiem ale to chyba już absolutnie ostatnia pora na cięcie.

kubryn84
PostNapisane: 26 kwi 2019, o 20:57 
50p
50p

0 szt.
Ok zastosuje się do wskazówek, dzięki za info ;:108

phantom
PostNapisane: 27 kwi 2019, o 13:25 
500p
500p
Mam mały problem z czereśnią. Przyszła w zeszłym roku w formie jednego badyla i puszczając gałęzie zrobiła to w taki sposób jak na zdjęciu:

Obrazek

Dwa długie badyle na samym czubku pod kątem ok 90 stopni względem siebie (więc nawet nie idealnie na boki) i kilka małych zalążków poniżej. Poza niesymetrycznością problem polega na tym, że jest to trochę za wysoko tzn. ok. 140cm nad ziemią. I tu moje pytanie - jak sobie z tym poradzić? I kiedy? Dzięki.

kanap
PostNapisane: 27 kwi 2019, o 18:17 
200p
200p

1 szt.
Badyl na boku, obciął bym go na 15-20cm czop, może być nawet za jakimś liściowym pąkiem. Ta druga gałąź wydaje się pod ostrym kątem wyrzuciłbym ją całkowicie. To jest drzewo młode. które się formuje czyli ciąłbym na wiosnę. Ja i tak każdą ranę zamalowuję, ostatnio robiłem miksturę z preparatu niby sztuczna kora plus topsi plus miedzian, może być funaben z miedzianem zmieszany, może być farba emulsyjna z miedzianem. Można zrobić po cięciu oprysk miedzianem i może na te dość cienkie gałązki wystarczy.

phantom
PostNapisane: 27 kwi 2019, o 19:12 
500p
500p
Czyli te dwa badyle ciąć teraz? Mam maść ogrodniczą, wystarczy?

massur
PostNapisane: 28 kwi 2019, o 08:35 
500p
500p

więcej niż 1 szt.
Byle nie maść Sumin, każda inna będzie ok.

phantom
PostNapisane: 28 kwi 2019, o 11:17 
500p
500p
Mam Brosa. Ciąć teraz?

Grech
PostNapisane: 30 maja 2019, o 06:34 
100p
100p

0 szt.
W zeszłym roku posadziłem czereśnie. W tym miały kilka kwiatków ale cały czas padało i nie zawiązały się owoce. Kiedy ją przyciąć? Można teraz czy czekać do terminu "po owocowaniu"?

kanap
PostNapisane: 30 maja 2019, o 06:46 
200p
200p

1 szt.
Młode czereśnie do 3 lat po wsadzeniu tnie się na wiosnę. Starsze w sierpniu miesiąc podawany przez dr Sitarka.

phantom
PostNapisane: 5 cze 2019, o 12:23 
500p
500p
Moja czereśnia wygląda obecnie tak (mszyce już potraktowane właściwym środkiem):

Obrazek

Niby wszystko dobrze gdyby nie to, że główny "kłąb" jest na wysokości ok. 180cm (całość ok. 2m), a przecież pójdzie tylko w górę. To trochę za wysoko. Kiedy i jak ją potraktować żeby zrobić trochę niższa koronę?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 267 ]  Idź do strony nr...        1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości